Diş Hekimliği Eğitimi Süresi ve İçeriği
15 Mayıs 2024

Diş Hekimliği Eğitimi Süresi ve İçeriği

Diş hekimi; bireyin sağlığı ile alakalı olarak dişlerin, çenelerin, ağız boşluğu, diş etlerinin ve komşu dokularının bakımında, sağlığının korunması, çene ve diş düzensizliklerinin tespiti ile tedavi edilmesiyle ilgili her türlü etkin mesleki faaliyeti icra edebilen yetkili kişiye verilen addır.

Diş Hekimi Görevleri
 • Hastanın öncelikle şikâyetini öğrenip ardında da ağız ve dişleri muayeneye başlar.
 • Gerekli durumlarda röntgen filmi çekip inceleme yapar ve hastanın rahatsızlığını teşhis eder,
 • Tedavisi mümkün olan dişlerin çürük kısmının temizlemekle uğraşır, dolgu sayesinde tedavi eder ve dişin konumunu kontrol eder.
 • Tedavisi belli bir yerden sonra mümkün olmayan bazı dişleri uyuşturup ağızdan uzaklaştırır,
 • Reçete yazma yetkisine sahiptir.
 • Eksik olan dişleri değiştirip yenisini takabilir.
 • Hastanın ağzında ve diş etindeki hastalıklarını tedavi etmekle görevlidir.
 • Ağzın içi ve dışını, dişi, diş etini ve çeneleri alakadar eden cerrahi işlemleri gerçekleştirir.
 • Diş ile çenelerin gerek birbirleri aralarında ve gerekse de birbirleriyle olan ilişkilerindeki uyuşmazlık ve bozukluk gibi sorunları gidermekle görevlidir.
 • Bireylere, ağız sağlığı ile temizliğinin önemi anlatır ve ağız bakımının gerekliliği konularında bilgi verip tavsiyelerde bulunabilir.
Diş Hekimininde Olması Gereken Faktörler
 • Diş Hekimliğini seçen bireyler için;
 • Normalin çok üstünde bir genel yeteneğe sahip olması gerekir.
 • Fizik, kimya özellikle de biyoloji gibi fen konularına ilgilinin ve başarısının olması gerekir.
 • El kabiliyeti ve parmaklarını büyük bir ustalıkla kullanabilme yeteneğinin olması gerekir.
 • Ellerini ve gözlerini ortak bir şekilde kullanabilmesi gerekir.
 • Üç boyutlu bazı görebilme yetkilerine sahip olması gerekir.
 • Renk algısı yüksek ve etkili iletişim kurma yeteneğinin olması gerekir.
 • Yaratıcı olmalıdır.
 • Şekil ile uzay bağlantılarını görebilmelidir.
 • İnsanlarla ilgilenmekten asla sıkılmayan, insanları çok rahat bir şekilde anlayabilen kişiler olması gerekir.
 • Hoşgörülü, sorumluluk sahibi, dikkatli ve sabırlı olması gerekir.
 • Estetik anlayışı ve becerisi yüksek bireyler olmaları gerekir.
El-parmak uyum becerisi meslekteki başarıyı etkileyen ve hatta arttıran etmendir. Diş hekimliği mesleği vücut olarak oldukça fazla efor gerektirip, muhtelif mesleki hastalıklara yakalanma tehlikesi de oldukça yüksektir

Diş hekiminin çalışma ortamı ve koşulları

Diş hekimleri genellikle hastanelerde, özel muayenehanelerde ve dispanserlerde çalışırlar. Çalışma ortamı kesinlikle çok temiz olup biraz ilaç kokulu vardır. Bazı hastaların ağızları ister istemez rahatsız edici seviyede kokabilir. Diş hekimleri sürekli olarak ayakta çalışırlar. Çalışırken hastalar ile hasta yakınları ile sürekli bir şeklide etkileşim halindedirler.

Diş hekimi mesleğine girebilmek için

Yükseköğretim Geçiş Sınavı ile Lisans Yerleştirme Sınavına girip “MF3”puan türünden istenilen puanı almak ve ardından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin Tercih Bildirim görüntüleme sayfasında “Diş Hekimliği” adlı lisans programı ile ilgili olan en az bir tane yüksek öğretim programını seçip tercih etmek gerekmektedir.

Diş hekimi eğitimi süresi ve içeriği

Diş hekimliği eğitiminde temel bilimler dahilinde verilen eğitim ile 5 senelik bir süreyi kapsamaktadır. Bazı yabancı dil okunması gereken ve hazırlık sınıfı olan fakültelerde ise eğitim süresi 6 yıldır. Verilen beş yıllık eğitimde öğrencilere hem teorik açıdan ve hem de pratik açıdan yetiştirilmesi sağlanır. Diş hekimliğinde asıl olan beceri kazanma etkeni önemli olduğundan, eğitimde açısından uygulamaya çok ağırlık verilmektedir.

Diş hekimi eğitim süresince aşağıda yer alan dersler okutulmaktadır

Biyokimya, Anatomi, Fizyoloji, Protez, Ortodonti, Farmakoloji, Radyoloji, Ağız Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Organik Kimya, Psikiyatri, Fizik, Tıbbi Biyoloji, Tam Protez, Protez Pratik, Protez Tedavi, Davranış Bilimleri, Ağız Hastalıkları Cerrahisi vb.

Diş hekimi eğitimi bittikten sonra alınan belgeler ile diploma ve unvanlar

Eğitimini başarı bir şekilde tamamlayan öğrencilere alanı belirten "Lisans Diploması" ile "Diş Hekimi" adı olan unvanı verilmektedir.

Diş hekimi çalışma alanları ve iş bulma olanakları

Diş hekimleri, tek başına icra edilebilen bir mesleğin mensuplarıdır. Bağımsız bir şekilde çalışmak isteyen bireyler için oldukça ideal bir meslek grubudur. Diş Hekimlerinden;
Serbest bir alanda çalışmak isteyenler için; Özel Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında işe başlayabilir. Kamu Kurumları ile Kuruluşlarında çalışmak isteyenler ise; Sağlık Bakanlığı'na bağlı olan kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Muayenehane açmayı düşünen bir diş hekiminin öncelikle Türk Tabipler Odasına başvuru yapması, Sağlık Bakanlığından muayenehanesini açmak için gerekli izinleri alması gerekir.

Diş Hekimleri kesinlikle Türk Tabipler Odasının bir üyesi olma zorunluluğu vardır.

Diş hekimi meslekte ilerleme durumu

Mesleğin birey yaşamındaki yeri sürekli bir şekilde artmaktadır.

Mezun olan öğrenciler Sınavı kazanmak şartıyla uzmanlık eğitimi almaya hak kazanabilirler. Diş hekimleri ileri düzeyde mesleki eğitimlerini iki farklı şekilde yapabilirler:
1. Uzmanlık alanı: Diş Hekimliği mesleğinde Ağız-Diş-Çene Hastalıkları Cerrahisi ve Ortodonti olmak üzere iki farklı dalda uzmanlık yer almaktadır.

2. Doktora yapma: Diş Hekimliği bilim dallarının neredeyse tümünde doktora yapma imkânı vardır. Fakültede araştırma görevlisi olup doktora yapabilirler. Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör gibi unvanlara yükselebilirler.

Diş Hekimliği Yorumları

soru

İmadeddin

11 Mayıs 2024 Cumartesi

İyi günler. Geçen ösymnin sınavlarına yeğenim girdi. Diş hekimliği ile hemşirelik tercihleri arasında kaldı. Diş hekimliğe gitmek istiyor ama puan yetmediği için gelecek yıla kalmayı planlıyor. Diş hekimi sizce nasıl biri olmalıdır ve mesleği icabı ne kadar yetenekli olması gerekir?

Cevap yaz
cevap

Ekin

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhabalar, kimse ana karnından doğar doğmaz özel yeteneklerle doğmaz. Tıbbi ve sağlık bölümleri özel yetenek gerektiriyor gibi görünse bile fakülteye başladıktan sonra hepsi zaman içerisinde öğrenilerek el becerileri gelişecektir. Tabi ki hiçbir bölümü okumak kolay olmadığı gibi diş hekimliği fakültesini de okumak kolay değildir. Hakkınıza hayırlısı olsun iyi günler.

cevap

Yergin

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba. Dişler insan sağlığı için çok ayrı yerdedir bir diş ağrısı hayatımızı belki edebilir o yüzden diş doktoru tecrübeli aynı zamanda işine hakim biri olmalıdır. Diş hekimi dişlerin hangi nedenden ağrıdığını hastaya soru sorarak teşhis etmede yardımcı olmaktadır. O yüzden diş hekimliği okumak zor bir süreci kapsar ve donanımlı olmalıdır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Süt dişleri Çıkması

Süt dişleri Çıkması

Diş Taktırma Yöntemleri

Diş Taktırma Yöntemleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Hekiminin Görevleri

Diş Hekiminin Görevleri

Diş Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Diş Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Çekilen Dişin Ağrısı Nasıl Geçer?

Çekilen Dişin Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Çürüğü Temizleme Yöntemleri

Diş Çürüğü Temizleme Yöntemleri

Diş Çıkarma Sürecinde Neler Yapılabilir?

Diş Çıkarma Sürecinde Neler Yapılabilir?

Güncel

Diş Fırçalama Faydaları Nelerdir?

Diş Fırçalama Faydaları Nelerdir?

Güncel

Diş Kökü İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kökü İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kurdu Belirtileri ve Tedavisi