Diş Eti Estetiği Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Diş Eti Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş eti estetiği, estetik bir gülümsemenin olması için sadece düzgün sıralı ve beyaz dişler yeterli değildir. Bununla birlikte dişlerle uyumlu diş etlerine ihtiyaç vardır. Diş eti estetiği ya da diğer adıyla pembe estetik denilen çalışmalar sayesinde bu uyum yakalanır. Diş estetiği için sağlıklı diş etlerine, dişlerle uyumlu renge sahip olan diş etine, dişle diş etinin seviyesine dikkat etmek gerekir. Karşıdan bakanın gözüne hoş gelen bir gülüş için, diş ve diş eti uyumunun yakalanması gerekir. Sağlıklı diş eti demek açık pembe renkli, dişle kemiğe sıkıca tutunmuş, görünümü portakal kabuğu gibi parlak ve pütürlü yapıda olması demektir. Bu özelliklerin sağlanması estetik diş hekimliği alanında yapılan tedavilerle sağlanır. Hedef kişide kusursuz gülümseme elde etmektir. Bunun içinde diş eti estetiğinin önemi büyüktür.

Hoş bir gülümsemede dişler, diş eti, çene ve dudaklar harmoni içinde olmalıdır. Diş etindeki sorunların türüne göre farklı operasyonlar yapılabilir. Bazen gülümserken fazla görünen diş etlerinin küçültülmesi, bazen de diş etlerinde farklı uygulamalar yapılması gerekebilir. Diş eti estetiğinde yapılan operasyonlardan önce diş etlerinin sağlıklı olması her şeyden önemlidir. Pembe renkte, hafif pütürlü yüzeyli, kanamayan diş etine sahip olmak gerekir. Kızarık, şişmiş, kanamalı diş etleri olursa, diş eti estetiği öncesinde bunların tedavi edilmesi gerekir. Diş taşları varsa bunlar temizlenmeli, diş eti küretajı gibi gereken tedaviler uygulanmalıdır.

Diş eti estetiği nasıl yapılır?

Diş eti estetiği yani pembe estetik gülümserken önde ortada bulunan iki dişin tepe noktalarındaki diş etlerinden geçen hayali çizginin hafif şekilde dudağa dokunması sayesinde gerçekleştirilir. Ağızdaki diğer dişler ve diş etleri arasına belirli formda yerleşmelidir. Bazen dişlerin form ve dizilişleri mükemmel olmasına rağmen, diş etleri düzensiz olduğundan, gülümsemede ahenk bozulmakta ve kötü bir görünüm oluşmaktadır. Bazen de sorun dişlerin dizilişinden kaynaklanabilir. Bu sorunlarda ilk olarak diş etleri düzeltilmeli ve tedavi uygulanmalıdır. Bazı hastalarda diş eti estetiği kapsamında küçük dokunuşlar yapılarak, mükemmel sonuçlara ulaşılabilir.

Bazı kişilere diş etleri çekildiği için, dişlerin kök yüzeyleri görünür halde olur ve bu yüzden diş kronu daha uzun görünür. Bu hastalarda diş etlerine ilave yapılmalıdır. Kök yüzeyinin örtülmesi için, buraya diş eti grefti koyulur. Böylece diş ve diş etleri sağlıklı bir görünüme kavuşturulur, estetik görünüm elde edilir. Diş etlerinin çekilmesine yol açan etkenlerin tespit edilmesi, bunun tekrarlanmasını önleyecektir. Buna en fazla dişlerin sertçe fırçalanması ya da frenulum denilen diş eti çekilmesi sebep olur.

Estetik operasyonlarda sadece dişlere müdahale edilmesi sorunu çözmeyebilir. Ağız muayenesinden sonra, yapılması gereken operasyonlar tespit edilmelidir. Sırayla bunların uygulamaya konulması, diş etlerinde simetrik olacak, sağlıklı bir görünümün sağlanması ve mükemmel şekilde protetik operasyonların yapılması gerekir. Estetik diş hekimliği alanındaki gelişmeler, bu operasyonların başarıyla yapılmasını sağlar. Özellikle bonding uygulamaları ile lamine diş, mine ile dentin daha dayanıklı şekilde bağlanmaktadır. Estetik görünümde zirkonyum dişlerde başarılı bir çalışmanın sonuçlarıdır.

Diş eti estetiğinde en fazla karşılaşılan sorunlar

Diş eti iltihabı sonucunda ortaya çıkan şişme ve morarma toplumda çok fazla görülmektedir. Bunların tedavisi yapılmalı, ağız bakımı ve hijyenine dikkat edilmelidir. Tedavi süreci lazer uygulamaları sayesinde kısalmakta ve sorunun tekrarlama riski azalmaktadır. Mekanik olarak diş etleri temizliğinden sonra, lazerle cep adı verilen diş eti rahatsızlığına sebep olan bakteriler temizlenir.

Gumy smile gülümseme sırsında diş etlerinin fazla görünmesidir. Gülümseme dizaynı sonucunda bu fazlalık tespit edilir. Lazerle acısız ve rahatça diş etindeki fazlalık çıkarılır ve kanamaya neden olmadan diş etlerinin seviyesi ayarlanır. Lazer uygulaması kanamayı ortadan kaldırdığından, iyileşmeyi oldukça kısaltır.

Bazı kişilerde yaşlılık ve iltihap gibi etkenlerden dolayı diş eti çekilmesi olabilir. Bu durumda diş aralarında siyah boşluklar meydana gelir. Dişler sanki uzamış görünümde olur ve estetik bozulur. Böyle sorunlarda diş eti ilavesi yapılır, aradaki boşluklar kapatılır.

Daha çok esmerlerde melanin pigmentasyonu yüzünden diş etinin doğal açık pembe renk tonu koyulaşır. Bu sorunlarda lazerle kısa sürede düzeltilir.

Tüm bu çalışmalara rağmen gülümseme sırasında diş etlerinin fazla görünmesine engel olunamazsa, burun deliğinin altındaki iki noktaya botoks yapılarak, kişinin ifadesi değiştirilmeden, üst dudak aşağıya doğru düşürülür ve diş etlerinin görünmesine engel olunur.

Dişlerin uygun şekilde temizlenmemesi diş aralarında biriken besin artıklarından dolayı bakteri üremesine yol açar. Bakteri plağı denilen birikimler dişlerde çürümeye, diş etlerinde iltihaplanmaya yol açar. Bu durum diş eti çekilmesinin de nedenlerinden biridir. Bu sorunların giderilmesinde diş fırçalanması, ağız bakımı gibi uygulamaların yanında botoks yapılması da diş eti estetiğinin sağlanmasına yardımcı olur.

Diş eti estetiği yöntemleri nelerdir?

Rejeneratif: bu uygulamalar periodontal hastalık sonucu destek dokuların yıkıma uğramasıyla vücudun kendi yapım mekanizmalarının uyarılması için yapılır. Etkilenen hastalıklı dokular uzaklaştırılır, memran, kemik grefti ya da doku uyarıcı proteinlerle destek dokuların oluşmasına yardımcı olunur.

Gingivektomi: bu uygulama diş etinde büyüme ve derin alanların oluştuğu yerlerdeki diş etlerinin çıkarılması için yapılır. Diş eti konturları düzeltilerek, istenen form elde edilir.

Kron boyu uzatma: Doku kaybı fazla olan dişlerde, diş eti altına çürüğün ilerlemesi halinde kron boyu uzatılarak, diş etinin fazlalığı çıkarılır ve yeni baştan kemik şekillendirilir. Dişler daha uzun görünür.

Botoks: Cerrahi işlemlerin diş eti sorunlarından yetersiz kalması halinde botoks sayesinde sorunlar giderilebilir.

Diş Eti Estetiği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Lekeleri Oluşma Nedenleri?

Diş Lekeleri Oluşma Nedenleri?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Takma Diş Çeşitleri Nelerdir?

Takma Diş Çeşitleri Nelerdir?

Yirmilik Diş Çekimi

Yirmilik Diş Çekimi

Diş Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Diş Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Diş Beyazlatma Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Diş Çeşitleri ve Temizliği

Diş Çeşitleri ve Temizliği

Diş Teli Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Teli Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ameliyatla Diş Çekimi Riskleri ve Sonrası

Ameliyatla Diş Çekimi Riskleri ve Sonrası

Diş Sallanması Nasıl Geçer?

Diş Sallanması Nasıl Geçer?

Diş Çıkması Belirtileri

Diş Çıkması Belirtileri

Diş Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Porselen Diş Kullanımı

Porselen Diş Kullanımı

Diş Sağlığı Nasıl Yapılır?

Diş Sağlığı Nasıl Yapılır?

Diş Eti Kanaması Tarifi ve Malzemeleri

Diş Eti Kanaması Tarifi ve Malzemeleri

Çocuklarda Diş Sallanması Nedenleri?

Çocuklarda Diş Sallanması Nedenleri?

Diş Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Vidalı Diş Tedavisi

Vidalı Diş Tedavisi