Diş Kökü İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diş Kökü İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kökü İltihabı; Bakterilerin diş köküne gidip çoğalmaları neticesinde diş kökü iltihabı meydana gelir. Şiddetli ağrı bulunabilir. Kökü iltihap kapmış olan dişin çekilmesi gerekebilir. Diş kökü iltihabı belirtileri, En tipik olan belirti, zonklayan ve hiddetli olan ağrıdır. Ağrı çoğunlukla ani bir şekilde başlar ve saatler geçtikçe hiddetini arttırır. Daha sonra kulağa, çeneye ve enseye de vurabilir.

Diş kökü iltihabının diğer belirtileri ise
 • Diş kökünde şişme oluşur. Şişkinlik yüze ve boyuna kadar gidebilir.
 • Soğuğa ve sıcağa karşı aşırı olan hassasiyet.
 • Ağızda bulunan kötü tat.
 • Ateş ve halsizlik olması.
 • Yutkunmada güçlülük çekme ve ağzı açmada zorluk çekme.
 • Uykusuzluk.
Diş kökü iltihabının sebepleri, iltihap kapma zamanının işlemesi: Ağızda yer alan bakteriler, diş çürüklerinde ya da kırıklarında yoğunlaşır. Dişin dış tabakası olan mineyi delerek daha yumuşak olan dokulara doğru gider, diş özüne ulaşır. Enfeksiyonun burada artması neticesinde iltihap diş köküne kadar ulaşır ve diş kökü etrafında büyür.

Diş kökü iltihabına zemin hazırlayan ve süreci hızlandıran etmenlerin sıralanışı
 • Ağız ve diş temizliğine yeteri kadar özen göstermemek.
 • Çok şeker ve şekerli olan ürünleri yemek.
 • Diş minesi travmaları, çatlak, kırık ve çürükler.
Diş kökü iltihabı tedavisi, diş kökü iltihabı kendi kendine geçmez. Mutlaka bir diş doktoruna başvurulmalıdır. Hasta oral olan antibiyotikler ile bakterilerden kurtarılır ve iltihap kurutulur. Diş temizlenir. Daha sonra tedavinin cinsi iltihabın genişleme oranına ve ne kadar hasar verdiğine göre farklılaşmaktadır. Kanal tedavisi, yeterince erken davranılmış ise diş içinde bulunan bütün kanallar diş özünden itibaren temizlenir. Bu işlem sırasında hastaya bölgesel anestezi yapılır. Daha sonra gutta percha adlı madde ile diş içi doldurulur ve diş köklerinin içe çökmesinin önüne geçilir. En son uç bölümler porselen ya da kuron kaplanarak diş koruma altına alınır.

Diş çekimi, ilerlemiş olan diş kökü iltihaplarını kanal tedavisi ile kurtarmak mümkün değildir. Bazı vakalar da hastalar, bulgular artınca diş doktoruna başvurmaktadırlar. İlerlemiş olan vakalar da iltihabın kurumasının ardından dişin çekilmesi zorunlu bir duruma gelebilir. Çekilmediği zaman iltihap çene kemiklerine ve bütün vücuda yayılabilir. Ağrı ile mücadele, özellikle antibiyotikler ile iltihabın kuruması beklenen zamanda ağrı ile mücadele etmek kaçınılmaz olan bir duruma gelebilir.

Diş ağrısını hafifleten unsurlar
 • Muhtemel yan etkilerinin farkında olarak aspirin, ibuprofen ve Tylenol şeklindeki ağrı kesici özelliği yer alan kuvvetli olan ilaçlar kullanılabilir.
 • İltihaplı dişin fazla sıcak ya da soğuğa maruz kalmasına engel olunur.
 • İki çay kaşığı kadar tuzu aynı oranda karabiber ile karıştırılır. Birkaç damla su konarak harmanlanır. Karışımı ağrıyan dişe sıvanıp, birkaç dakika kadar bekletilmesinin ardından temizlenir.
 • Sarımsak, soğan ve karanfil antibakteriyel olan özellikleri ile ağrıyı azaltırlar. Çiğnenebilecek olan, diş üstünde bekletilebilir. Karanfili toz durumuna getirerek sıvı yağ ile karıştırıp pamuk ile dişe uygulanabilir.
 • İki çay kaşığı kadar dövülmüş olan şeytantersi otuna aynı oranda limon sıkılarak hafif bir şekilde ısıtılır. Karışımı pamuk ile dişe uygulandığı zaman ani rahatlama hissedilir.

Diş Kökü İltihabı Yorumları

soru

Savtur

24 Nisan 2024 Çarşamba

Diş kökü iltihabı birçok diş hastalığından daha kötü. Özellikle dışarıdan bakıldığında herhangi bir şişlik ve belirti yok gibi oluyor. Ama herhangi birşey yemek istediğinde ciddi bir şekilde ağrı oluşuyor. İştah filan kalmıyor. Bunun için ne yapılabilir?

Cevap yaz
cevap

Kargın

24 Nisan 2024 Çarşamba

Diş kökü iltihabı ağrılarınız için öncelikle diş hekiminize muayene olmanız sonucunda uygulanacak tedaviye karar verilir. Geçmiş olsun.

cevap

Şevval

24 Nisan 2024 Çarşamba

Merhabalar, diş kökü iltihabı acısı, ağeısıcve iştahsızlığa ile kişiyi yorar. Bunun için bir diş hekimine muayene olmanız ve çürük dişin bir röntgen filmi çekilmelidir. Daha sonra dişin tedavi olup olamayacağına, iltihap varsa onun kurutulduktan sonra dolgu yada kanal tedavisi ile tedavi edilmesine karar verilebilir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vidalı Diş Tedavisi

Vidalı Diş Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Dolgusu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Dolgusu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Diş Eti Şişmesi Nedenleri?

Bebeklerde Diş Eti Şişmesi Nedenleri?

Diş Hekimliği Eğitimi Süresi ve İçeriği

Diş Hekimliği Eğitimi Süresi ve İçeriği

Diş Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lazerle Diş Beyazlatma

Lazerle Diş Beyazlatma

Güncel

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Güncel

Gebelikte Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi