Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı
21 Haziran 2024

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı

Diș Ağrısı Duası

Diș ağrısı çeken bir kişinin dua etmesi, Allah’ın izniyle ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın da uyguladığı bir sünnet olan dua, hastalıkların şifası ve iyileşme sürecinin hızlanması için okunmalıdır. Şifayı Allah’tan beklemek ve inanmak, mevcut rahatsızlığın giderilmesine vesile olur. Çünkü ağrıyı veren Allah, kulunu şifasından da mahrum etmeyecektir.

Ancak, dua etmenin yanında tıbbi müdahaleyi de ihmal etmemek gerekir. Diş ağrısı başladığında hemen bir sağlık kuruluşuna gitmek mümkün değilse, dua etmek en iyi seçeneklerden biridir. Diş ağrısının giderilmesi için çeşitli dualar mevcuttur. Bu dualar sahih hadis kaynaklıdır ve okunması tavsiye edilmiştir. Diş ağrısı başladığında bir ağrı kesici temin edilmeli ve bununla birlikte dua edilmelidir. Ağrı kesici bulunmadığı zamanlarda çörek otu, karanfil veya zeytin gibi ağrıya faydalı besinler de kullanılabilir. Bu besinler üzerine dua okunup ağrıyan diş üzerine konur. Unutulmamalıdır ki, ağrıyı hissetmemizi sağlayan beyindir. Bu sebeple ilacın ve duanın iyi geleceğine inanmak da tedavinin bir parçasıdır.

Diș Ağrısı İçin Okunacak Dualar

"Allâhumme ezhib 'anhu sûe mâ yecidu ve fahşehû bida'veti nebiyyike'l mekîni'l mubâraki 'indek."

Anlamı: Allah'ım! Senin indinde mübarek ve muhterem olan peygamberimizin duası vesilesiyle bu dişte bulunan ağrıyı gider.

Rivayet olunduğuna göre, sahabeden Abdullah bin Revaha diş ağrısı sebebiyle Peygamberimizin yanına gidip şikayetini belirtmiştir. Peygamber Efendimiz de sahabenin ağrıyan dişinin olduğu yanağa elini koyup bu duayı okumuştur. Dişi ağrıyan kişi de sağ elini ağrıyan dişin bulunduğu yanağının üzerine koyup inanarak bu duayı okursa ve şifası için dua ederse, Allah’ın izniyle şifa bulacaktır. Diş, baş ağrısı gibi vücutta meydana gelen sıkıntılar için bir başka dua ise şöyledir:

"Bismillahi euzu bi izzetillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu min vecei haza."

Anlamı: Allah'ın adıyla. Başımda olan bu ağrının kötülüğünden, Allah'ın izzet ve kudretine, gücüne sığınıyorum.

"Bismillâhirrahmânirrâhim bismillahi'l kerîm ve eûzu billahi'l azîm min şerri külli ırki nârin ve min şerri harri'n-nâri."

Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Kerim olan Allah'ın adıyla. Her türlü ağrının, yaranın şerrinden, cehennem ateşinin şerrinden Allah'a sığınıyorum.

Yine diş ağrısı için dua kitaplarının tavsiye ettiği bir diğer dua da Yasin Suresi'nin son iki ayetidir. Diş ağrısı çeken kişi, şahadet parmağını ağrıyan dişin üzerine koyup, bu iki ayeti kerimeyi 3-5 yahut 7 kere okur. Allah'ın izni ile ağrısı şifa bulur.

Kuran-ı Kerim'de yer alan ayetler, müminler için bir şifa kaynağı olduğunu bize öğretir. Hadisi şeriflerde ve alimlerin tavsiyelerinde tüm hastalıklar için okunacak ayrı ayrı dualar mevcuttur. Karın ağrısı, baş ağrısı gibi rahatsızlıklar vücuda kaldıramayacağı kadar şiddetli ağrı verir. Bu eza ile ölen mümin şehit hükmünde olduğuna dair yine peygamber hadisleri vardır. Tıbbi yardım almanın yanı sıra diş ağrısı çekenler sünnet olduğu üzere ağrıyan bölgeye sağ avuç içini koyarak ağrı kesen şifalı dualar okumalıdır.

Şifa veren duaları hafızada tutmak da bu minvalde önemli olan bir diğer husustur. İnsanın ihtiyacı olduğu anda duayı zikredebilmesi acil bir yardım hükmüne de gelir.

Arapça duayı ezberleyip telaffuz edemeyenler, şifaları için Allah'ın adıyla başlayıp ağrılarının giderilmesi için niyazda bulunabilirler. Diş ağrısı için bir diğer manevi ilaç da Allah'ın isimleriyle dua etmektir. Allah'ın 99 isminden biri olan 'Ya Şafi' adını 100 kere tekrar ederler. Ya Şafi ismi, şifa, iyilik, iyileşme veren demektir. Bu sebeple ağrı çekenlerin bu ismi şerifi çokça zikretmeleri önerilir.

Diş Ağrısı Duası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Porselen Diş Kullanımı

Porselen Diş Kullanımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lazerle Diş Beyazlatma

Lazerle Diş Beyazlatma

20 Lik Diş Çekimi Faydaları ve Ağrıları

20 Lik Diş Çekimi Faydaları ve Ağrıları

Siyah Diş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Siyah Diş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Diş Çıkması Belirtileri

Diş Çıkması Belirtileri

Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavisi

Güncel

Diş Fırçalama Faydaları Nelerdir?

Diş Fırçalama Faydaları Nelerdir?