Diş Kaplama Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Diş Kaplama Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş kaplama, ağızdaki estetik açıdan hoş olmayan, aşırı derecede yıpranmış dişlerin küçültülerek, diş yapısına uygun olan materyallerle kaplanması işlemidir. Diş kaplama yapılması için, ağızdaki dişin yaklaşık 1 mm kadar küçültülmesi yeterli gelir. Bu uygulamanın amacı dişlerin korunması, daha güzel görünmesi ve dişin sağlamlaştırılmasıdır. Yapılan kaplamayla dişlerde doğallık elde edilmelidir. Bunun için kaplamanın dişlerin rengine, ebadına ve şekline uygun şekilde hazırlanması gerekir.

Diş yapısı iki farklı bölümden meydana gelir. Dişin dışarıdan görünen kısmına kron, diş etine gömülü haldeki bölümüne de kök adı verilir. Diş kaplama işlemi dişin kron denilen görünen bölümüne uygulanır. Bu nedenle buna kron diş kaplama da denmektedir. Dışarıdan estetik sorun haline gelen diş aşınmalarında, kırıklarda, çeşitli hasarlarda kron kısmına diş kaplama yapılır. Bunlar genellikle porselen ya da metal destekli porselenden yapılır. Bunun tercihi hastanın diş yapısına bağlı olarak doktorun verdiği kararla tespit edilir. Bu sayede dişler işlevselliğini kazanır ve daha güzel görünür.

Diş kaplama için kullanılan malzemeler

Estetik diş hekimliğinde oldukça fazla kullanılan diş kaplama, ağız yapısındaki dişlerin çekilmesine gerek kalmadan tedavi edilmesini sağladığı gibi, dişlerin daha estetik görünmelerine de yardımcı olur. Bu uygulamada kullanılan malzemeler arasında altın, zirkonyum, porselen, gümüş gibi maddeler bulunur. Uygulamada en fazla tercih edilen ise porselen kaplama malzemesidir.

Diş kaplama nasıl yapılır?

Bu uygulama 2-3 seans içinde tamamlanır. Öncelikle ağızdaki dişin problemi tespit edilir. Eğer diş çürüğü bulunuyorsa, öncelikle bu alan temizlenir. Kaplama yapılacak dişin ölçüleri alınarak, buna uygun bir kalıp hazırlanır. Diş kaplama hazırlanırken ağızdaki dişlerle orantısına, ağzın açılıp kapanması sırasında vurma yapmamasına dikkat edilmelidir. Bu yüzden dişlerden alınacak ölçüler çok önemlidir. Ölçüden sonra diş kalıplara dökülür ve hazırlanır. Bu kaplama dişin kron kısmı üstüne yerleştirilir.

Diş kaplama neden ne zaman yapılır?

Diş hasarlı olduğunda, görüntüsü estetik olmadığında yapılan diş kaplamanın amacı, görünüm olarak dişin güzelleşmesi, daha sağlam hale getirilmesi ve en önemlisi korunması içindir. Doğal dişlerin korunması oldukça önemlidir. Bu nedenle aşağıdaki durumlarda diş kaplama yapılmalıdır.
  • Ağızda yeteri kadar diş desteğinin olmaması halinde, büyük bir dolguyu restore etmek amacıyla
  • Zayıflamış dişlerin kırılmasını önlemek amacıyla
  • Yapılmış diş implantı üzerine üst yapı amacıyla
  • Kırılan, şekli bozulan, renklenmiş dişlerin düzeltilmesiyle amacıyla
  • Kanal tedavisinden sonra dişlerin kırılmaması için
  • Dişteki büyük bir dolgunun revize edilmesi gerekiyorsa diş kaplama yapılmalıdır.
Diş kaplama bakımı nasıl yapılmalıdır?

Diş kaplama yapılan dişlerin yine her gün en az 2 kez fırçalanması gerekir. Diş ipiyle dişlerin aralarında biriken besin artıkları temizlenmelidir. Sert yiyeceklerin tüketiminden kaçınmalıdır. Çünkü bunlar diş kaplamalarının kırılmasına neden olabilir. Diş doktoruna rutin ziyaretler aksatılmamalı, diş sağlığının korunması amacıyla doktorun önerilerine mutlaka uyulmalıdır. Bu sayede diş kaplamaların olduğu kadar dişlerinizin de ömrünü uzatacaksınız.

Diş Kaplama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gömülü Dişler Neden Olur?

Gömülü Dişler Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

20 Lik Diş Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Sallanması Nasıl Geçer?

Diş Sallanması Nasıl Geçer?

Diş Çekimi Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Diş Çekimi Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kanal Tedavisi

Diş Kanal Tedavisi

Hamilelikte Diş Çektirmek

Hamilelikte Diş Çektirmek

Güncel

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Güncel

Çocuklarda Diş Sallanması Nedenleri?

Çocuklarda Diş Sallanması Nedenleri?