Siyah Diş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Siyah Diş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Siyah diş lekeleri, kişilerde çoğunlukla ağrı ya da sızıdan fazladan estetik problemler meydana getirerek bireyin bu vaziyetten huzursuzluk duymasına kapı aralamaktadır. Bu sorun çoğunlukla kişilerin dişlerini az fırçalaması ya da hiç fırçalamaması nedeni ile meydana çıkar. Ama dişteki siyah puan meselesini yalnızca bu neden bağlamamız hata olacaktır. Dişte görülebilen siyah noktanın çoğu sebebi yer almaktadır. Mesela kişilerde bulunan diğer sağlık problemleri dişler en başta olmak üzere çoğu alanda buna neden olmaktadır.

Dişte siyah leke görülebilen kişilerde bazen şeker sağlık sorunu görülebilmektedir. Nedeni ise bedende bulunan aşırı fazla şeker dişlerde önce siyah noktalar şeklinde belirir, müdahale edilmez ise diş kayıplarına bile sürükleyebilir. Dişte görülebilen siyah leke esasında tıbbi olarak da çok kolay yollarla temizlenebilen bir meseledir. Ama kişilerin bu hali görmezden gelmesi ya da önemsememesi benzeri problemler ileride büyüyerek kolay olan iyileştirme yöntemlerinin işe yaramaz duruma gelmesine ve problemlerin büyüyerek rehabilitasyonu olası olmamış problemleri meydana getirmesine kapı aralamaktadır. Bu benzeri vaziyetlerle karşılaşmamak amaçlı şüphesiz en minik siyah puan belirtisinde bile hekime başvurmalısınız.

Dişteki Siyah Lekeler Ne Türlü Geçer?

Dişteki siyah ve koyu lekeler genellikle kolay bir diş temizliği ile geçirilebilmektedir. Diş temizliği hanede uygulanabileceği benzeri diş hekimleri aracılığıyla gösterişli bazı kimyevi maddelerden faydalanılarak da yapılabilir. Dişteki siyah lekeler zaman içinde dişlerde plak oluşumuna ve sonunda diş taşlarına dönüşmektedir. Bu vaziyette daha ayrıntılı ve önemli bir diş temizliği gerekebilir. Diş taşı temizliğinin anında ardından diş hekimleri aracılığıyla polisaj denen ve kir giderici tesiri olan bir macunla dişler daha beyaz duruma getirilmekte ve diş lekeleri temizlenmektedir. Eğer polisaj işlemine nazaran dişlerde meydana gelen siyah lekeler geçmiyorsa bu vaziyette dişte bir çürük olabilir ya da dişteki lekeler dişin mine tabakasının derinlerine işlemiştir. Dişin daha derinlerine işleyen lekeleri temizlemek amaçlı ise bleaching denen diş beyazlatma ve silme kürü uygulanmaktadır.

Son vakitlerde diş macunları içinde dişlerde esmer lekeler oluşumunu engelleyici tesiri olan bazı maddelerde ilave edilmektedir. Bu noktada sigara tiryakilerinin kullanmasında fayda olan ve diş sararmasını engelleyen özel bazı diş macunlarının da gayet gösterişli meydana geldiğini söylemeliyiz. Diş macunu seçiminde kesin florür içerir ve diş aşındırıcı maddeler barındırmayan diş macunlarını tercih etmeliyiz. Dişlerdeki sararmaların bir diğer sebebi olan, kafein barındıran çay kahve tüketimi olanların de alternatif diş macunlarını kullanmalarında fayda vardır. Özellikle kahve benzeri kafein içerir içecekler dişler üstünde kir bırakır. Diş beyazlatma kalemi denen ürünler ise dişlerde daimî beyazlama sağlamaz. Yüzeysel olarak da dişleri belli bir süre bir zaman beyazlatır. Fakat aciliyet gerektiren vaziyetlerde kullanılması şüphesiz öneri edilir. Diş beyazlatma tozu da dişlerde bulunan lekeleri çıkaran ve diş beyazlatma kalemlerine yönelik daha uzunca müddetli etki meydana getiren ürünlerdir. Fakat diş beyazlatma tozları, diş beyazlatıcı kalemler denli çabuk netice vermeyebilir. Diş ipi kullanımı dişlerde tartar, diş taşı ve siyah kir oluşumunu yavaşlatan bir diş bakımı yoludur.

Siyah Diş Lekeleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde Diş Çıkarma

Lazerle Diş Beyazlatma

Lazerle Diş Beyazlatma

Yirmilik Diş Çekimi

Yirmilik Diş Çekimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şiddetli Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ön Diş Estetiği Nasıl Uygulanır

Ön Diş Estetiği Nasıl Uygulanır

Diş Eti Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş Eti Temizliği Nasıl Yapılır?

Ön Diş Sağlığı ve Bakımı

Ön Diş Sağlığı ve Bakımı

Güncel

Diş Çıkması Belirtileri

Diş Çıkması Belirtileri

Güncel

Çoçuklarda Diş Gıcırdatma Nedenleri?

Çoçuklarda Diş Gıcırdatma Nedenleri?

Güncel

Diş Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi