Diş Sararması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diş Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Diş sararması, günlük yediğimiz yemek kalıntıları içtiğimiz içecekler yüzünden oluşmaktadır. Herkes beyaz dişlere sahip olmak ister beyaz dişler bizim için kendimize olan öz güvenimizi kazanmamıza yardımcı olur. Güzel bir gülümsemeye sahip olmamız dişlerimizin beyazlığı ile ortaya çıkmaktadır. Sosyal hayatımız da ya da iş hayatımızda bizi en çok pozitif hale getiren durum gülümsemektir ve bu da beyaz dişlerle ortaya çıkar ve daha pozitif bir ortam yaratmamıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra sararan dişler tabaka oluşturduğu için sararır ve bundan dolayı da dişlerimizin zamanla çürümesine neden olabilir. Diş bakımına ne kadar dikkat etmiş olsak da zamanla dişlerimizde sararma meydana gelir bununda birçok sebebi olabilir. Dişlerimiz sararmış bir halde olunca insanlar gülüşlerini saklamak isterler ve öz güven kaybı yaşarlar. Görüldüğü gibi dişlerin sararması dişlerin çürümesine etken olduğu kadar insanların sosyal yaşamlarını da büyük ölçüde etkilemektedir. Dişlerimizin sararmasına neden olan etkenleri beraber inceleyelim;
  • Diş sararmasının en büyük etkenin günlük yediğimiz yemeklerin veya yiyeceklerin ağız içerisinde kalıntı bırakmasıdır ve bu da zamanla sararma meydana gelmesine neden olabilir.
  • Günlük olarak içtiğimiz kahve ve çay gibi içeceklerde dişlerin sararmasında büyük bir etken olmaktadır. Özellikle kahve içerdiği kafeinden dolayı dişlerin sararmasına büyük sebebiyet vermektedir.
  • Alkol alımı da dişlerin sararmasına neden olan maddelerden biridir. Çünkü içkilerin asit içerikli bir yapısı vardır ve bu da dişlerin sararmasına büyük etken olmaktadır.
  • Diş sararmasına neden olan bir başka madde de sigara tüketimidir. Sigara tüketimi hem dişlere hem de diş etlerine büyük zarar verir ve dişlerin ve diş aralarının sararmasına neden olur. Sigara dişlerin sararmasına neden olmakla beraber kalıcı bir iz bırakmasına sebebiyet verir.
  • Yemeklerimize lezzet vermesi için kullanılan baharatlara da dişlerimizin sararmasına sebebiyet vermektedir. Her ne kadar sağlık için faydalı olsa da yemeklerde fazla kullanılması dişlerin sararmasına neden olmaktadır.
  • Yine yemeklerimizde kullandığımız soslar da domates sosu, hazır satılan soslar, sirkeli soslar gibi soslar da dişlerin sararmasına sebebiyet vermektedir.
  • Özellikle çocukları severek yediği çikolatalar, renkli şekerler, bonbon şekerler de dişlerin sararmasına neden olmaktadır. Bu tür gıdalar dişlerin sararmasına neden olmakla beraber dişlerin çürümesine de neden olmaktadır.
  • Asit içerikli ürünler kola gibi asit yüklü içeceklerde dişlerin sararmasına neden olmaktadır.
Görüldüğü üzere birçok etken dişlerin sararmasına neden olmaktadır. Dişlerimizin sararmasını engellemek ve daha sağlıklı dişler olmasını sağlamak için yukarıda saydığımız yiyecek içecek ve gıdalara dikkat edilmesi gereklidir. Dişlerin sararması yenilen ve tüketilen gıdalardan sonra ağızda kalıntılar kalmasıdır. Diş aralarında kalan kalıntılar zamanla dişlerin sararmasına neden olur ve dişlerin çürümesine sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı yediğimiz yemekten sonra ya da içtiğimiz içecekten sonra dişlerimiz fırçalayarak diş aralarını temizlemeliyiz. Ayrıca bir doktor gözetiminde dişlerin temizliği lazer veya başka bir tedavi yöntemiyle temizlenmesi daha sağlıklı olmaktadır. Dişlerimizin bakımına dikkat ederken doktor tavsiyesi üzerine bakım yapılmalıdır ve bilinmedik ilaçlar kullanılmamalıdır. Doktorun tavsiye ettiği diş macunu kullanılması diş sararması önler ve zamanla oluşacak çürümelere karşıda tedbir alınmış olur. Ayrıca fazladan alınan antibiyotik ilaçlarda zamanla dişlerde sararma meydana getirmektedir. Bu yüzden kullandığınız ilaçların yanı sıra doktorunuza başvurarak diş sararmasını önleyecek ilaç veya tedavi yöntemleri hakkında bilgi alınmalı ve ona göre davranılmalıdır. Sigara, alkol, kahve gibi maddelerden ve yukarıda saymış olduğumuz maddelerden uzak durmanız gereklidir ve diş bakımınıza düzenli ve sağlıklı bakımlar yapmalısınız.

Diş Sararması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şiddetli Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yirmilik Diş Çekimi

Yirmilik Diş Çekimi

Diş Şişmesi Nedenleri?

Diş Şişmesi Nedenleri?

Diş Çeşitleri ve Temizliği

Diş Çeşitleri ve Temizliği

Diş Ağrı Kesici İlaçlar Hakkında Bilgi

Diş Ağrı Kesici İlaçlar Hakkında Bilgi

Güncel

Diş Beyazlatma Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Diş Beyazlatma Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Diş İmplant Belirtileri ve Tedavisi

Diş İmplant Belirtileri ve Tedavisi

Gömülü Diş Çekimi İşlemi

Gömülü Diş Çekimi İşlemi

Çekilen Dişin Ağrısı Nasıl Geçer?

Çekilen Dişin Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Taşı Nedir?

Diş Taşı Nedir?