Ağız ve Diş Sağlığı Türleri ve Özellikleri
21 Haziran 2024

Ağız ve Diş Sağlığı Türleri ve Özellikleri

Ağız ve diş sağlığı, ülkemizde ve dünyada önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Ancak, doğrudan hayati bir tehdit oluşturmadığı düşünülerek gereken özen sıklıkla gösterilmemektedir. Ağız, sindirim sisteminin giriş bölgesidir. Ağızdaki sorunlar diş sağlığını tehdit eder ve sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağız yardımıyla aldığımız yiyecekler, çiğnenip tükürükle karışarak yutulmaya ve sindirime hazırlanır. Ağız aynı zamanda konuşmaya yardımcı olur. Tat alma organı olan dil; yutma, çiğneme ve konuşma gibi birçok önemli görevi yerine getirir.

Dişlerin Fonksiyonları

Dişler, besinlerin parçalanması ve öğütülmesi gibi temel görevlerinin yanı sıra konuşma ve estetik görünümde de önemli bir rol oynar. Diş sayısı azalmış bireyler, bazı sesleri çıkarmakta zorlanabilir ve çiğneme veya ısırmada güçlük yaşayabilirler. Dişlerin gelişim sürecinde ilk çıkan süt dişleri, daha sonra yerlerini kalıcı dişlere bırakır.

Önemli Ağız ve Diş Sağlığı Sorunları

Ağız ve diş sağlığında en önde gelen iki hastalık, diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları, çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen ciddi etkiler oluşturabilir. Diş sağlığının bozulması, vücuttaki diğer organların zarar görmesine neden olabilir. Dişler, neredeyse tüm sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odakları haline gelebilir ve kalp, eklemler gibi yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açan enfeksiyonlara sebep olabilir. Ağızda ve dişlerde çevresel ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam anlamıyla yapabilmesi, ağız ve diş sağlığının varlığını işaret eder.

Diş Çürüklerinin Oluşumunda Üç Temel Faktör

  • Besinler içinde diş çürümesine en çok neden olanlar karbonhidratlar, yani kısacası şekerli besinlerdir. Dişler düzenli olarak fırçalanır ve bakımlarına dikkat edilirse, mikroplar zarar veremezler.
  • Dişler yeterince temizlenmezse, üzerinde besin artıkları ve mikroplar toplanır. Ağız içindeki parazitler, yiyecek artıklarındaki şekerli gıdaları kullanarak onları saydam, yapışkan bir madde haline getirir ve dişler üzerine yapışmasına neden olur. Bu birikintilere plak adı verilir. Bu plaklar bakterilerin diş üzerinde barınmalarını kolaylaştırır.
  • Gıdaların tatlandırılması için kullanılan şekerli maddelerin içinde yer alan asit, dişlere hasar verebilir. Ancak bakterilerin kendileri de asit üretebilir. Asit, diş minesinin erimesine neden olur. Böylece oluşan erime bölgelerinden giren mikroplar, kolayca alttaki yumuşak zemine ulaşabilir ve hasara yol açar.

Asitler, dişin koruyucu tabakası olan diş minesi üzerinde küçük delikler oluştururlar. Bu delikler giderek büyür ve genişler, oyuklar çoğalır. Diş minesinin erimesinden sonra çürükler hızla ilerler, alttaki tabakada geniş ve derin bir oyuk oluşturur. Diş çürüğü, dişin özüne doğru ilerledikçe dişler sızlamaya başlar. Çürük daha da ilerlerse, diş özü bölgesinde ve çene kemiği içinde cerahat oluşturmaya ve biriktirmeye başlar. Buna diş apsesi adı verilir. Eğer diş hekimi tarafından daha başlangıçta tedavi edilmezse, çürük diş için daha zor, karmaşık ve pahalı tedavilere gereksinim duyulur. Diş plağı, diş etlerinin ciddi hastalık sorunlarından biridir. Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanarak yemek artıklarından arındırılması, dişlerin çürümesini ve diş eti hastalıklarının oluşumunu ve büyümesini önler.

Dişlerin ağrımaması, sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Diş ağrısının oluşması için diş çürüğünün ilerlemiş olması gerekir. Diş çürüklerinin tedavi edilebilir dönemde teşhis edilebilmesi için ağrı hissedilmesini beklemeden yılda en az iki kez diş doktoruna giderek dişlerin muayene ettirilmesi gerekmektedir. Diş hekimleri gerektiğinde dişlerin filmini çekerek gözle görülemeyen diş oyuklarını da tespit edebilir. Diş çürüklerinin erken dönemde tanı koyulması, dişlerin kaybedilmesini engelleyebilir veya en azından ilerlemesini önleyebilir. Bu hem sağlık açısından hem de ekonomik ve sosyal açıdan önemli katkılar sağlar.

Ağız ve Diş Sağlığını Nasıl Koruyabiliriz?

Diş hastalıkları ve diş sağlığının korunması açısından erken teşhis çok önemlidir. Bu sebeple, yılda en az iki kez diş hekimine muayene olunması gerekmektedir.

  • Diş çürümelerinin önüne geçilmesi için sularda yeteri kadar flor olması, düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanımı, aşırı şekerli yiyeceklerden olabildiğince uzak durulmalı; bu yiyecekler tüketildiğinde mutlaka dişler fırçalanmalıdır.
  • Diş eti hastalıklarının önlenmesi için diş fırçalama ve sık sık diş hekimi kontrolleri önemlidir.
  • Dişlerde gelişim bozuklukları varsa erken teşhis edilerek, özel diş hekimliği dallarında uzmanlaşmış kişilere başvurularak gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Aşırı şekerli ve asitli yiyecekler, mikroorganizmaların hareketini artırır. Dişler sert cisimlerle karıştırılmamalı; ceviz, fındık gibi kabuklu yiyecekler dişle kırılmamalıdır. Bunlar, diş minesinin çatlamasına ve bakterilerin etkisinin artmasına sebep olabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı Yorumları

soru

Çırağ

10 Nisan 2024 Çarşamba

Diş sağlığı için hastaneye gittim ama hastanede doktor daha beni dinlemeden hemen ağzımın içine baktı çekilecek bu diş dedi. Bende izin vermedim. başka bir doktora mı gitmeliyim yoksa dişimi çektireyim mi. Sizin de görüşünüzü almak istiyorum

Cevap yaz
cevap

Aşkım

10 Nisan 2024 Çarşamba

Başka doktora gidip muayene olmanızı tavsiye ederim. Bazı doktorlar insanları aşağılıyor maalesef.

cevap

Tesrir

10 Nisan 2024 Çarşamba

Merhabalar, kontrole gittiğiniz diş hekiminin tavrı hiç doğru değildir. Benim nacizane tavsiyem önce kontrol ve şikayetlerinizi anlayabileceğiniz bir diş hekimine muayene olmak şüphe edilen dişin röntgeninin çekilip ona göre tedaviye veya müdhaleye karar verilmesidir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İltihaplı Diş Belirtileri ve Tedavisi

İltihaplı Diş Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diş Sallanması Nedenleri?

Çocuklarda Diş Sallanması Nedenleri?

Diş Çekimi Sonrası Sigara

Diş Çekimi Sonrası Sigara

Hamilelikte Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ön Diş Ağrısı Nedenleri?

Ön Diş Ağrısı Nedenleri?

Güncel

Diş Eti Taşı Nasıl Kurtulabiliriz

Diş Eti Taşı Nasıl Kurtulabiliriz