İmplant Diş Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

İmplant Diş Nedir ve Nasıl Yapılır?

İmplant Diş, İmplant diş eksikliğini ortadan kaldırmak için çene kemiği içerisine veya çene kemiği üzerine yerleştirilen implant adlı alt yapı sayesinde tutunmayı sağlayan titanyum maddeden üretilen protez yapılardır. Kısaca yapay bir dişin çene kemiği içine yerleştirilmesidir. Öncelikle hastanın ağız muayenesi yapılır ve ilk olarak hastanın genel sağlık durumu test edilir, röntgenler çekilir. Hastanın diş etlerinin tedaviye ihtiyacı olup olmadığı, diş taşı temizliği gibi işlemlerin yapılması gerekiyorsa bunlar yapılır. Hastanın diş gıcırdatma alışkanlığının olup olmadığı veya dişlerini düzenli fırçalayıp fırçalamadığı durumları tespit edilir. Hastanın çene yapısına ve çenede yeteri miktarda kemik bulunup bulunmadığına bakılır. Yapılan işlemler sonucunda kemik yapısı yetersiz bulunursa kemik kalınlaştırılarak implant tedavisine hazır hale getirilir. Bu kemik kalınlaştırma işlemi implant tedavi süresinin uzamasına yol açabilir. Genellikle diş implantı lokal anestezi yolu ile yapılır. Kimi zaman genel anestezi de kullanılmaktadır. Lokal anestezi ve genel anestezinin birbirinden farkı, lokal anestezide hastanın bilici yerindeyken tedavi yapılır genel anestezide ise hasta tamamen uyutulur. Diş implantı uygulamasından sonra hasta çok büyük bir ağrı hissetmemektedir.

İmplantın ikinci aşaması ise planlama aşamasıdır. Bu aşamada implant veya diğer adıyla vidalı dişin yapılacağı bölgenin dokusuna bakılır. Yapılan muayeneler sonucu hastanın durumu implant tedavi yöntemine uygun ise implantın dişin çapı belirlenir.

Diş implantı, diş etinin küçük bir kesik ile açılmasıyla kemiğin içerisinde yuva oluşturulur ve implant diş bu bölgeye yerleştirilir. Vidanın yerleştirileceği yer açılır daha sonra çapı belirlenmiş olan vida buraya yerleştirilir. Bu işlemden hemen sonra protez yapılamaz. Protezin yapılabilmesi için belirttiğimiz gibi belli bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süre de yaklaşık 3 aydır. Bu zaman zarfından sonra protez yapılabilir.

Diş İmplantları Neden Yapılmalıdır?

Diş implantları çenede kemik kaybını önler. Normalde bir diş çekildiğinde çekilen bölgedeki kemik dokularında erime olur. Bu istenmeyen bir fizyolojik durumdur. Eğer diş çekildikten hemen sonra o bölgeye implant uygulanırsa kemik kaybı meydana gelmez. Böylece o bölgede diş eti çekilmesi de görülmez ve estetik olarak daha iyi sonuçlar oluşur. Çekilen diş bölgesindeki kemiğin miktarını korumak için implanttan başka başvurulacak yol yoktur. İmplantın diğer bir avantajı ise bitişik dişlerde hiçbir işlem yapılmamasıdır. Normalde sabit bir köprü yapılırken boşluğa komşu iki diş de kesilmek zorundadır. İmplantlar sadece çekilen dişlerin meydana getirdiği boşluklara yapılır ve yan iki dişe dokunulmaz. En doğal görünümlü dişler implant ile kazandırılır. Çiğneme esnasında kişi kendi doğal dişi gibi kullanır ve hisseder. Gülümserken de kaybedilen öz güven duygusu yeniden kazanılmış olur.

Diş İmplantı Hangi Yaşlarda Uygulanır?

Kemik gelişimini tamamlamış olan tüm kişilerde implant uygulanabilir. Bu yaş kadınlarda 15-16, erkeklerde ise 17-18'dir. İmplant uygulaması için ise herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu yerinde olan her yaştaki kişiye implant başarılı bir şekilde uygulanabilir. Özellikle yaşlı insanlarda diş kayıpları daha fazla olduğu için, kemik erimelerine bağlı olarak protez tutuculuğunda sorun yaşandığından ileri yaşlardaki hastalarda implant gereksinimine daha çok ihtiyaç duyarlar. Yani yaşlı kişilerde diş implantı uygulamaları gençlere göre daha fazladır. Tedavileri 2 aşamadan oluşur. Cerrahi aşama, üst yapı aşamasıdır. İmplantlar cerrahi işlemle yerleştirildikten sonra implantın çene kemiğiyle biyolojik olarak kaynaşması için belli bir süre beklenir.

Dental implantlar, implant başına 5-10 dakikalık sürelerde hasta uyutulmadan lokal anestezi ile yapılan müdahalelerle çene kemiğine yerleştirilir. Bu amaçla dolgu yapma işlemi için yapılan lokal anestezi uygulanır. Bu işlem ağrısızdır. İmplantın ömrü şu kadar zamandır denilemez. Doğru planlanmış bir implant ustaca çene kemiğine yerleştirilmiş ve uygun bir protez yapılmış ise ayrıca hasta bakım ve hekim kontrolleri düzenli ise implantın ömrü kişinin yaşam boyudur denilebilir.

İmplant Diş Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ön Diş Sağlığı ve Bakımı

Ön Diş Sağlığı ve Bakımı

Popüler İçerikler

Diş Eti Neden Şişer?

Diş Eti Neden Şişer?

Diş Taşı Nedir?

Diş Taşı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karanfil Diş Ağrısı İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karanfil Diş Ağrısı İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Şişmesi Nedenleri?

Diş Şişmesi Nedenleri?

Diş Kaplama Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Kaplama Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Diş Çeşitleri Türleri ve Özellikleri