Gebelikte Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Gebelikte Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelik, kadınlar için hassas bir dönemdir ve bu dönemde diş ağrısı gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Değişen hormonların etkisiyle diş eti iltihapları oluşabilir ve bu da diş ağrılarına yol açar. Östrojen ve progesteron hormonlarının artması ve diş yüzeylerindeki bakteri plaklarının birikmesi sonucunda diş eti iltihapları meydana gelir. Bu durum, gebelik gingivitisi olarak adlandırılır. Her kadında farklı etkiler yaratan bu durum, bazı kadınlarda daha şiddetli yaşanabilir. Anne adayları, bebeklerine zarar verme korkusuyla veya mide bulantısı nedeniyle diş fırçalamaktan kaçınabilirler. Bu nedenle ağrılar daha da şiddetlenebilir.

Gebelikte Diş Ağrısı Oluştuğunda Yapılması Gerekenler

Diş ağrılarınız başlamadan önce mutlaka uzman bir diş doktoruna başvurmalısınız. Gebelik sırasında tedavi görmek, size ve bebeğinize zarar vermez. Önemli tedaviler yapılacaksa, bu işlemleri ilk üç aydan sonrasına ertelemeniz daha uygun olacaktır. Yapılacak müdahaleye doktorunuz en doğru kararı verecektir. İlaç tedavisi uygulanacaksa, ilaçlar hakkında kadın doğum doktorunuza ayrıca danışabilirsiniz. Dişlerinizde oluşacak iltihaplı durumlar tedavi edilmezse, kan yoluyla bebeğe zarar verebilir. Yapılacak tedavide lokal anestezi gerekiyorsa, bu işlem bebeğinize zararlı olmayacak şekilde düzenlenecektir. Röntgen çekilmesi gerekiyorsa, ilk üç aydan sonra ve kurşunluk önlük giyilerek yaptırılması tavsiye edilir.

Gebelikte Diş Ağrısı Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle hamile kalmadan önce ağız ve diş sağlığınız açısından diş doktorunuza giderek muayene olmanız gerekir. Eğer dişlerinizde bir problem tespit edilirse, mutlaka tedavi edilmelidir. Bu dönemde diş hastalıklarına sıkça rastlandığından ağız ve diş temizliğine yeterince önem vermelisiniz.
  • Doktorun önerdiği kalsiyum ve flor içerikli ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.
  • Beslenmenize dikkat ederek süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmelisiniz.
  • Tatlı ve unlu gıdaların tüketimine dikkat etmeli ve yedikten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalamalısınız. Bu tür gıdalar asit oluşumuna neden olabilir ve diş çürümelerine yol açabilir.
  • Uygun diş fırçaları ve diş ipi kullanarak dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamalısınız.
İyi bir ağız ve diş temizliği, diş ağrılarından kurtulmanın en iyi yoludur. Ayrıca bol su tüketmeye dikkat edin. Ağızda kuruma sonucunda bakteri oluşumu artar. Bunu önlemek için anne adayının günlük su tüketimini belirli saat aralıklarında yapması gerekir.

Düzenli Diş Muayenesi

Gebelikte diş ağrısı olmaması için diş muayenesini düzenli olarak yaptırmalısınız. Hamile olan kadınların ağız ve diş sağlığı için düzenli olarak diş hekimine giderek gerekli kontrollerini yaptırması önemlidir. Bu durumda diş doktoruna mutlaka hamile olduğunuzu söylemeniz gerekmektedir.

Gebelikte Diş Ağrısı Yorumları

soru

Nil

09 Mayıs 2024 Perşembe

Dört aylık hamileyim ve şiddetli diş ağrısı çekiyorum. Hamile olduğum için çocuğum zarar görmesin diye ilaç da kullanmıyorum. Bu durum da ne yapmam gerekir doktora gitmeli miyim

Cevap yaz
cevap

Nuri

09 Mayıs 2024 Perşembe

doktora gitsenizde size hamileliği etkilemeyen ağrı kesicilerden başka ilaç veremez doğal olan iki çeşit yöntemle diş ağrısını hafifletebilirsiniz. apse varsa kurumasınıda sağlar. birincisi zeytin yaprağıdır. ağzınıza alıp diş darbeleri ile yumuşattığınız yaprağı ağrıyan dişin üzerine koyarak bekletirseniz içeriğindeki mineraller ağrıyı hafifletir. ikincisi ise sarımsaktır. ezilen sarımsak ağızda diş üzerinde bekletilir.

cevap

Samim

09 Mayıs 2024 Perşembe

Nil Hanım, diş ağrılarınız artış göstererek sizi uykusuz bırakacak derecelere ulaşabilir. Bu durumlarda ise yine hamileliğiniz etkileneceği için uzman bir diş doktoruna giderek hamile olduğunuzu belirttikten sonra kesinlikle diş tedavinizi yaptırmanız gerekecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Çeşitleri ve Temizliği

Diş Çeşitleri ve Temizliği

Diş Eti Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş Eti Temizliği Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Güncel

Diş Gıcırdatma Tedavi Yöntemleri

Diş Gıcırdatma Tedavi Yöntemleri