Diş Yaptırma Çeşitleri
15 Mayıs 2024

Diş Yaptırma Çeşitleri

Diş Yaptırma, Diş yaptırma çoğunlukta dişte meydana gelen kırılma ve çürümelerden kaynaklı olarak yiyecek ve içeceklerin daha rahat bir şekilde tüketilmesi için gerçekleştirilmektedir Ekseri dişin en dış ve sert dokusu olan minenin onun altında bulunan dentin zamanla köy yüzeyini örmekte olan sem dokusunun yıkılması sonucu oluşmaktadır. Hakeza diş kırılmaları da dişin sert ve katı cisimlere denk gelmesi ile özelliğini yitirerek baskı altında kırılmasıyla besinleri tüketilmesini engellemektedir. Ağırlıklı olarak karbonhidratlı yiyeceklerden olan şeker, nişasta ve kola benzeri asitli ve gazlı şekerli içecekler ile çikolata, kek tarzı besinlerin diş yapısına yapışmasıyla diş yüzeyinde uzunca bir süre kalmasından dolayı dişin yapı olarak sert yapısını yitirmesiyle kırık veya çürümeler gözlemlenmiştir. Çürümenin ve kırılmanın temel nedeni ise diş yüzeyinde uzunca bir süre kalan bakteriler gıda atıklarının diş ve ağızda birikmesiyle mikroorganizmalar yardımı ile asit üretir. Bir süre sonunda dişteki sert dokular parçalanarak yıkımın gerçekleşmesine neden olur.

Dolgu Tedavisi ile Diş Yaptırma

Diş dolguları çoğunlukla ağrı başlangıcı itibariye erken müdahale ile diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Eğer sıcak, soğuk ve tatlı tarzında yiyecekler tüketilirken keskin bir ağrı duyuluyorsa bu daha bir ciddi çürümenin belirtisidir. Böylesi bir durumda diş ağrısını kesmek amacıyla lokal anestezi uygulanmalıdır. Dolgu çürükten kaynaklı zarar gören dişe normal bir görüntü kazandıran bir yöntemdir. Diş tedavisi ve diş yaptırma gereği duyulan hastaya önce çürümüş alan kazıma ve oyulma suretiyle çıkartılır. Bakterilerin yayılabileceği boşluklar dolgu ile doldurularak çürüğün ilerlemesi sağlanır. Böylelikle diş yaptırılarak dolgu sayesinde yiyecek içecek ihtiyacı sağlanır. Dolgu tedavisi yapılan hastaların diş tedavileri için kullanılan dolgunun üzeri porselen ve altın tarzı kaplamalar ile kapatılmaktadır. Böylelikle yeni yapılan porselen sayesinde diş yapılmış olur.

Kanal Tedavisi ile Diş yaptırma

Kanal tedavisi hastanın aşığı soğuk, sıcak ve tatlıya karşı çene kemiği ve dişlerin vermiş olduğu aşırı duyarlılık ve hassasiyetten kaynaklı ağrının durdurulması için diş hekimlerince uygulanan bir işlemdir. Hekim öncelikle çürük bölgeyi kazıyarak veya oyarak elindeki aletler ile çıkartır. Akabinde diş hekimlerinin kullandığı aletler yardımı ile dişin bağlı olduğu sinirler tahrip edilerek buradan tam anlamıyla çıkarttırılır. Bu çıkarma işlemi gerçekleşmeden önce doktor bölgeyi anestezi ile uyuşturur. Çıkartılan sinirden hiç kalmamalıdır. Aksi halde sinir kendini zaman içinde yenileyerek bölgesel olarak bu olanda tekrar ederek ağrıları çoğalabilir. Temizlenen çürük bölgesi ve çıkarılan sinir alanı dezenfekte edildikten sonra dişin yapılması için 1 gün dinlenmeye geçilir. Ertesi gün tekrardan hasta hekime gittiğinde yeniden dezenfekte işlemi yapılır ve dişin içi dolu maddesi ile doldurulur. Yapılan dolgunun ardından dişe bir porselen veya zikron yöntemi ile yeni bir görünüm kazandırılarak ana diş gibi tekrardan diş yapılmış olur. Böylelikle kanal tedavisi ile hasta diş yaptırmış olur.

Kırılma Sonrası Diş yaptırma

Sert ve katı yiyeceklerin dişe uygulamış olduğu ani baskıdan ötürü diş kırılabilir. Hakeza sıcak, soğuk ve tatlı tüketiminden kaynaklı asitli içeriklerin etkisi ile diş güç kaybederek bölgesel alanda diş kırılabilmektedir. Böylesi bir durumda karşılaşan kişi diş hekimince kırık bölgesi tespit edilir ve kırık bölgesi düzeltildikten sonra diş üzerine kaplama yapılır. Yapılan bu kaplama porselen veya zikron olabilmektedir. Böylelikle yapılan kaplama dişe giydirilerek yapıştırlır. Bu sayede kırık diş yaptırılarak ağız sağlığı korunmuş olur.

Yaprak Diş Yöntemi ile Diş Yaptırma

Diş hekimince yaprak diş yapımına karar verilen kişi de diş yapısına göre ölçü alınarak dişlerin model ve kalıpları elde edilir. Alınan bu model ve kalıplar üzerine yaprak diş taklitleri yapılmaktadır. Ağız içinde örnek bir prova gerçekleştirilir. Bu sayede önceden diş rahatsızlığı çeken hastanın dişlerin de hiçbir işlem yapılmaksızın önce üç boyutlu olarak nasıl bir estetik sonuç elde edileceği gösterilir. Hakeza beğenilen yaprak diş modelleri ağza uygulanarak diş rahatsızlığı yaşayan kişinin birkaç gün denemesi sağlanır. Ardından yaprak dişin yüz ve çene yapısı ile uyumu kontrol edilir. Gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüz yapısı ve çene yapısına uygun ideal gülüş ile görünüm tespit edilir. Diş hekimi tarafından alınan diş ölçüsü, çene ve dudak yapısına göre düzenlendikten sonra geçici yaprak dişler hastaya takılır. Bu süre içerisi ölçüsü alınan yaprak diş 3 – 7 gün gibi kısa bir süre zarfında hazırlanarak hastaya monta edilir. Hasta 1 hafta kadar dişlerini kullanır. Herhangi bir fazlalık veya yükseklik durumunda diş hekimi yeğleme yöntemi ile gerekli düzenlemeleri yaparak yaprak diş kullanılır. Böylelikle yaprak diş yöntemi ile diş yaptırılmış olur.

İmplant Yöntemi ile Diş Yaptırma

Diş hekimlerince implant eksik olan dişlerin fonksiyon tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine çakılan çiviler yardımı ile yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılmış olan yapay diş köküdür. Diş yaptırma yöntemleri arasında dişlerinin büyük bir kısmını kaybedenlerin hekimlere önerilen implant yöntemi kaplama, köprü ve damak protezlerine göre daha sağlıklı bir yöntemdir. İmplant yöntemi ile çeneye yerleştirilen vidalar yardımı ile üzerine yapılacak porselen ve zikronun yerleştirilir. Yapılan düzenli ölçümler ve kesitler sayesinde implant yöntemi ana dişe çok yakın bir uygulama olan diş yaptırma yöntemidir.

Diş Yaptırma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İltihaplı Diş Belirtileri ve Tedavisi

İltihaplı Diş Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kökü İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kökü İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Dolgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Diş Dolgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Diş Plak Temizleme Nasıl Olur?

Diş Plak Temizleme Nasıl Olur?

Güncel

Diş Çıkması Belirtileri

Diş Çıkması Belirtileri

Diş Taşı Nedir?

Diş Taşı Nedir?

20 Lik Diş Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş Duası Okunuşu ve Anlamı

Diş Duası Okunuşu ve Anlamı

Diş Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Diş Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Diş Kaplama Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Diş Kaplama Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Ön Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Ön Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş Ağrı Kesici İlaçlar Hakkında Bilgi

Diş Ağrı Kesici İlaçlar Hakkında Bilgi

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavisi