Hamilelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte, anne adaylarının vücutlarında birtakım değişiklikler görülmektedir. Bu değişikliklerden birisi de diş ve diş etlerinde görülür. Gebelikten önce çok sağlıklı ve sağlam olan diş ve diş etlerinde kızarıklık, hassasiyet, şişlik gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar daha çok dişlerimizi fırçalarken kanamaya neden olduğu görülmektedir. Her üç anne adayından birinde diş eti kanaması görülebilmektedir. Buna da gebeliğe özgü diş eti kanaması adı verilmektedir. Diş etlerinde kanama haricinde, halk dilinde şişlik olarak tabir edilen nodüller de görülebilir. Diş etlerinde doğal olarak oluşan bu nodüller zararsızdır ve ağız bölgesinde ağrı yapmazlar. Doğumun gerçekleşmesi ile kendiliğinden ortadan kalkarlar. Doğum sonrasında kaybolma olmazsa veya gebelikte size çok rahatsızlık, aşırı kanama veriyorsa, doktor kontrolünde alınabilirler.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Nedenleri

Gebelikte oluşan diş eti kanamalarının en birincil sebebi, gebelikte değişen hormonların etkisi ile diş ve diş etlerinde oluşan bakterilerin, ağız içini daha hassas hale getirmesidir. Bu durum kanamaya ve iltihap oluşmasına daha yatkın hale getirir. Bundan dolayı çok sık diş eti kanaması görülmektedir.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri

Hamilelikte diş eti kanaması belirtileri şunlardır:
  • Diş fırçalarken veya diş ipi kullanırken kanama
  • Diş etlerinde kızarıklık ve şişlik
  • Diş etlerinde hassasiyet
  • Ağızda kötü koku
  • Diş etlerinde çekilme
Hamilelikte Diş Eti Kanaması Tedavisi

Hamilelikte ağız ve diş sağlığı bakım ve kontrollerini hiçbir şekilde aksatmamak gerekir. Özellikle çocuk yapmayı düşündüğünüzde, hamile olmadan oluşan rahatsızlıkları gidermek daha mantıklı olacaktır. Ancak hamilelikte de diş sağlığı kontrolleri yapılır ama gebelik öncesi yapılan işlemler daha faydalı olur. Gebelikte oluşan diş eti kanamaları veya iltihaplarında aşağıdaki durumlardan herhangi birisi varsa, diş doktoruna gidilmesi tavsiye edilir:
  • Çok şiddetli diş ağrısı ve sancısı
  • Ağrı ile çok sık kanama
  • Diş etlerinde çekilme görülme durumu
  • Diş etlerinde çok sayıda şişlik görülmesi
Hamilelikte Diş Eti Kanamasını Önlemek İçin Öneriler

Gebelikte oluşan diş eti kanamalarında yapmamız gereken en önemli husus, düzenli diş fırçalamaya dikkat edilmelidir. En az günde 2 defa yumuşak bir diş fırçası ile fırçalama ve içinde florid olan diş macunu tercih edilmelidir. Gebelik süresince diş ipi kullanmak da kanamaları önlemek için fayda sağlar. Diş doktoruna gidildiğinde ilk girdiğinizde kesinlikle hamile olduğunuzu bilgilendirmeniz gerekecektir. Ayrıca anne adaylarının yaptığı hatalardan birisi de ağız ve dişlerde oluşan sorunları bekletip, gebelik sonrasına bırakmaktır. Tedaviyi geciktirmek daha ciddi problemlere yol açmaktadır. Diş hekimlerinin, anne adaylarına lokal anestezi veya özel antibiyotikler ile anne adayına zarar vermeyen ilaçları kullanabilirler. Bundan dolayı gebelikte oluşan diş ve diş eti sorunlarında doktora gidilmesi gerekir.

Ekstra Bilgiler

Hamilelikte diş eti kanaması yaşayan anne adaylarının, dengeli ve sağlıklı beslenmeye de özen göstermeleri gerekmektedir. Özellikle C vitamini ve kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmek diş ve diş eti sağlığına olumlu katkı sağlar. Ayrıca, sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır, çünkü bu maddeler diş eti sağlığını olumsuz etkiler.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Vidalı Diş Tedavisi

Vidalı Diş Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Diş Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çekilen Dişin Ağrısı Nasıl Geçer?

Çekilen Dişin Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Beyazlatma Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Diş Beyazlatma Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Diş Sallanması Nasıl Geçer?

Diş Sallanması Nasıl Geçer?

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Eti Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Diş Duası Okunuşu ve Anlamı

Diş Duası Okunuşu ve Anlamı