Diş Kanal Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diş Kanal Tedavisi

Diş kanal tedavisi, günümüzde birçok insanın yaptırdığı diş tedavi yöntemlerinden biridir. Zamanla genişletilerek günümüze gelmiş olan bu tedavi yöntemi atık günümüzde çok profesyonel bir şekilde yapılarak son derece olumlu sonuçlar alınmasını sağlamıştır. Tabi ki her ne kadar olumlu sonuçlar alınsa bil bilinmelidir ki orijinal dişlerin yerini hiçbir zaman diğer dişler alamaz. Bu nedenle dişler için gerekli bakımları yaparak dişlerimizi koruyalım. Bir dişin sorun olması demek diğer dişler için de ciddi bir tehlike oluşturur. İşte kanal tedavisi de burada devreye girerek diğer dişleri için oluşmuş olan tehlikeyi ortadan kaldırmaktadır. Kanal tedavisi doktorlar tarafından yapılan ve daha çok hasar görmüş olan dişlerin diğer dişlere zarar vermesini ya da sorunları çoğaltmasını engelleyen bir tedavi yöntemidir. Bazı insanlarda dişin çürümesi ya da kırılması gibi bir durumda pulpa adı verilen damarlar, lenfler, sinirler ölür. Bu durumda bölgede çok ciddi bir bakteri birikimi örülür. Bu bakteriler ise başta dişte iltihaplanma olmak üzere ciddi ağrılar gibi problemlerin meydana gelmesine neden olur. İşte bu durumlarda diş içerisinde bulunan pulpanın alınması gerekmektedir. Dişte bulunan pulpa da direk olarak diş kanal tedavisi uygulaması ile alınabilmektedir. Sizlerde çürük ya da kırık dişlerinizin daha fazla sorun olmasını engellemek ve karşınıza çok daha büyük hastalıkların çıkmasını engellemek için kanal tedavisini dişleriniz için uygulatın. Tabi ki bu konuda ilk olarak doktorunuzun önerisini dikkate almalısınız. Unutmayın ki diş kanal tedavisi gereken dişlere gerekli müdahaleler yapılmadığında başta sorunlu olan diş olmak üzere diğer dişleriniz bile zamanla zarar görerek çürümeye başlayacaktır.

Geçtiğimiz yıllarda, insanlarda zarar görmüş olan diş tabakası ve sürekli enfeksiyona neden olan diş tabakalarında yapılan tek tedavi diğer dişlerin sağlığı için zarar görmüş olan dişin çekilmesiydi. Fakat zamanla gelişen tıp bilimi ile diş kanal tedavisi olarak adlandırılan yöntem de geliştirilmiştir. Bu tedavi sayesinde birçok insan dişlerini tekrar kullanmaya başlamıştır. Artık sizlerde çürümüş dişlerinizi içinize dert etmeyin. Çünkü artık diş kanal tedavisi yardımınıza koşuyor.

Diş kanal tedavisi nasıl yapılır?

Diş kanal tedavisinde kişi çok fazla ağrı hissetmeyecektir. Çünkü bu tedavi uygulaması yapılmadan önce kişinin çürük dişinin bulunduğu bölgesi, anestezi uygulaması ile uyuşturulur ve kişi bu sayede bölgesinde ağrıları hissetmez. Yapılan anestezi sonrasında bir süre uyuşma beklenir ve uyuşma gerçekleştiği zaman kişinin çürük olan dişi gerekli aletler ile temizlenir. Dişin temiz olan özüne ulaşıldığında diş içerisinde hastalıklı olan yumuşak doku çıkarılır. Bu işlem sonrasında geriye kalan sinirler ve artık dokularda temizlendikten sonra önemli olan diğer aşamaya geçilir.

Bu aşamada kişinin diğer seansı beklemesi gerekmektedir. Bunun için kişiye geçici olarak basit bir dolgu yapılır. Kişinin sonraki seansı beklenir ve diğer seansta kişinin dişinde oluşan iltihabın devam edip etmediğine bakılır. Eğer iltihap ortadan kalkmış ise diş kanal içerisi özel dolgular ile kök uçlarına kadar yavaş yavaş doldurulur. Daha sonra diş içerisine de krom dolgu, porselen dolgu, kısmı dolu olmak üzere dolgular ile doldurularak işlem sona erer.

Son olarak belirtmek isterim ki insanlarda bazen hiç seansa ihtiyaç duyulmaması nedeni ile sadece tek seansta sorun ortadan kaldırılır. Bu şekilde yapılan diş kanal tedavisi çok daha hızlı bir şekilde sonuç vermektedir.

Diş kanal tedavisi ne kadar bir süre sağlıklı kalır?

Aslında bu işlem daha çok doktor kalitesine göre değişiklikler göstermektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre genel olarak hasta bu dolguyu ömür boyu kullanabilmektedir. Fakat bu sırada diş çürümelerinin önlenmesi ve dişin enfekte olması engellenmelidir. Aksi durumlarda sorunlar oluşarak dişteki dolgunun zarar görmesine neden olacaktır.

Diş Kanal Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Porselen Diş Kullanımı

Porselen Diş Kullanımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kaplama Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Diş Kaplama Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Diş Eti Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş Eti Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Güncel

Diş Yaptırma Çeşitleri

Diş Yaptırma Çeşitleri

Güncel

20 Lik Diş Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

20 Lik Diş Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş Ekimi Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Diş Ekimi Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Diş Kökü Çekimi Nasıl Yapılır?

Diş Kökü Çekimi Nasıl Yapılır?

Diş Taktırma Yöntemleri

Diş Taktırma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri ve Teknikleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri ve Teknikleri

Diş Duası Okunuşu ve Anlamı

Diş Duası Okunuşu ve Anlamı

Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Diş İltihabı Nasıl Geçer?