dishastaliklari.gen.tr https://www.dishastaliklari.gen.tr Diş, Diş Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, dishastaliklari.gen.tr Fri, 18 Dec 2015 00:00:00 +0000 Thu, 12 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Diş Eti İltihabı Ameliyatı https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-eti-iltihabi-ameliyati.html Sun, 23 Sep 2018 04:16:34 +0000 Diş eti iltihabı ameliyatı; Diş eti iltihabı ağız bakterileri ile ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı diş eti pembe ve fırçalandığında veya dokununca kanama olmazken iltihaplı diş etlerinde kırmızımsı renkte ve kanama Diş eti iltihabı ameliyatı; Diş eti iltihabı ağız bakterileri ile ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı diş eti pembe ve fırçalandığında veya dokununca kanama olmazken iltihaplı diş etlerinde kırmızımsı renkte ve kanamalı olmaktadır.  Diş eti iltihaplanması olduğunda ağrı olsa bile günde iki kez ağız temizliği yapılmalı ve diş fırçası 45 derecelik açıyla diş etlerine de uygulanmalıdır. Pek çok kişi tarafından yaşanılan diş eti iltihapları çok ciddiyet gerektirmektedir. Çünkü; diş eti iltihabı tüm vücuda hızlı bir şekilde yayılım sağlayacağı gibi sağlık açısından da ciddi bir tehdittir. Diş çürümelerinden de ortaya çıkabilen diş eti iltihabı damak işlevini kaybetmesine bile neden olabilmektedir. Ayrıca ağız temizliğine dikkat etmeyen kişilerde bakteriler, zengin bir çeşitlilik sunan  ağız içi sıvısında biriken ve çok sancılı dayanılamayacak bir ağrıyla birlikte diş eti iltihabı oluşabilmektedir. Diş eti iltihabı önemsenmeyerek ilerlediği zamanlarda sağlam dişlerin bile kaybına neden olabilmektedir. Diş eti iltihapları genellikle diş eti çekilme safhasına gelene kadar tedavi edilebilmektedir. Diş eti iltihapları her zaman ağrılı olmadığı için anlaşılması zor olabilir ve daha kötü sonuçlar yaşanmaması için dikkatli olunması gerekmektedir. Diş hekimine başvurmanız gerekmektedir.

Diş eti iltihabı belirtileri; 
 • Nefeste kötü koku
 • Ağızda oluşan kötü tat
 • Diş kaybı
 • Diş eti ve diş aralarında iltihap
 • Yüksek ateş
 • Yutkunma güçlüğü
 • Konuşma güçlüğü
Diş eti iltihabı tedavisi; 
 • Antibiyotikler ile genellikle diş eti çekilme safhasına kadar iyileşmekte olan diş eti iltihapları ameliyata kadar gidebilmektedir. 
Diş eti iltihabı ameliyat şekilleri
 • Diş eti kürtajı: Diş etinin iltihaplı bölümü kazınma işlemiyle yapılmaktadır.
 • İndirme ameliyatı: Ağızda oluşan tartar ve plak oluşumunu engellemek için diş etlerinin aşağı indirilmesi için yapılan ameliyattır.
 • Yumuşak doku ameliyatı: Üst damaktan alınan dokularla diş etlerinin desteklenmesi için yapılan ameliyattır.
]]>
Hamilelikte Diş Eti İltihabı https://www.dishastaliklari.gen.tr/hamilelikte-dis-eti-iltihabi.html Sun, 23 Sep 2018 12:27:02 +0000 Hamilelikte Diş Eti İltihabı, gebe olan bayanlar ani hormon artışları yaşarlar. Hamilelik döneminde diş etinde kalan artıklar temizlenmezse hemen iltihap kapabilir. Bu durum tüm hamile bayanlar da görülmektedir. Diş iltihabı di Hamilelikte Diş Eti İltihabı, gebe olan bayanlar ani hormon artışları yaşarlar. Hamilelik döneminde diş etinde kalan artıklar temizlenmezse hemen iltihap kapabilir. Bu durum tüm hamile bayanlar da görülmektedir. Diş iltihabı diğer adıyla diş apsesi olarak söylenir. Diş rahatsızlığı erken doğuma da neden olabilir. Bu nedenle diş konusunda hamile bayanların çok hassas olmaları gerekir. Hamile bayanlar bulantı, kusma çok yaşadıkları için ağız içerisindeki asidik dişlerde aşınmaya neden olur. Bunların yaşanmaması için ağız içi her gün gargara yapılıp bol su ile yıkanmalıdır. Hamile bayanlar çok kustukları için diş arasında etrafında asit kalır. Asitli diş fırçalandığı zaman diş zedelemesi oluşur. Bu nedenle hamile bayanlar kusmanın ardından yarım saat bekledikten sonra dişler fırçalanmalıdır. Hamilelikte diş eti iltihabı yaşanmaması için dişler her gün fırçalanmalıdır. Hamilelik döneminde dişler hassas olur ve kanamalar çok görülür. Hamileliğin ilk aylarında diş ağrıları artabilir. Hormon düzeylerindeki artıştan dolayı dişler hassaslaşır ve yemek kalıntıları kaldığı zaman iltihap apse oluşur. Bu durumların yaşanmaması için dişler her gün fırçalanmalıdır. Hamile bayanlar doktorlarından alacağı bilgilerle diş sağlığına dikkat etmelidirler.

Hamilelikte diş eti iltihabına karşı dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelikte yüksek oranda hormon artışı yaşandığı için tüketilen yiyecekler, içecekler bakteri olarak dişlere kolaylıkla yapışır. Bunun için günlük ağız ve diş bakımı yapılmalıdır. Diş fırçalanması aksatılmamalıdır. Hamile bayanların gebelik sonrası oluşan hormonal değişiklikler yaşadığı için hamile olmadan önce ağız muayenesi olmalıdırlar ve ağız hijyenine kavuşmalıdır. Günde en az iki kez diş fırçalanmalıdır. Diş arasında kalan kalıntılar diş ipi kullanarak bakım yapılmalıdır. İltihaplara karşı dişleri koruyacaktır. Bu uygulama her gün yapılmalıdır. Tuzlu ılık su ile gargara yapılmalıdır. Tuzlu su diş etleri rahatlatır ve hassasiyetini koruyacaktır. Hamilelik bitene kadar bu hususlara dikkat edilmelidir.
]]>
Diş Çekiminden Sonra İltihap https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-cekiminden-sonra-iltihap.html Sun, 23 Sep 2018 18:33:40 +0000 Diş çekiminden sonra iltihap, günümüzde hemen her kişinin ağız diş sağlığı sorunu vardır. Diş sağlığına dikkat edilmesi gerekir, her insanın 3 yada 6 ayda bir diş ağrısı olmazsa dahi diş hekimine görülmesi oldukça Diş çekiminden sonra iltihap, günümüzde hemen her kişinin ağız diş sağlığı sorunu vardır. Diş sağlığına dikkat edilmesi gerekir, her insanın 3 yada 6 ayda bir diş ağrısı olmazsa dahi diş hekimine görülmesi oldukça önemlidir. Diş çekilmeleri, iltihaplanmalar, dolgu gibi ağız içinde oluşan sorunlar her geçen gün artmaktadır. Bunun önüne geçebilmek düzenli diş muayenesi ve kontrollerden geçer. Her insan sorunsuz ve sağlıklı güzel görünen dişlere sahip olmayı ister. Bu çok zor bir durum değildir, bakımsız olan dişler düzensiz fırçalanan sağlıksız dişler mutlaka zamanla çekilebilir. Diş çekiminden sonra iltihap oluşması son derece normal bir durumdur. Her çekilen diş iltihap olacak diye bir şey yoktur. Fakat bu durum oluşabilir de olmayabilir de genel olarak böyle bir sorun 20 lik diş çekimlerinde daha sık yaşanır. Çekilen diş aynı anda iltihap olmaz, 1 kaç gün sonra kişilerde bir belirti gösterir. 

Bu belirtilerin öncelikle çok kötü bir ağızdan gelen kokunun dışarı yansımasıyla belli olabilir. Yada diş çektiren kişinin çok şiddetli ağrısı olur, hasta bu ağrıya dayanamaz. Bazı diş hekimlerinin çektiği dişin çok küçük bir parça bırakması ve bunu fark etmeme durumunda iltihaplanma ortaya çıkmaktadır. Bir çok bu sorunla karşı karşıya, gelen kişilerin diş çektirme sonrası da ağız hijyenine dikkat etmesi gerekir. Diş çekilmesi sonucu bu duruma dikkat edilmemesi durumunda bir kaç gün içinde diş çekilen yerde abse oluşarak iltihaplanmaya başlar. Hastanın diş çekiminden sonra iltihaplanma durumunda antibiyotik tedavi süreci mecbur olarak kullanılır. Hastanın en az bir hafta yada 10 gün antibiyotiği düzenli kullanması gerekir. Sonrası doktorunuzun yapacağı muayene sonucu diş iltihaplanmasının iyileşip iyileşmediğini öğrenirsiniz.

Diş çekiminden sonra iltihap olmaması için yapılacaklar,

Öncelikle diş çekilen yerin iltihap olduğundan emin olunmalıdır. Emin olununca doktorun verdiği iltihap kurutucu antibiyotik ilaçlar kullanılarak iltihap kurutulur. Sıcak ve soğuk yiyecek içecek hasta en az 4 saat bir şey tüketmemelidir. Ağız içi her 1 saat arayla çalkalanarak kan tutulmamalıdır, üzerine herhangi bir gıda yenmemelidir. Ağrı kesici alınarak ağrı giderilmeli sert, katı gıdalar, besinler çekilen diş yerine temas etmemelidir. Dikkat edilmesi durumunda önlem almış olursunuz, diş çekiminden sonra iltihaplanma gibi sorunlarla karşı karşıya kalınmamalıdır. Sağlıklı dişlere sahip olmanın yolu diş temizliği ve bakımından geçer. Diş çekimi sonrası iltihaplanması sağlığı olumsuz etkileyerek, ciddi problemler oluşmasına yol açmaktadır. Dişlerde oluşan iltihaplanmalar hafife alınmamalı, bu fark edilirse hemen zaman kaybedilmeden diş hekimin giderek tedavi edilmelidir. Çekilen diş sonrası iltihaplanma tedavi öncesi böyle bir durumun hangi sebeple olduğu araştırılarak netlik sağlanır. Sonuç olarak o şekilde tedavi başlatılır, hasta sağlığına kavuşana kadar ilaç tedavisi uygulanır. 
]]>
Aşırı Diş Eti Kanaması https://www.dishastaliklari.gen.tr/asiri-dis-eti-kanamasi.html Mon, 24 Sep 2018 06:05:33 +0000 Aşırı Diş Eti Kanaması ; Dişlerimizin sağlıklı olması aynı zamanda ağız sağlığı ve kişinin buna bağlı olarak bir çok hastalıktan uzak olmasına da yarar. Bu sayede kişi  diş bakımı yapmakla sadece dişlerini değil, Aşırı Diş Eti Kanaması ; Dişlerimizin sağlıklı olması aynı zamanda ağız sağlığı ve kişinin buna bağlı olarak bir çok hastalıktan uzak olmasına da yarar. Bu sayede kişi  diş bakımı yapmakla sadece dişlerini değil, genel sağlık açısından da önlem almış olacaktır. 
Diş sağlığı, son derece önemli olan ve kişinin en çok dikkat etmesi gereken kısmıdır. Diş sağlığının olumuz etkilenmesi durumunda ağız ve dişlerde bazı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Örneğin, dişlerde çürüme, ağrı diş etinde şişlik hatta aşırı diş eti kanaması karşılaşılan durumlardan bazılarıdır. 

Aşırı Diş Eti Kanamasının Nedenleri,
 • Dişlerin çok iyi temizlenmemesi dişlerde ve diş etlerinde enfeksiyon oluşumuna ve diş etinin hassaslaşarak kanamasına yol açmaktadır. 
 • Özellikle yemeklerden hemen sonra diş fırçalama alışkanlığımız olmalıdır. Aksi taktirde biriken yemek kalıntıları diş aralarına ve diş etlerine sıkışarak orada çürümekte ve diş etine zarar vermektedir.
 • Dişlerin aynı zamanda çok sıcak ve çok soğuk gıdalara karşı hassasiyeti vardır. BU da dişlerin zarar görmesine yol açar. Bu nedenle içeceklerin çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. 
 • Sert ve kabuklu gıdaları (ceviz, fındık, badem gibi) dişinizle kırmay çalışmamalısınız. Bu gıdalar dişte kırılmaya diş etlerinde ise yaralara neden olmaktadır. 
 • Çok fazla ilaç tüketmek ve ya asitli gıdalar da dişlere ve diş etlerine zarar vererek diş etlerinin kanamasına yol açabilmektedir. 
 • Aynı zamanda bir çok kişinin tükettiği çay, kahve ve sigara kalıcı lekelere yol açar. Dişleri bu lekelerden arındırmak için ise daha çok bastırarak diş fırçalama yoluna gidenler vardır. BU yanlış bir yoldur. BU yolla diş etleri hasar görerek yırtılabilir ve kanamaya yol açar. 
 • Aşırı diş eti  kanamasının bir başka nedeni ise diş etlerinde kist oluşumudur. Yılda en az bir kez dişlerinizi kontrol ettirmelisiniz. 
Aşırı Diş Eti Kanaması Nasıl Engellenebilir
 • Aşırı diş eti kanaması yaşayanlar ilk olarak hekime giderek muayene olmalıdır. 
 • Aynı zamanda her zaman bilindiği gibi günde en az iki kere dişler fırçalanmalıdır. Fakat bu tam olarak yeterli değildir. Çok sık çay, kahve, sigara tüketiyorsanız bunlardan sonra da dişlerinizi fırçalamalısınız. Aynı zamanda diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi, ağız bakım suyuda kullanmalı, şekersiz  sakız çiğnemelisiniz. 
 • Aynı zamanda dişlerde ağrı yada her hangi bir sorun ortaya çıktığında artmasını beklemeden acil bir şekilde tedaviye başvurmalısınız.
]]>
Diş Ağrı Kesici https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-agri-kesici.html Mon, 24 Sep 2018 11:44:21 +0000 Diş Ağrı Kesici: Diş ağrısının sebebi çürümüş içi boşalmış bir diş ise bu diş iyice temizlenmeli ve fırçalanmalıdır. Eğer enfeksiyon varsa enfeksiyonun şiddetine göre sıcak ya da soğuk uyg
Diş Ağrı Kesici: Diş ağrısının sebebi çürümüş içi boşalmış bir diş ise bu diş iyice temizlenmeli ve fırçalanmalıdır. Eğer enfeksiyon varsa enfeksiyonun şiddetine göre sıcak ya da soğuk uygulanmalıdır. Kesinlikle dişin üstüne alkol ve aspirin uygulanmamalıdır. En kötü ihtimal orada bir çürük boşluğu varsa bilinen en kolay yöntem karanfili havanda öğüterek yağını çıkartıp tuzuyla birlikte bir pamuğa sarıp onu dişin çürük bölgesine yerleştirerek dişin ağrısını kesmektir. Son olarak ağrı kesici alarak diş hekimine gidilmesi gerekir.

Diş Ağrı kesici ilaçlar hakkında bilgi verelim;

Apranax: Diş ağrısı çeken hastaların sıklıkla başvurduğu bir ilaçtır. Ağır kesici özelliğiyle kullanımı yaygındır. Geçici olarak diş ağrısını keser.Fakat bu ilacın sürekli kullanımımda sindirim sistemine zarar verebileceği doktorlar tarafından belirtilmiştir. Diş çekiminden sonra bu ilacı kullanabilmemiz mümkündür.
Amoklavin: Çok güçlü bir antibiyotiktir. Diş ağrısı için 6-8 saatlik bir süre boyunca sakinleştirici ağrıyı kesici etkisi bulunmaktadır.
Augmentin: Güçlü bir ağrı kesicidir. Diş apsesine bağlı diş ağrılarını kesmek için kullanılabilir.
Novalgin: Güçlü bir ağrı ve diş ağrı kesici özelliğine sahiptir. Diş ağrısı için kullanılan antibiyotiklerin vücudumuzda ciddi hasarlar oluşturabileceğinden Novalgin kullanılması daha yararlı olacaktır.
Majezik Tablet,Gargara,Sprey: Başlıkta belirttiğimiz üzere bu ilaç bazı formlarda bulunabilir. Birçok ağrıyı keser ayrıca gargara ve sprey halinde kullanıldığında diş ağrılarını kesme özelliği de vardır.
Arveles:Diş ağrılarının kesilmesinde en çok tercih edilen ve en güçlü ilaçlar arasında yer almaktadır.
Flurend Gargara,Sprey: Diş çürümelerinden kaynaklanan ve mine zedelenmesinden kaynaklanan ağrıların iyileşmesinde önemli bir rol oynar.
Parol: Ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliğinin yanında diş ağrısı için tercih edilebilen etkili bir ilaçtır.
Vermidon Şurubu: 160mg/ml ebatlarındadır. Diş ağrısını geçirmek için başvurulabilecek bir ağrı kesicidir.
Aspirin: Diğer ilaçlar kadar etkili olmasa da yan etkileri olan ağrı kesici ilaçları kullanmak istemeyen hastalar geçici olarak ağrı kesici özelliğe sahip bu ilacı kullanabilirler.
Minoset: Hafif ve orta şiddetli diş ağrılarının kesilmesinde etkili olabilecek bir ilaçtır. Diş ağrısı çeken hastaların bu ilacı 10 günden daha fazla kullanılması doktorlar tarafından önerilmez. Karaciğer yıpranmasına sebebiyet verebileceğinden alkol ile beraber alınması tavsiye edilmez.
Dolphin: Diş doktorları tarafından oldukça tavsiye edilen bir ağrı kesicidir. Bu ilacın genellikle 1 hafta kullanılması tavsiye edilir.
Yukarıda belirttiğimiz diş ağrısını kesici ilaçlar bebeklerde kesinlikle kullanılmaz.
]]>
Diş Kisti https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-kisti.html Mon, 24 Sep 2018 18:52:24 +0000 Diş Kisti, Çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde veya dişlerin köklerinde gelişebilen normalin dışındaki patojen yapılara kist denilir. Çoğu zaman erken fark edilmediğinden zamanla ağrılar oluşup diş etine, tüze ve ç Diş Kisti, Çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde veya dişlerin köklerinde gelişebilen normalin dışındaki patojen yapılara kist denilir. Çoğu zaman erken fark edilmediğinden zamanla ağrılar oluşup diş etine, tüze ve çeneye yayılabilmektedir. Sinsi bir hastalık türüdür diş kisti ne yazık ki, ilaç ile tedavisi mümkün olmadığından kistin bulunduğu bölge belirlenip cerrahi operasyonla (ameliyat) çıkarılması gerekmektedir. Kist, çenenin herhangi bir bölgesinde hızlı bir şekilde büyür ve bu büyüme süresi içerisinde çene kemiğine zarar verebilir. Kist, kesecik halinde olup içinde hava, sıvı veya yarı katı madde bulundurabilir. İltihap toplanmış haline apse denir. Çenede kist oluştuktan sonra ameliyatla alınması gerekir. Bekledikçe çene kemiğini ciddi şekilde deforme edecektir.Bazı kistler çok büyük olduğundan çenenin kırılmasına neden olacaktır.Bundan dolayı kisin bulunduğu bölge ve büyüklüğü önceden volumetrik tomografi yapılarak kistin neden olduğu çene kaybı önceden belirlenir ve operasyon o doğrultuda uygulanır.

Diş Kisti Belirtileri

Sıcak veya soğuk içecekler, yiyecekler tüketildiği zaman dişlerde ağrılar, uyuşmalar hissediliyorsa, dişiniz sürekli zonkluyorsa ve herhangi bir şeyi çiğnerken ağrı hissediyorsanız kist belirtileri var demektir. Kişinin kendini kötü hissetmesi, sürekli olarak hafif ateşlenmeler, dişlerin sızlaması,diş etinin üzerinde bulunan kabarcıklar ve bu kabarcıkların patlamasıyla ağızda oluşan kötü bir tatla beraber ağız kokuları da kist belirtileridir.  Dişlerde oluşan ağrılar, zamanla yüzde oluşan şişmeler ve vücutta kırgınlık hissi gibi belirtileri vardır.

Diş Kisti Çeşitleri Ve Belirtileri

Artık Kist: Diş operasyonları sonrası ağızda kalan periapikal kist şeklidir.

Periapikal Kistler: Diş kökü ucunda rastlanır ve genellikle o dişte meydana gelmiş bir enfeksiyonun sonucudur. Bu enfeksiyona müdahale edilmediği takdirde diş kisti üretmeye devam edecektir. Ameliyat ile alınması gerekmektedir.

Döküntü Kist: Genellikle çocuklarda meydana gelir. Düşen dişle beraber düşmesi beklenir fakat çoğu zaman bu olmaz. Zamanla kendiliğinden düşecektir, ameliyat gerekmez.

Dentijeröz (Diş Taşıyan) Kistler: Henüz çıkmamış dişlerin etrafında meydana gelir yirmilik dişler gibi bulunduğu bölgede kemik kaybına neden olur.

Lateral (Yan) Periodantal Kistler: Kemik kaybına neden olan bir kisttir. Ağrıya neden olmaz genellikle X- ray cihazlarıyla anlaşılır.

Diş Kisti Olası Zararlı Etkileri Nelerdir

 • Sinir sistemine baskı yaparak yüzde hiç bir şey hissetmemeye neden olur.
 • Kist ağız içinde yirmilik diş gibi yer kaplayacağı için çenedeki normal dokuların yerlerini değiştirir, kaydırmaya sebep olur buda kemik kaybına neden olur.
 • Diş kisti, yanında bulunan dişi çerisine alabilir yada aynı dişi dışarıya itebilir, dişin sırasını bozabilir.
 • Diş kisti, bazen çene kemiğinin büyümesine sebebiyet verir. Ağrı oluşturmadığından kişi bunun farkına erkenden varmaz. Buda ciddi sorunlara yol açar.

]]>
Diş İpi Çeşitleri https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-ipi-cesitleri.html Tue, 25 Sep 2018 13:50:11 +0000 Diş İpi Çeşitleri, diş ipi diş fırçalarının ulaşamadığı bölgelere ulaştığından dolayı diş fırçaladıktan sonra kullanılması tavsiye edilmektedir. Diş fırçalama tekniklerinin uygulanmasının yanı sıra diş Diş İpi Çeşitleri, diş ipi diş fırçalarının ulaşamadığı bölgelere ulaştığından dolayı diş fırçaladıktan sonra kullanılması tavsiye edilmektedir. Diş fırçalama tekniklerinin uygulanmasının yanı sıra diş ipi tekniklerinin doğru şekilde uygulanması da önem ve ciddiyet taşımaktadır. Bu açıdan diş hekiminizden nasıl ve ne şekilde diş fırçalayacağınızı ve de nasıl diş ipi kullanacağınızı detayı ile ayrıntılı bir şekilde öğrenmelisiniz.

Diş İpi konusu ile ilgili olarak araştırma yapan uzmanlar değişik diş ipi tiplerini karşılaştırıp, bazılarının dişleri temizlemede öbürlerinden daha tesirli olup olmadığını görmeyi hedeflemişlerdir. Nitelikli bir türde diş ipi diş arasında kalan yiyecek parçacıklarını ve bakterileri temizleyerek, dişlerin temizlenmesini sağlamaya yardım eder.

Diş ipi için çeşitleri içinde genel olarak, araştırmacılar kaliteli bir diş ipi tipinin bakteri plağını temizleme ve diş eti sağlığını iyileştirmek için daha tesirli olduğunu görmüşlerdir. Ancak bu uzmanların %75'i Ptfe diş ipini tercih etmiş ve yalnızca %25'i naylon diş ipini seçmiştir.

Markalara göre Diş İpi Çeşitleri: Diş ipi çeşitleri, firmaların kendilerinin üretmiş oldukları diş ipleri, çeşitleri yapım ve üretim firmalara göre farklılık göstermektedir. Farklı firmalarca yapımı sağlanan diş iplerinin kalite ve kullanım açısından da farklı olabilmektedir. Bu sebep ile ağız sağlığı açısından diş ipleri çeşitleri arasında kaliteli olan ürün hangisi ise o marka diş ipi tercih etmek daha doğru karar olacaktır.

Oral- B firmasının ürettiği ve piyasalarda sıkça gördüğümüz diş ipi çeşitleri;

 • Pro Expert Clinic Line Diş İpi
 • Naneli Mumlu Diş İpi
 • Essential Floss Diş İpi
 • Satin Tepe Diş İpi
 • Super Floss Diş İpi

Sensodyn Firmasının Ürettiği Diş İpi çeşitleri;

 • Gentle Floss Diş İpi
 • ExpandingFloss Diş İpi
 • GentleTape Diş İpi
 • FibaClean Diş İpi

Colgate Firmasının Ürettiği Diş İpi çeşitleri;

 • Colgate Optik Beyazlık
 • Total Naneli Diş İpi

Diş ipi kullanmaya yeni başlıyor veya diş etleriniz çok hassas ise, dişlerin arasına daha rahat geçmesi için, yumuşak ve naylon diş ipine göre kopma ya da dağılma ihtimali daha düşük olan Ptfe diş ipi çeşidini kullanarak başlayabilirsiniz.

]]>
Diş Kaplama Çeşitleri https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-kaplama-cesitleri.html Tue, 25 Sep 2018 21:34:54 +0000 Diş Kaplama Çeşitleri, diş kaplama, bir diş üzerine porselenden yapılmış estetik bir materyal kullanılarak, tam olarak kaplanmasıdır. Kron Kaplama ise dişin çevresinden 1 mm kesilip küçült

Diş Kaplama Çeşitleri, diş kaplama, bir diş üzerine porselenden yapılmış estetik bir materyal kullanılarak, tam olarak kaplanmasıdır. Kron Kaplama ise dişin çevresinden 1 mm kesilip küçültülmesi ile yapılır. Diş kaplamanın amacı dişi güzelleştirmek, sağlamlaştırma, koruma ve dişe çok daha kaliteli bir estetik kazandırmadır. Diş kaplama çeşitleri, diş kron kaplamalar diş üzerine porselenden yapılan kişiye özel olarak uygulanan estetik materyallerin konulmasıdır. Porselen diş kaplamaları dört gruba ayrılır.

Porselen Laminate Veneer: Dişten 0,3- 0,7 mm. yüzey alınarak üstüne yapıştırılan porselen yaprak tabakadır. İstenilen renk ve formda çok ince bir şekilde hazırlanan porselen laminate veneer metal içermez. Kırılmalara karşı mukavemet gösteren porselen laminateler; ışığın diş içerisine geçmesini sağlar. Günümüzde laminate veneer tadilatlar, renk almış, kırılmış, malforme veya  hafif dizilim bozukluğu olan tüm hastalarda konservatif bir yöntem olarak tercih edilir.

Zirkonyum Kaplama: Zirkonyum elementi doğada bulunan beyaz bir metaldir. Zirkonyum alt yapılı porselenleri hem ön dişlerde kullanabileceği kadar estetik olması, hem de arka dişlerde kullanılabilecek kadar sağlam olması nedeniyle, tüm diş hekimleri tarafından diş kaplaması için güvenle tercih bir kaplama çeşididir.

Metal Destekli Kaplama: Metal destekli kaplamalar adından da anlaşılabileceği üzere, dişin yapımı aşamasında porselenin altına metal alaşım konularak yapılmasıdır. Dişin dokusuna uygun, gereken dayanıklılığı sağlamaktadır. Krom Kobalt veya Krom Nikel alaşım kullanılması ile yapılan metal destekli kaplamalar, metal üzerine konulan porselen altında bulunan metalden etkilenir. Alt yapıda yer alan metal, ışığı geçirmediğinden, mat bir görünümü ile diş eti hizasında koyu renkle kendini belli eder. Bundan dolayı metal destekli kaplamalar genellikle ön bölgedeki dişlerde estetik açıdan tavsiye edilmediğinden daha çok arka dişlerde uygulanır.

Empress (Full Porselen) diş Kaplama: Diş kaplama çeşitlerinden birisi de Empress Full porselen diş kaplama doğrudan diş üzerine yapılan bir uygulama türüdür. Bu uygulamanın yapılabilmesi için mutlaka diş olması gerekir. İlk olarak yapılacak olan kapsamlı bir muayene ile yapılacak olan kaplamanın çeşidi belirlenir. Burada Empress full porselen kaplama yapılacak dişler tespit edilir. Daha sonra uygulama yapılacak olan dişlerin etrafı, eşit bir şekilde tıraşlanarak, kaplama için hazır hale getirilir ve üzerine kaplama uygulanır.

]]>
Vidalı Diş https://www.dishastaliklari.gen.tr/vidali-dis.html Tue, 25 Sep 2018 22:19:28 +0000 Vidalı Diş: herhangi bir nedenden dolayı gerçekleşen diş kayıplarında, fonksiyon ve diş görünüşünü tekrar kazandırmak amacı ile kişinin vücut yapısına uygun olan malzemeler kullanılarak, çene kemiğine yerleştiri Vidalı Diş: herhangi bir nedenden dolayı gerçekleşen diş kayıplarında, fonksiyon ve diş görünüşünü tekrar kazandırmak amacı ile kişinin vücut yapısına uygun olan malzemeler kullanılarak, çene kemiğine yerleştirilen, yapay (suni) diş kökü olarak adlandırılır.

Halk arasında genel adı, vida dişler, vidalı dişler ya da çakma dişler normal diş köklerine benzeyen, vida şeklinde Zirkonyum veya titanyum elementinden yapılır. Genel itibariyle vida şeklinde olmakla birlikte, kemik dokusu ile sıkıca tutunması ciddi önem arz ettiğinden, son zamanlarda özellikle daha iri yiv sistemine sahip olanları ön plana çıkmıştır.

Vidalı Diş İçin Tedavisinde Dikkat Edilecek Durumlar: diş hekimliğindeki son yarım asırdaki en önemli gelişme vidalı diş yapılması olayıdır. Ancak vidalı diş tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Çürük sebebi ile olsun, peridontal sorundan olsun, herhangi bir sebeple diş çekileceği zaman, eğer dişte akut bir iltihap yoksa dişi çekilen seansta yerine vidalı diş yapılması önemlidir. Bunun sebebi; diş çekilen bölgede kemik erimesi oluşur. Bilhassa uzunca bir zaman vidalı diş yapılmazsa, bu estetik açıdan da sorun oluşturur. Bu durum özellikle de ön grup dişler için büyük önem taşır. Şayet akut bir enfeksiyon varsa, kemik dokusunun iyileşmesini beklemek gerekir, tedavi yapılması daha sonra yapılmalıdır.

Vidalı diş tedavisi ispatlanmış bir tedavi yöntemidir. Genel sağlığın iyi olması durumunda, bütün herkese yapılabilir. Bu tedavilerinde başarı oranı %97-98 olup çok yüksektir. Ancak, bazı istisnai durumlarda, bilhassa kemik doku ve bağ dokusunu ilgilendiren, örneğin Paget hastalığı olan hastalarda, tedavi amaçlı yüksek dozda ışın almış kişiler ile şekeri çok yüksek oranda görülen hastalarda başarısız olma riski fazladır. Hastalar buna rağmen istekte bulunabilir. Bu risk durumu kendilerine açıkça anlatılması gerekir.

Vidalı Diş Tedavisinde Diş Hekimi Tecrübesi: Diş Hekiminin Vidalı diş konusunda kesinlikle bilgi ve tecrübesinin olması şarttır. Birçok çene kemiği erimesi sinüsten çıkma gibi problemleri vardır, telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşmamak için doktor tecrübeli olmalıdır. Diğer bir önemli ise, vidalı diş tevdisinde kullanılacak malzemenin kaliteli olmasıdır. Şimdi artık hemen her yerde vidalı diş tedavisi yapılıyor. Bu önemli tedavinin çalışmalarını küçük cerrahi girişimler olarak düşünebiliriz ama önlem alınmaz, steril ortamda yapılmazsa her türlü risk ortaya çıkabilir. Hijyene maksimum özen gösterilmelidir.

 Vidalı Diş Tedavisinde Dikkat Edilecek Hususlar:

 • Vidalı diş yapımında kullanılacak Materyalin mutlaka kaliteli bir üründen yapılması
 • Patenti alınmış bir ürün olması (implantın kabul edilebilir bir formda olması)
 • Markanın vidalı diş konusunda başarılı bir geçmişe sahip olması
 • Diş doktorunun vidalı diş hususunda sektörel tecrübe ve başarısının olması
 • Tedavi esnasında son derece dikkatli olunması, hijyen kurallarına uyulması
 • Çene kemiğinizin vidalı diş tedavisine uygun olması

]]>
Takma Diş Çeşitleri https://www.dishastaliklari.gen.tr/takma-dis-cesitleri.html Wed, 26 Sep 2018 00:28:55 +0000 Takma Diş Çeşitleri: Doğal dişler, çürüme, yaralanma veya diğer ağız sağlığı sorunları gibi pek çok sebepten dolayı kaybedilebilir. Diş kaybı oluştuğunda, diş hekimi ihtimal olarak, takma (daha çok “protez” keli Takma Diş Çeşitleri: Doğal dişler, çürüme, yaralanma veya diğer ağız sağlığı sorunları gibi pek çok sebepten dolayı kaybedilebilir. Diş kaybı oluştuğunda, diş hekimi ihtimal olarak, takma (daha çok “protez” kelimesi kullanılır ) dişle ilgili konuşacaktır. Takma diş çeşitleri; reçine ve akrilik, özel plastikler ile benzeri gibi görünecek biçimde tasarlanan hafif metallerden yapılan ve doğal dişin yerine kullanılan yapay diştir.

Takma Diş Çeşitleri Nelerdir: Takma diş çeşitleri diş hekimliğinde çok önemli bir yer kapsar. Çok fazla çeşitli alanlarda kullanılan takma diş kullanıldıkları bölgelere göre 4 gruba ayrılır. Bu dört grubun anlatımında anlam karmaşasına yer vermemek için “takma diş çeşitleri” yerine “protez diş çeşitleri” şeklinde ve özet şekilde anlatılmıştır.

 • Çene ve Yüz protezleri: Kafa ve yüz cerrahisinin bir alt dalı olan çene ve yüz protezleri; kafa ve yüz bölgesi doku kayıpları nedeniyle oluşan diş kayıplarında uygulanan protez diş tekniğidir.
 • Sabit Protezler: Sabit protez çeşitlerini; tek kronlar, köprüler ve implant üzerine yapılan protezler olarak dallara ayrılır.
 • Tek kronlar; tek diş üzerinin kaplanması şeklinde ifade edilebilir.
 • Köprüler; eksik olan diş veya dişlerin yanındaki diğer dişlerle beraber kaplanması şeklinde yapılır.
 • İmplant üstü protezler; Çeneye konulan ve yapay kök denilen vida ile bu vidaların üstündeki protezlerdir.
 • Hareketli Protezler: Sabit protezlerde olduğu üzere hareketli protezlerde kendi içerisinde dallara ayrılır. Tam (Total) Protezler ve Parçalı (Parsiyel) Protezler ve Hassas tutuculu protezlerdir. Bunlar sırası ile;  
 • Total protezler; Genellikle ileri yaşlarda olan hastalar üzerinde yapılan bu uygulama, ağzında hiç dişi olmayan hastalar için uygulanır.
 • Parsiyel protezler; Yine dişi olmayan ağızlarda uygulanan parsiyel protezler, dişlerin üstüne gelen kanca veya tırnak kullanılarak uygulanır.
 • Hassas tutuculu protez; Diş olmayan ağızlarda kullanılan ve kancası olmayan metal destekli protezlerdir.
 • İmplant Protezleri: iki bölümden oluşur. Tamamen diş olmayan ve bir ya da birden fazla vidalı kök üzerine yapılan porselen protezlerdir.
 • Hareketli Protezler: Tamamen dişsiz ağızlar için uygulanır.
 • Sabit Protezler: Bir yada birden fazla diş olan ağızlar için uygulanır.

]]>
Çürük Diş Çekimi https://www.dishastaliklari.gen.tr/curuk-dis-cekimi.html Wed, 26 Sep 2018 06:38:28 +0000 Çürük Diş Çekimi, Çürük diş çekimi genellikle hastanın yüksek ağrı duyması neticesine ısrarcı olması ile gerçekleşir. Çeşitli nedenlerle çürüyen diş, hekim tarafından ilaç tedavisi, dolgu ve kanal tedavisi ile kurt Çürük Diş Çekimi, Çürük diş çekimi genellikle hastanın yüksek ağrı duyması neticesine ısrarcı olması ile gerçekleşir. Çeşitli nedenlerle çürüyen diş, hekim tarafından ilaç tedavisi, dolgu ve kanal tedavisi ile kurtarılmaya çalışılır. 

Dişler Neden Çürür; İnsan ağzının içerisinde binlerce çeşit bakteri, mikrop ve mikro-organizma bulunabilmektedir. Diş ve ağız temizliğinin yapılmaması veya yeterli olarak sağlanamaması durumunda bu mikro-organizmalar diş minesine yani dişin görünen beyaz kısımlarına zarar vermeye başlar. Diş minesinin tahrip olması, çukurlaşması  neticesinde diş köklerinin zarar görmesiyle diş çürümesi gerçekleşir. Bu süreçte hastada fazla şikayet ve rahatsızlık oluşmayabilir ve hastalar ihmalkarlık yapıp doktora gitmeyebilir. Çürüyen diş köklerinin zarar görmesi, burada bulunan sinirlerin enfeksiyona maruz kalması sonucunda hasta şiddetli ağrı duymaya başlar. Hekime gecikmeli olarak başvurur. Bu durumda çürüyen dişi kurtarmak güçleşir ve doktorlar zor durumda bırakılmış olur. Çürüyen diş hekim tarafından uygulanan tedavilere rağmen iyileşme göstermediği zaman hastada ileri derecede ağrıya ve rahatsızlığa sebep olur.

Çürük Diş Çekimi Nedir; Diş, kökleri ile damak içine yerleşmiş şekilde ağza tutunur. Çürüyen diş, bu köklerin damak içinden çekilmesiyle sökülür ve çıkartılır. Diş çekiminden önce hekim tarafından uygun görülmesi durumunda hastaya ağrı kesici iğne vurularak acı minimize edilir. Hastanın şeker, tansiyon gibi önemli bir rahatsızlığı varsa bunu muhakkak doktora iletmesi gerekir. Hastanın dişi ileri derecede enfeksiyon kapmışsa dişte şişme meydana gelebilir. Hekim tarafından öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Çürük Diş Çekimi Sonrası
 • Çürük diş çekildikten sonra burada yara oluşur. Bu yaranın iltihap kapmaması çok önemlidir. Diş çekildikten sonra burada oluşan pıhtılaşma iltihaplanmanın önüne geçer. Bu yüzden pıhtılaşmayı engelleyen durumların olmaması ve pıhtılaşan yerin zarar görmemesi gerekir. Çürük dişin çekildikten sonra hasta, ilk birkaç saat boyunca kesinlikle tükürmemeli. Hasta tükürdüğü zaman yara üzerindeki pıhtılaşma bozulur ve yara mikrop kapabilir. 
 • Diş çekimi sonrası ilk 24 saat çok önemlidir. 
 • Bu süre boyunca hasta çok sıcak, çok soğuk yiyecek ve içecekler ile sigara kullanmamalıdır.
 • Hasta katı yiyecekler tüketmemelidir.
 • Dişi çekilen hasta 24 saat süresince banyo yapmamalıdır. Banyo yapan hastanın pıhtılaşan yarası zarar görebiliyor. 
 • Dişin çekildiği yerde şişme meydana gelmişse şişlik azalıncaya kadar kontrollü bir şekilde buz tedavisi uygulanabilir. 
 • Diş çekildikten sonra şişme geçmemişse, ağrı varsa yada ağızda koku oluşuyorsa hasta muhakkak hekime başvurmalıdır.
 • Diş çekildikten sonra dişin çekildiği bölgenin iyileşmesi bir iki hafta sürebilir. İlk 24 saat geçtikten sonra hasta tuzlu su ile gargara yaparak iyileşme sürecini hızlandırabilir.
 • Hasta her türlü sağlık sorununda olduğu gibi diş sorunlarıyla ilgili şikayetlerinde de öncelikli olarak bir diş hekimine başvurmalıdır.
]]>
Diş Çürüğü Ağrısı https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-curugu-agrisi.html Wed, 26 Sep 2018 22:48:31 +0000 Diş çürüğü ağrısı; dişiniz çürük ise, dayanılmaz ağrılarınız var ise ağrılarınızı azda olsa dindirmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Soğuk yiyecek ve içecek tüketirken dişinizde sızlamalar meydana gelebi Diş çürüğü ağrısı; dişiniz çürük ise, dayanılmaz ağrılarınız var ise ağrılarınızı azda olsa dindirmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Soğuk yiyecek ve içecek tüketirken dişinizde sızlamalar meydana gelebilir. Bu sızlamalar kısa süreli ve geçicidir. Sıcak temaslar sızlamaları azaltmaktadır. Dişlerinizin üzerine rahat bastıramama, bir tedirginlik, sanki bastırdığınızda bir ağrı hissedecekmişsiniz gibi bir his oluşmaktadır. O bölge ile yemeye biraz tedirgin olur diğer tarafla çiğneme yönelirsiniz. Diş çürüğü ağrısı gece uykularını da sık sık kesmektedir.

Diş çürüğü ağrısına neler iyi gelmektedir;
 • Ağrınızı geçirmek için ilk olarak dişinizi fırçalamayı deneyebilirsiniz. Diş çürüğüne sıkışmış ve ağrıya sebep olan besini oradan çıkarmaya sebep olur ve buda ağrıyı azda olsa hafifletebilir. Kürdan veya diş ipi kullanarak da bu durumdan kurtulabilirsiniz.
 • Tuzlu su ile gargara yapmak çok iyi gelecektir.
 • Sirke ile karıştırılmış su ile gargara yapılabilir.
 • 8 tane karanfili ezerek bir su bardağı ılık suda bekleterek karanfilin renginin çıkmasını bekleyin ve soğuduktan sonra gargara yapın. Başka bir yöntemde karanfili direk olarak çürük olan dişinizin üzerine koyarak bekletebilirsiniz.
 • Diş çürüğü ağrısına sarımsakta çok iyi gelmektedir. Çürük dişinizin üzerine sarımsak koyarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.
 • Dişiniz dolgu veya kaplama ise dişin özüne ulaşmanız mümkün olamayacağı için bu yöntemler etkili olmayacağından dolayı, o bölgeyi soğuk tutmak etkili bir yöntemdir. Soğuk suyla gargara yaparak yada dişin üzerine buz parçası koyarak rahatlayabilirsiniz.
 • Ağrı kesici kullanabilirsiniz.
 • Aynı zamanda çörek otunu da çürük diş üzerine koyabilirsiniz.
Diş çürüğü açıktaysa hangi dişin olduğunu tahmin etmek kolaylaşacaktır. Gündüz hafifleyen ve diş üzerine baskı yapıldığı zaman ağrıyan, ağrı sürekli değildir. Bu aşamada iseniz bu aşama önemli bir aşamadır. Harekete geçmenin tam zamanıdır ve kısa bir süreniz kaldı demektir. Çok şiddetli ağrıların geleceği mümkündür. Henüz vaktiniz varken acil bir diş hekimine giderek tedavi olmanızda fayda vardır. Hemen gidemiyorsanız ve ağrınız var ise bu durum soğuktan kaynaklanmış ise normal vücut sıcaklığına gelebilecek şekilde hafif ılık sıcak bir yudum suyu ağza alıp bekletmek çok iyi gelecektir. Diş ağrılarınız gece meydana gelmiş ise ve artık sizi bu durum çok rahatsız ediyorsa kan sulandırıcı ve pıhtılaşmayı engelleyici olmayan, genellikle evlerde baş ağrıları, adet ağrıları için bulundurulan bir ağrı kesici kesinlikle diş hekiminin önerdiği şekilde kullanılabilir. Bu aşamada antibiyotik kullanmanıza gerek olmamaktadır zaten çok faydası da olmayacaktır.

Diş çürüğü ağrısı; dişiniz alt çeneye yakınsa bu ağrıyı kulağınızda da hissedebilirsiniz. Daha planlı hareket etmeniz gerekir, gecenin bir vakti elinizi kolunuzu bağlayan aşamaya gelmeden önce mutlaka önlemini baştan almak gerekir. Gerekli tedbirler alınmaz ise çok şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Bu aşama çok daha ciddi, hatta artık hayatı tehdit etmeye başlayan bir enfeksiyon aşamasıdır. Enfeksiyon ve iltihaptan yüzünüz şişebilir. Ağzınızı açmakta bile zorluk çekebilirsiniz. Bu durum ağız kokusuna da sebep olacaktır. Bu durum en son aşamadır ve bu durumda yapabileceğiniz hiç bir şey bulunmamaktadır ve hemen acil olarak diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.
]]>
Ön Diş Estetiği https://www.dishastaliklari.gen.tr/on-dis-estetigi.html Thu, 27 Sep 2018 05:21:33 +0000 Ön Diş Estetiği; Kırılma, karbonlu içecekler ile yıpranmış, lekeli, boşluklu, çarpık, dişlerinizi değiştirmek daha güzel ve estetik hale getirmek istiyorsanız diş estetiğini tavsiye ederim. Dişte oluşan küçük çizikler Ön Diş Estetiği; Kırılma, karbonlu içecekler ile yıpranmış, lekeli, boşluklu, çarpık, dişlerinizi değiştirmek daha güzel ve estetik hale getirmek istiyorsanız diş estetiğini tavsiye ederim. Dişte oluşan küçük çizikler ise diş hekiminizin uygun gördüğü renkte kaplama yada laminat kaplamalar ile hızlı bir şekilde kalıcı tedavi edilebilir. Tek bir dişiniz dahi sorunluysa estetik mümkündür. Diğer dişlerinizin aynı tonunda aynı görünümünde uygulayan hekimin deneyimine ve sizin istediğinize göre uygulama değişiklik gösterebilir. 

Ön Diş Estetiği Nasıl Uygulanır; Tedavi ilk olarak hekiminizle görüşmeyle başlar. Böylece diş hekimi ne istediğinizi, ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi kafasında canlandırabilir. Diş hekimi prosedürü, olası maliyete yönelik düzgün bir rehber içerecek şekilde açıklamalıdır. Uygulama öncesinde hekim dişin ön yüzeyine yeniden şekil vererek onları estetik yapılacak zemini uygun hale getirir. İlk aşamada lokal anestezi ile dişlerinizin diş etlerinizin uyuşturulması gerekebilir. Daha sonra dişlerinizin ölçüsü alınır.

Ön Diş Estetiği Avantajları; En önemli avantajı porselen laminat venerlerin lekeye karşı dayanıklı olmalarıdır. Kişi işlem sonrasında olacak renk değişikliğini kafasına takmak zorunda kalmaz. Diş minesinin doğallığı yarı şeffaftır ve ışığı dışarı geri yansıtan opak diş yapısına ulaşana kadar ışığın içinden geçmesine izin verir. Porselen de ışığın geçmesine benzer şekilde ışığın geçmesine izin verir. 

Ön Diş Estetiği Dezavantajları; Dişin ön kısmında yer hazırlamak dişin gereğinden geniş yada hantal görünümü de engeller. Fiyatı biraz pahalıdır, daha maliyetlidir. Beyazlatma işlemi beklenen sonucu vermediğinde küçük çaplı ortodonti problemlerini gidermede ve eğer kusurluysa diş estetiğini düzeltmede düşünülmelidir. Maliyetini karşılayabilenler için, estetik kişinin gülümsemesini güzelleştirmenin en etkili yoludur. Kişinin öz güveni artar. Daha fazla gülümsemeye hatta gülmeye başlar buda mutlu bir insanı ortaya çıkartır.
]]>
20 Lik Diş Ağrısı https://www.dishastaliklari.gen.tr/20-lik-dis-agrisi.html Thu, 27 Sep 2018 23:22:33 +0000 20'lik diş ağrısı, dişlerde en sık yaşanan sorunlardan olmaktadır. 20 'lik dişler çıkaran herkes için sorun olmaktadır. Bu dişler ağzın en arka kısmında yer aldığı için çürümeye çok müsait durumdadırlar. Fırça ile 20'lik diş ağrısı, dişlerde en sık yaşanan sorunlardan olmaktadır. 20 'lik dişler çıkaran herkes için sorun olmaktadır. Bu dişler ağzın en arka kısmında yer aldığı için çürümeye çok müsait durumdadırlar. Fırça ile ulaşmak neredeyse imkansız olmaktadır. Ayrıca fırçalanmış olsa dahi yinede çok uzun süre sağlam kalmamaktadırlar. 20'lik diş ağrısı birçok nedenden ötürü başlayabilmektedir. Ağrının temel nedeninin diş hekimi tarafından tespit edilerek ortadan kaldırılması gerekmektedir. Evde kendi başımıza ağrıyı dindirmek daha büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilecektir. 17 yaş itibari ile çıkmaya başlayan bu diş grubunun meydana getirdiği ağrı çeneye, kulaklara ve baş kısmında ağrı hissine neden olabilmektedir. 20' lik dişler aynı zamanda kendine yeterli yer bulamadığı için diğer dişlerin de sıkışmasına neden olabilmektedir. 

20'lik diş ağrısı nedenleri
 • Dişte meydana gelen çürük sonucunda hassasiyet oluşması en önemli neden olmaktadır. Diş çürüdüğü zaman bakterilerin daha derine ulaşmasına zemin hazırlanarak, sinirlere ulaşmasına neden olabilmektedir. Bu durumda aniden ortaya çıkabilen ağrılar yada yiyecek yerken ortaya çıkabilen ağrılar meydana gelmektedir. 
 • Bulunduğu konum itibari ile ağrı yapması çok muhtemeldir. Bu dişler en arkada olduğu için diğer dişler ile baskı halinde olmaktadır. Bu baskı sonucunda diş kökü de üzerinde oluşan stres 20'lik diş ağrısına neden olabilmektedir. 
20'lik diş ağrısı tedavisi
Tedavi için doktor kontrolü gerekmektedir. 20'lik diş ağrısının nedenini incelerken röntgen filmi ile dişin yapısı incelenecektir. Bu şekilde diş kökünde iltihaplanma olup olmadığı ortaya çıkmış olacaktır. Ancak diğer dişlerde olduğu gibi diş üzerinde kanal tedavisi yada dolgu işlemi yapılmayacaktır. Genelde böyle olmaktadır. Çünkü bu dişler çok kolay çürüyebilir. Ayrıca bazı kişilerde 20'lik dişler gömülü olmaktadır. Yani tam olarak yüzeye çıkmış değillerdir. Bu durumda cerrahi müdahale gerekmektedir. Cerrahi müdahale dişin konumuna göre daha rahat yada zor olabilmektedir. Operasyon sonrasında 20'lik diş ağrısı ortadan kalkmış olacaktır. Ancak görünür bir noktada ise bölgenin uyuşturulması ile dişin çekim işlemi rahatlıkla gerçekleştirilebilecektir. 20'lik diş ağrısı çekimden sonra 1-2 hafta kadar hissedilebilmektedir. Ancak bu ağrı operasyon sonrası ağrısıdır. Artık diş etken değildir. 20'lik diş ağrısı oluştuğu dönemde karanfil çiğnemek ağrı hissinin azalmasına yardımcı olacaktır. Ancak bu ve benzeri yöntemleri doktora gidecek zamanınız yok ise uygulayın. Bu dişlerde kısa zamanda tedavi olmak sizin aleyhinize olacaktır.
]]>
Diş Plak Temizleme https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-plak-temizleme.html Fri, 28 Sep 2018 20:19:01 +0000 Diş plak temizleme; Diş plağı, ağız içerisinde bir takım mirkobiyal organizmaların birikmesi sonucunda oluşan yapılara denir. Bu yapılar mikrop içermesinden ötürü ağız sağlığı için çok tehlikeli görülen yapılardır. Diş plak temizleme; Diş plağı, ağız içerisinde bir takım mirkobiyal organizmaların birikmesi sonucunda oluşan yapılara denir. Bu yapılar mikrop içermesinden ötürü ağız sağlığı için çok tehlikeli görülen yapılardır. Bu yüzdende en kısa zaman içerisinde fark edildiklerinde bir uzman diş hekimi tarafından ağızdan temizlenmeli ve dişte yeniden oluşması engellenmeye çalışılmalıdır. Diş plağı oluşmasını engellemek için beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Hamur işleri gibi içerisinde maya bulunan gıdalardan tutunda şekerli olan gıdalara kadar birçok besin dişlerde plak oluşmasına neden olduğundan bunların tüketilmesi minimize oranlarda tutulmalıdır. Fakat dişlerin çok düzenli ve sürekli olarak fırçalanması durumunda ise mutlaka diş ipi ile temizlenerek bu plakların oluşumu engellenebilir. 

Diş plağı yediğimiz içtiğimiz her şeyden oluşabilen yapılardan olduğundan düzenli fırçalama yapmayan kişilerde çok sık görülen bir durumdur. Özellikle düzenli olarak her gün tekrar yeniden yapılmayan diş fırçalama işleminden dolayı yenilen yemeklerin artıkları ağız içerisinde kalır ve buda zaman içerisinde dişte plak oluşmasına neden olur. Tükürüğün yapısına göre bazı insanlarda diş taşı temizliğin dışında bağımsız bir şekilde insanlarda görülebilmektedir. Bazı insanların tükürükleri diş plağı oluşturmaya daha müsait bir yapı içerisinde olur. Bazılarının ise olmaz bu tamamen tükürükte bulunan asit baz dengesi ile alakalı bir durumdur. 

Diş plak temizleme  nasıl olur;

Diş plağı oluşumu gerçekleşmiş kişiler bu plağı evde kendi başlarına temizleyemezler bu tür ağız sorunlarının tedavisi için mutlaka bir diş hekimine baş vurulmadır. Diş hekimleri genellikle dişlerde yer eden diş plaklarını hiçbir uyuşturucu kullanmadan birtakım periodontal aletler ile temizlerler. Diş hekimleri tüm bu uygulamaları yaparken diş etlerinin ve dişlerin sağlığına da dikkat ederler. Böylelikle ağızda başka sorunlar oluşmasının da önüne geçerler. O yüzdende diş plak temizleme işlemlerinde her kişinin mutlaka bir diş hekimine gitmesi çok önemlidir. Bütün bu işlemlerin bitmesi ile ağız ve diş bakımı mümkün olduğunca düzenli bir şekilde önemsenerek yapılmalıdır. Böylelikle diş plağının temizlenmesinin ardından yeniden oluşum göstermesinin önüne geçilmiş olur. Fakat her şeye rağmen yani tüm bakım işlemlerinin yapılmasına rağmen diş plağı oluşumu yeniden gerçekleşiyor ise tekrardan diş doktoruna başvurmak gerekir. Böylelikle diş plak temizleme işlemi uzman hekim tarafından kontrol edilerek oluşması yavaşlatılabilir.
]]>
Kalıcı Diş Beyazlatma https://www.dishastaliklari.gen.tr/kalici-dis-beyazlatma.html Sat, 29 Sep 2018 02:52:03 +0000 Kalıcı Diş Beyazlatma: işlemi, çeşitli sebeplerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini, kişiye özel birkaç ton açmak için yapılan bir çözümdür. Dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) olan renk Kalıcı Diş Beyazlatma: işlemi, çeşitli sebeplerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini, kişiye özel birkaç ton açmak için yapılan bir çözümdür. Dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) olan renklenmeleri giderme uygulamasıdır. Güzel bir gülümseme için sağlıklı ve beyaz dişler çok önemlidir. Ancak dişlerin oluşumları sırasında meydana gelen yapısal bozukluklar, çocukken yâda anne karnındayken kullanılan bazı antibiyotikler, tükettiklerimiz ve içilen sulardaki flor miktarı dişlerimizde renklemeye neden olabilir. Bunlarla beraber yaşlılık, eski protezler, kaplamalar ve dolgular da dişlerdeki beyazlığın yok olmasında etkilidir. Yediğimiz içtiğimiz çay, kahve, sigara, içinde renklendirici bulunan bütün içecekler, kırmızı şaraplar, vişne suları,  nar suları bunların hepsinin tesiriyle yıllar geçtikçe dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında çoğalan renkli organik ve inorganik maddeler neticesi dişler koyulaşır. Rengi koyulaşmış ya da sararmış dişlere porselen kaplama vs. yaptırmanın yerine balecin olarak da isimlendirilen kalıcı olan diş beyazlatma yöntemi uygulanır ve bu işlem sonrasında dişler durumuna göre yedi, sekiz tona kadar açılır.

Evde kalıcı diş beyazlatma: Diş doktoru hastanın ağzından ölçü alıp dişlerin üstüne takılabilecek ince lastik kalıpları hazırlar. Hasta, kendisi için hazırlanmış bu özel kalıbın içerisine ilaç koyarak bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 7-8 saat takar (genelde uykuda).Bu uygulama ortalama 1-3 hafta sürer. Her iki yöntem de çok etkin olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine ve tedavinin en çabuk sonlandırılmak istendiğine ve doktorun görüşüne bağlıdır.

Kalıcı diş beyazlatmada dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Beyazlatıcı olarak Kullanılan ilacın markası ve içeriği
 • Bu konuda tecrübeli bir hekimin tedavisi altında olmanız
 • İlacın uygulama şekli ve tedavi süresi

Kalıcı Diş Beyazlatma en uygun yöntemler: Eğer ki her akşam dişinize kalıbı takmayı unutacağınızı düşünüyorsanız veya sonuçları görmek için çok uzun süre beklemek istemiyorsanız ofis tipi beyazlatma  sizin için en uygun bir çözüm olabilir. Eğer dişleriniz renk olarak birbirlerinden çok farklılar sa dişlerinizle teker teker ilgilenebilmesini de sağlar. Diş beyazlatma uygulanan hastaların çok azı uygulama sonrası sıcak veya soğuk hassasiyet hissedilebilir. Bu da dişlerdeki çok hafif aşınma ve mine çatlakları sebebiyle olur, kısa sürede geçebilen bir hassasiyettir. Dişlerdeki mevcut aşınmalar çok ise flor uygulamasıyla bu durum ortadan kaldırılır.

Kalıcı sağlanan diş beyazlığı ne kadar dayanır: Diş beyazlatma (Bleaching) ile sağlanmış olan dişlerinizdeki beyazlık uzun zamanlıdır. Ancak bu zaman size de bağlıdır. Aşırı sigara içimi, aşırı çay-kola-kahve-gibi renkli gıda alışkanlıklarınız bu zamanı kısaltabilir. Dişlerinizi uzun süre beyaz tutabilmek için ağız bakımını temiz ve düzenli yapmanız yeterli olacaktır.

]]>
Diş Eti Taşı https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-eti-tasi.html Sat, 29 Sep 2018 13:31:13 +0000 Diş Eti Taşı Oluşumu; Diş eti taşı halk arasında kireçlenme olarak bilinir. Diş taşı ve diş eti taşının en büyük nedeni ve önlenme yolu yeterli ağız temizliğidir. Yeterli ağız temizliği yapılmadığından o
Diş Eti Taşı Oluşumu; Diş eti taşı halk arasında kireçlenme olarak bilinir. Diş taşı ve diş eti taşının en büyük nedeni ve önlenme yolu yeterli ağız temizliğidir. Yeterli ağız temizliği yapılmadığından ortaya çıkar ve aynı sebeptendir ki günlük düzgün ağız temizliği yapıldığı taktirde diş eti taşını önlememiz mümkündür. Yeterli ağız temizliği yapmadığımız taktirde bakteriler tükürükle birlikte dişimizin üzerinde ve ya diş eti içerisine doğru ve diş aralarında plaklanmalara neden olur. Alacağımız karbonhidrat ve protein diş eti taşlarının oluşumu artıracaktır çünkü, şekerin bakteri oluşumuna uygun ortam yaratması daha çok mümkündür ayrıca yumuşak gıdalar ile beslenenlerde diş eti taşı oluşum riski daha fazladır. Sigara kullanan bir birey her içim sonrasında dişlerini fırçalamalıdır aynı şekilde kahve ve şekerden sonrada kahve diş taşlarından ziyade dişlerin sararmasında neden olur.

Diş Eti Taşı Önlenmesi; Diş eti taşı günlük düzenli fırçalama ve yeterli ağız bakımıyla önlemek mümkündür tabi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Herkesinde bildiği gibi günde en az 2 kere 2 dakika dişlerimiz fırçalama tekniği uygun şekilde fırçalanması ve kişiye özel ağız bakım suyu (gargara) ile ağız ayrıntılı bir şekilde temizlenmelidir. Tabi ki diş macunu seçimi de önemlidir bilinenin tersine yüksek beyazlatma özelliği bulunan diş macunları dişin üzerinde ki cila tabakasını azaltır dişlerimiz fırçalama sonrası evet beyazlar ama uzun vadede diş sağlığı konusunda uygun yöntem değildir. Diş eti taşları kemik erimesi gibi büyük sorunlara da neden olur. 

Diş Eti Taşı Nasıl Kurtulabiliriz; Diş taşı temizliği hekim tarafından yapılmalıdır ve en fazla 6 ayda bir tekrarlanmalıdır. Bu işlem 15-20 dakika sürecektir, hekimimizin yapacağı uyuşturucu sprey herhangi bir sızlanma veya ağının oluşumunu engelleyecektir. Sonrasında da tabi ki 24 saat boyunca çay, sigara, alkol ve kahve gibi dişe zarar verecek şeyler tüketilmemesi dişlerimizin sağlığı açısından daha iyi sonuçlar doğuracaktır.  Diş eti taşlarımızı uygun aralıklarla temizletmeyi de hepinize sağlıklı aynaya baktığınızda ve karşınızdaki estetik açıdan rahatsız etmeyen, daha iyi bir yaşam diliyorum hayatınızdan sevgi ve saygı eksik olmasın.
]]>
Diş Kökü Ağrısı https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-koku-agrisi.html Sat, 29 Sep 2018 15:52:14 +0000 Diş Kökü Ağrısı, Bakterilerin diş köküne geçip çoğalmaları sonucunda diş kökü iltihabı meydana gelir. Çok şiddetli ağrı oluşabilir. Kökü iltihaplanmış olan dişin çekilmesi gerekebilir. İltihabın en tipik o Diş Kökü Ağrısı, Bakterilerin diş köküne geçip çoğalmaları sonucunda diş kökü iltihabı meydana gelir. Çok şiddetli ağrı oluşabilir. Kökü iltihaplanmış olan dişin çekilmesi gerekebilir. İltihabın en tipik olan belirtisi, zonklayan ve şiddetli olan ağrılardır. Ağrı çoğunlukla ani bir biçimde başlar ve saatler geçtikçe şiddetini arttırır. Daha sonra ise kulağa, çeneye ve enseye de vurabilir.

Diş Kökü Ağrısı: Diş hekimliği için en önemli problemler listesinin başında enfeksiyonlar yani diş apseleri gelir. Bu enfeksiyonlar yumuşak dokularla birlikte, daha derin alanları etkileyerek yaşamı tehdit boyutlarına varabilir. Diş hekimliğinde teşhis ve tedavideki tüm gelişmelere karşın, fasyal alan enfeksiyonları, değişkenlik göstermeleri ve ciddi komplikasyon potansiyelleri olması sebebiyle, önemli bir problem olmaya devam etmektedir. Bu sebeple diş hekimleri bu tip olgularda erken teşhis ve tedavi konusuna önem verirler.

Çoğunlukla bireyler diş çürümelerini  fazla önemsemezler. Fakat zamanında ve doğru biçimde müdahale edilmediğinde, problem büyür ve cerrahi müdahale gerektiren enfeksiyonlara kadar ulaşabilir. Diş çürümeleri ilk önce dişin dış yüzeyinde başlar. Eğer önlem alınmazsa dış yüzeydeki bakteri dişin özüne ilerleyerek enfeksiyona neden olur. Diş köküne ulaşan enfeksiyon zamanla çevre kemiğe yayılır. Diş apsesi olarak tanımlanan bu enfeksiyon eğer kemiğe ulaşırsa, bu hal diş kaybı ile neticelenir. Enfekte diş kökü yanakta şişme ve ağrıya sebep olabilir. Eğer diş kökü ölürse, ağrı hissedilmeyecek, lakin yayılan enfeksiyon daha sonra yakın bölgelerdeki kemiğe de zarar verecektir. Enfeksiyonun bir kısmı olarak oluşan iltihap, çene boyunca bir kanalı aşındırabilir ve diş eti üzerinde bir şişme veya içi iltihapla dolu bir deri lezyonuna neden olabilir.

Eğer dişinizde devamlı ve zonklama biçiminde bir ağrı varsa, çiğnerken ağrı duyuluyorsa veya sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassassanız apseli bir dişiniz olabilir. Hafif ateş, boyunda şişmiş lenf düğümleri oluşabilir ve genel olarak kendinizi iyi hissetmezsiniz.

Diş Kökü Ağrısı Tedavisi: Diş hekiminize gitmeden önce, bir ağrı giderici alarak apse ağrısını geçirmeye çalışabilirsiniz.  Ağzınızı aralıklarla ılık, tuzlu suyla çalkalamak yatıştırıcı olabilir; lakin tedavi edici değildir.

Önceleri, apseli bir dişe uygulanan tek tedavi, dişin çekilmesiydi. Belirli şartlar altında diş çekimi yine de uygun olabilir. Fakat günümüzde diş hekimleri çoğunlukla apseli dişleri iyileştirme tercih etmektedirler.

İlk iş olarak, diş hekimi büyük bir olasılıkla enfeksiyonu gidermek için bir antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Böylece enfeksiyonun bedeninizin diğer bölümlerine yayılmasını önleyecektir. Rahatlamanız için ayrıca ağrı giderici ilaçlar da verebilir.

Dişinizi kurtarmak için diş hekimi, o bölgeyi uyuşturarak, dişin diş özü yuvasına bir delik açabilir. Bu delik basıncı azaltacaktır. Yuva temizlenir, dezenfekte edilir ve hareket etmeyecek biçimde doldurulur. Apseli diş temizlendikten sonra eğer şişme sürüyorsa, diş hekimi aktinomikoz ismi verilen bir hastalık olup olmadığını anlamak için özel bir kültür yaptırabilir. Daha sonra ise diş hekimi diş içine geçici bir dolgu koyacaktır.

]]>
Çocuklarda Diş Eti Kanaması https://www.dishastaliklari.gen.tr/cocuklarda-dis-eti-kanamasi.html Sun, 30 Sep 2018 14:08:00 +0000 Çocuklarda diş eti kanaması; çocuklardaki diş eti kanaması sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen yanlış fırçalamaktan kaynaklanabileceği gibi bir ağız hastalığının da belirtisi olabilir. Çocuklardaki diş etleri, ağ Çocuklarda diş eti kanaması; çocuklardaki diş eti kanaması sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen yanlış fırçalamaktan kaynaklanabileceği gibi bir ağız hastalığının da belirtisi olabilir. Çocuklardaki diş etleri, ağız ve dişlerin alt yapısını oluşturmaktadır. Diş etleri ne kadar sağlıklı olursa dişlerde bir o kadar sağlıklı çıkar ve gelişir. Çocuklarda dış eti kanaması sık sık veya devamlı oluyor ise dikkat edilmeli ve uzman bir dış hekimine muayene ettirilmelidır. Ayrıca diş etleri sağlıklı dişler için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Bu nedenle diş eti kanamaları mutlaka takip edilmelidir.

Çocuklarda diş eti kanaması sebepleri; Bu nedenlerin başında düzenli fırçalamamak,  diş etinde biriken bakteri ve virüsler gelir. Bakteri ve virüslerde diş etine kanama ve şişliğe sebep olur. Genellikle bu durum da fırçalama esnasındaki dış eti kanamasıyla kendini belli eder. Erken tedavi edilmez ise diş etinde kalıcı hasarlara sebep olarak dişi destekleyen çene kemiği üzerinde telafisi mümkün olmayan sorunlarla yol açar.
Çocuklardaki diş eti hastalıkları tedavi edilmediği takdirde çene kemiğinde hasar meydana getirdiği gibi diş ile diş eti arasında biriken bakteriler hızla çoğalmaya başlar. Düzenli fırçalanmayan dişlerde zamanla sallanmaya ve çekilecek duruma gelmesine sebep olur. Hatta çocuklardaki diş eti kanaması zamanla iltihaplı akıntıya sebep olarak diğer dişlerde zarar verebilir. Ayrıca çocuklarındaki diş eti kanaması ve diş problemlerinde genetik faktörlerinde payı oldukça fazladır. Çünkü ailede diş eti kanaması gibi problemler var ise çocuklarda da görülme olasılığı o kadar fazladır.

Çocuklarda diş eti kanaması belirtileri; kanama gözle görünse de kanamadan önce bazı belirtiler vardır. Örneğin ağızda kötü koku, diş etinde şişlik,  kızarıklık gibi.

Çocuklarda diş eti kanaması tedavisi; öncelikle çocuklarda her fırçalamada kanama ve dış etinde şişlik var ise mutlaka uzman bir doktora muayene ettirilmeli,  daha sonra doktorunuzun size vereceği tedavi düzenli olarak uygulanmalıdır. Diş hekiminin tedavisiyle birlikte çocuk anne ve babanın kontrolü altında günde en az iki defa fırçalamalı ve kullanacağı dış macunu konusunda doktordan tavsiye almalıdır.
]]>
Diş Eti İltihabı İlaç https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-eti-iltihabi-ilac.html Sun, 30 Sep 2018 18:12:37 +0000 Diş Eti İltihabı İlaç, genellikle en sık rastlanılan diş hastalıklarından biri diş eti iltihabıdır. Özellikle düzenli diş bakımı yaptırmayan ya da diş fırçalamak ağız bakımını ihmal etmek gibi günlük rutin diş bak Diş Eti İltihabı İlaç, genellikle en sık rastlanılan diş hastalıklarından biri diş eti iltihabıdır. Özellikle düzenli diş bakımı yaptırmayan ya da diş fırçalamak ağız bakımını ihmal etmek gibi günlük rutin diş bakımını yapmayan insanlarda sıkça rastlanan bir durumdur. Diş eti iltihabı her zaman ağrılı olmak durumunda değildir ama özellikle kötü ağız kokusunun başlıca sebeplerindendir. Bu sebeple diş eti bakımı diş bakımı kadar önemlidir. Beslenme şekli, sigara tüketimi ya da diş kökü hastalıkları diş eti iltihabına neden olabileceği gibi zaman zaman da mevsime bağlı ya da ani darbelerden kaynaklanan yaralanmalara bağlı olarak diş etinde enfeksiyon gelişebilir. Böyle durumlarda kullanılacak ilaçlar antiseptik özellikte olmalıdır. Antibiyotik kullanımını gerektirecek kadar ilerleyen iltihap durumları olabilir bu durumda mutlaka bir diş hekimine danışmak gerekecektir.

Diş Eti İltihabı İçin Hangi İlaçlar Kullanılır:

Ağız ve diş bakımını insanların genellikle en çok ihmal ettiği beden bakımlarından biridir. Günlük hayatın yoğun temposu içinde insanlar ağız ve diş bakımını ihmal edebilir hatta gündelik olarak diş fırçalamayı bile gözden kaçırabilirler. Diş bakımı ve ağız bakımını ihmal etmek geri dönüşü zor diş ve diş eti hastalıklarına sebep olabilir hatta diş kaybına ve maddi ve fiziki olarak güç tedavilere sebep olabilir. Özellikle sigara kullanımı ve sürekli asitli yiyecek ve içecek tüketimi ve bunların sonrasında diş bakımını ihmal etmek diş ve diş eti hastalıklarına sebep olur. Diş eti hastalıklarından en sık rastlananlar ise diş eti çekilmesi ve diş eti iltihabıdır. Diş eti iltihabı tüm diş etine yayılabileceği gibi belli bir bölgede toplanabilir hatta ilerlemesi durumunda gözle görülür hale gelir.

Diş eti iltihabı belirtileri arasında; ağız kokusu, diş etinde renk değişimi, diş kökünde ağrı veya zonklama, beslenirken hassasiyet şeklinde sıralanabilir. Bu belirtileri taşıyan kişinin vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurması faydalı olacaktır.

Diş eti iltihabı ilaç, için genellikle diş hekimleri antiseptik solüsyonlar veya ağız gargaraları ile iltihabın ilerlemesi halinde antibiyotik tedavisi önermektedir. Antibiyotik kullanılacak ise hastanın bunu mutlaka hekim kontrolünde yapması gerekmektedir. Diş eti iltihabı yaşayan kişiler özellikle günde iki kere hatta bir keresi yatmadan önce olmak kaydı ile tuzlu su ile gargara yaparlar ise doğal olarak ağız ve diş bölgesine antiseptik uygulamış olurlar.
Bunların dışında diş ve diş eti hastalıklarından korunmak ve ağız ve diş bakımını sağlamak için günde mutlaka iki kere dişleri fırçalamak ve diş aralarını temizlemek, özellikle asitli yiyecek ve içecek tüketiminden uzak durmak, sigara tüketimini azaltmak mümkünse bırakmak ve mutlaka her altı ayda bir diş hekimi kontrolünde olmak gerekir. Diş eti iltihabı her zaman ağrı yapmaz, diş eti iltihabı ağrıya sebep olmuyor diye ciddiye alınmaz ise diş eti çekilmesine sebep olarak diş kaybına sebep olabilir hatta apseye sebep olarak yüzde şişlikler ve zonklama şeklinde zor tedavi edilen ağrılara sebep olabilir. Diş eti iltihabı hissedildiği anda tedavi edilmelidir.
]]>
Diş Hekimi https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-hekimi.html Mon, 01 Oct 2018 08:21:55 +0000 Diş Hekimi; ağız, çene, baş, yüz ile dişlerin yapısını ve görevlerini inceleyen ve iyileştiren kişiye denir.Diş hekimlerinin en temel amacı hastalarının kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaları ve tedavi esnasında hastal Diş Hekimi; ağız, çene, baş, yüz ile dişlerin yapısını ve görevlerini inceleyen ve iyileştiren kişiye denir.Diş hekimlerinin en temel amacı hastalarının kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaları ve tedavi esnasında hastalarının canını yakmamaya özen göstermeleridir. Diş hekimleri el ve parmaklarını bir sanatkar gibi kullanabilmelidir. Diş hekimliği zor ve üstün beceri gerektiren bir meslektir. Ülkemizde 2015 yılı itibariyle 47 tane Diş Hekimliği Fakültesi bulunmakta olup 23 fakültede henüz eğitime başlanmamıştır.  Diş Hekimi olmak için de sayısal bir bölümde okumak ve üniversite sınavında yüksek bir puan almak gerekmektedir. Diş hekimliği eğitimi 5 yıl olup kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Üniversitelerde hem teorik hem de pratik açıdan yetiştirilirler. Daha çok Fen Bilimleri alanıyla ilgili ve temel tıp dersleri gören Diş Hekimleri son iki yılda pratik ve teorik ağırlıklı ders görmektedirler. Bu beş yılın sonunda sınavlarını başarı ile geçenlere diplomaları verilmektedir.

Diş Hekiminde olması gereken özellikler nelerdir
 • Kişilerarası ilişkilerde iyi olmalı,
 • Hastaları yatıştırabilmeli, 
 • El becerisiyle bir zanaatkar gibi olmalı,
 • İyi bir diş hekimi kendi alanıyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeli,
 • Hastalarına en uygun tedaviyi uygulayabilme, 
 • İyi bir diş hekimi hastasının kendisini ifade etmesine zaman tanımalı,  hastasının şikayetlerini ve isteklerini iyi dinlemeli,
 • Hoşgörülü, sabırlı ve sorumluluk sahibi olmalı,
 • Üç boyutlu görebilme becerisine sahip olmalı,
 • Yaratıcı olmalıdır.
Diş Hekiminin Görevleri:
 • Ağız ve diş eti hastalıklarını tedavi eder.
 • Ağız ve dişlerle ilgili cerrahi işlemleri yapar.
 • Tedavisi mümkün olmayan dişleri uyuşturduktan sonra çeker.
 • İnsanlara ağız sağlığı, diş temizliği ve bakımı hakkında bilgi verir.
 • Çürükleri tedavi eder, dolgu yapar.
 • Ağız ve dişlerle ilgili hastalıkları teşhis eder.
 • Hastalarının şikayetlerini dinler.
Diş hekimleri serbest olarak kendi muayenehanelerinde, özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışabildikleri gibi kamu kurum ve kuruluşlarında da çalışabilmektedirler. Diş hekimlerinin maaşı asgari ücretin beş katından başlamaktadır. Muayenehane açacak olan Diş hekimleri Türk Tabipler Odası'na başvurması Sağlık Bakanlığından muayenehane açma izni alması ve durumu Maliye Bakanlığına bildirmesi gerekmektedir. Diş hekimleri Türk Tabipler Odasına üye olmak zorundadır.
]]>
Çocuklarda Diş Eti Şişmesi https://www.dishastaliklari.gen.tr/cocuklarda-dis-eti-sismesi.html Mon, 01 Oct 2018 10:39:20 +0000 Çocuklarda Diş Eti Şişmesi, özellikle bebeklik döneminde dişlerin çıkmaya başladığı dönemde diş etlerinin şişmesi anne babalar için uykusuz geceler ve ateşlenen sürekli ağlayan bebekler demektir, buna rağmen çocuklarda d Çocuklarda Diş Eti Şişmesi, özellikle bebeklik döneminde dişlerin çıkmaya başladığı dönemde diş etlerinin şişmesi anne babalar için uykusuz geceler ve ateşlenen sürekli ağlayan bebekler demektir, buna rağmen çocuklarda diş eti şişmesi her zaman bu kadar masum olmayabilir. Özellikle çocukların dış dünyaya açıldığı ve beslenmelerinde çeşitlilik gösteren döneme girildiğinde ağız ve diş bakımı ihmal edilir ise diş eti şişkinlikleri bir takım ağız ve diş hastalıklarına delalet olabilir. Çocukların mutlaka yılda bir kere diş hekimi kontrolüne gitmesi gerekir. Bunun yanı sıra beslenme şekli ve günlük ağız bakımı da diş sağlığı açısından son derece önemlidir.

Çocuklarda Diş Eti Şişmesi Ne Anlama Gelir:

Çocukların ağız sağlığı en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biridir. Özellikle süt dişleri henüz dökülmemişken çocuklara 2-3 yaş arasında mutlaka günlük ağız bakım alışkanlığı aşılanmalı ve sürekli gözetim altında tutulmalıdır. Süt dişleri zayıf yapıları sebebi ile çok kolay çürümeye ve kırılmaya meyillidirler. Genellikle anne babalar nasıl olsa dökülecek düşüncesi ile süt dişlerinin bakımını yeterince önemsemezler fakat diş minesinde oluşacak çatlaklar ve dişte oluşacak çürükler, diş eti şişliklerine ve beslenme zorluklarına sebep olabilir. Özellikle gelişim dönemindeki çocuklar diş eti şişliği yaşarlar ise beslenmek istemeyecek ve yeterli beslenemeyen çocukların gelişim süreci olumsuz etkilenecektir.

Diş eti şişliği genellikle kötü beslenmeden ve ağız bakımının ihmal edilmesinden kaynaklanabilir. Özellikle asitli gıdalar ve sık tüketilen karbonhidratlar yeterli ağız bakımı sağlanmaz ise diş çürüklerine ve diş eti iltihabına sebep olurlar. Diş eti iltihabı diş eti şişmesine ve ağrıya sebep olacaktır. Diş eti şişliği hissedildiği anda diş hekimine başvurulmalı ve mutlaka kontrol ettirilmelidir.

Çocuklarda diş eti şişkinliği her zaman çok masum değildir. Lösemi ya da akdeniz anemisi gibi hastalıkların belirtileri arasında diş etlerinde şişkinlik ve kanama vardır. Bu sebeple diş etinde fark edilecek renk değişiklikleri  ve şişlikler mutlaka bir iş hekimine gösterilmeli ve tam kan sayımı mutlaka yapılmalıdır. Diş eti şişkinliği diş ve diş eti hastalıklarından kaynaklanıyor ise diş hekimi bunu kolayca tedavi edecektir.

Diş bakımı özellikle ilk diş çıktığı andan itibaren başlamalı ve çocuğa olabildiği kadar erken aşılanmalıdır. Bebeklik döneminde ilk dişler çıkmadan önce diş etleri şişebilir ve ağrılı ateşlere sebep olabilir, bu dönemlerde çocuğu rahatlatmak ve anne babayı rahatlatmak için halk arasında diş etlerine sürülmesi için bir çok öneri verilebilir. Bu tip geçici ve çoğu zaman kötü sonuçlanacak yöntemlere başvurmak pek doğru olmaz özellikle bir diş hekimine ya da çocuk hekimine danışılabilir. Diş etini rahatlatan jeller eczanelerden alınarak kullanılsa da bu pek tercih edilen bir yöntem olmadığı gibi genellikle önerilmez. Ateş aşırı yükselirse ateş düşürücü verilebilir. Fakat bunun dışında dişin doğal çıkış sürecine müdahale edilmemesi gerekir.
]]>
Limonla Diş Beyazlatma https://www.dishastaliklari.gen.tr/limonla-dis-beyazlatma.html Mon, 01 Oct 2018 18:34:10 +0000 Limonla Diş Beyazlatma, Limonun asidik yapısı cilde, saçlara ve derideki birçok şey iyi geldiği gibi dişteki sararlamalara da iyi gelmektedir. Kişilerin dişlerinde özellikle sigara kullananlarda çok fazla sararmalar meydana gelmek Limonla Diş Beyazlatma, Limonun asidik yapısı cilde, saçlara ve derideki birçok şey iyi geldiği gibi dişteki sararlamalara da iyi gelmektedir. Kişilerin dişlerinde özellikle sigara kullananlarda çok fazla sararmalar meydana gelmektedir. Bu ise kötü ve tiksindirici görüntüye neden olmakta kişilerin öz güvenini kırmaktadır. Dişler elbette doğal olarak kar gibi olmamasına karşın bireylerin diş yüzeyinde uzun süre sigara, çay, kahve tüketimiyle beraber doğal olmayan kirli bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle dişleri sigara vb maddeler yiyecek ve içeceklerden sonra yıkayarak temizlemek gerekmekte ve günde en az iki kere fırçalamak gerekmektedir. Elbette bu tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun yanı sıra kişinin şekerli yiyeceklerden uzak durması, karbonhidratlı gıdaları daha az tüketmesi gerekmektedir. Eğer dişlerde sararmalar varsa bu yaşayacağınız birçok diş rahatsızlıklarının da belirtisidir. Özellikle bunu fark ettiğiniz anda önlem almaya başlamalısınız.

Doğal Diş Beyazlatma Yolları ve Limon: 
 • Limon içerisinde bulunan sitrit asit dişlerdeki sararmaları yok eder. Özellikle limonun kabuğunu dişlerinize sürerek birkaç dakika bekletin ve iyice durulayın. Limonla diş beyazlatma faydalı olacaktır.
 • Diş fırçasına biraz karbonat ya da tuz ekleyerek üzerine limon sıkın. Ardından dişleri normal diş fırçalama yönteminiz gibi fırçalayın. 
 • Dikkat etmeniz gerekenlerden biri limonun asitli yapısı ne yazık ki dişlere zarar da verebilmektedir. Bu nedenle bunu her gün yapmak yerine haftada bir kez yapabilir, diğer zamanlarda ise diş macunu kullanabilirsiniz. 
 • Aynı zamanda doğal misvak bulma şansınız varsa misvak da alabilirsiniz. Misvak hem ağız kokusunu engeller hem de diş beyazlığını artırır. 
 • Limonlu şeyler tüketmekte bir nebze olsun dişlere fayda sağlar. Fakat asitli yapısından dolayı her şeyde olduğu gibi limonda da zararlı olabilmektedir. ]]>
Çocuklarda Diş Sallanması https://www.dishastaliklari.gen.tr/cocuklarda-dis-sallanmasi.html Mon, 01 Oct 2018 23:33:09 +0000 Çocuklarda diş sallanması, yetişkin insanlarda diş sağlığı ne kadar önemliyse çocuklarda da diş sağlığının önemi büyüktür. Çocuklarda süt dişlerin çıkmaya başlaması 6-8 aydan itibaren başlar. Yaklaşık 7 yaşına Çocuklarda diş sallanması, yetişkin insanlarda diş sağlığı ne kadar önemliyse çocuklarda da diş sağlığının önemi büyüktür. Çocuklarda süt dişlerin çıkmaya başlaması 6-8 aydan itibaren başlar. Yaklaşık 7 yaşına kadar bu dişler zaman içinde sallanmaya başlar, sallanan dişler kendiliğinden dökülür. Dökülmeyen diş ağrı yapmaya başlar gerek görülürse çocuğun bir dişçiye götürülmesi gerekir. Diş hekim muayenesi sonucu çocuğunuzdaki sallanan  ve dökülen dişlerin yerine yenisi kısa sürede çıkacaktır. Çocuklarda diş sallanması sırasında kesinlikle oynanmamalı, diş zamanı gelince kendiliğinden yerinden düşecektir. Çocuklarda diş sallanması arka, arkaya olabilir ve sallanan diş dökülünce diğer dişleri sıkıştırıp ağrı yapabilir. Bazı çocuklarda süt dişler erken yada geç çıkabilir veya çok geç dökülebilir.

Bu durumda endişelenecek herhangi bir durum yoktur, çocuğunuz size dişinin sallandığını söyleyince bu durumu yaşayan her anne ve baba çocuğunun büyüdüğünü his eder. Çocuklarda diş sallanması esnasında diş kesinlikle çekilmemelidir. Herhangi bir diş ipi yada bağlayıp çekme gibi yöntemler uygulanmamalıdır. Çocuklar genellikle 4-6 yaş arasında dişleri değişmeye başlar. Bu durum karşısında anne ve baba çocuğuna yapması gereken tek şeyin dişlerin düzenli fırçalamak olduğunu söylemelidir. Düzenli fırçalanmayan dişler çocuklarda ciddi sorun oluşmasına neden olacaktır. Çocuklarda diş değişimi erkek çocuklarında daha geç değişim olur, kız çocuklarında daha erken diş değişimi olmaktadır. Bu durumda kız çocuklarının hemen geliştiklerini göstergesidir. Çocuğunuzun diş sallanmaması 8 yaşını geçmişse bu durumda bir hekime götürülmesi gerekir. 

Çocuklarda diş sallanması durumunda neler yapılmalıdır: 

Bazı durumlarda sallanıp dökülen diş geç çıkabilir, yada sorunlu bir diş olabilir. Çocuğunuzun sallanan dökülecek olan dişleri diş etinin şişmesine neden olabilir. Ayrıca çocuğunuzun ağrısı da olması mümkündür. Çok ağrı yapması durumunda çocuğunuza bir yemek kaşığı ağrı kesici verilmelidir. Bu durum çocuğunuzu rahatlatıp endişesinin geçmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun sallanan diş üzerine soğuk kompres yapılabilir. Bu durumda çocuk rahatlayacaktır. Çocuklarda diş sallanması son derece önemlidir, ve bütün çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için bu durumu yaşayacaklar dır. Çok rahatsız olan çocuklarda diş jelleri kullanılabilir. Bu oldukça ağrıyı azaltacaktır, zaman içinde bütün süt dişlerin yerine yenisi çıkar. Çocuklarda 12 yaş olması durumunda diş sorunları ortadan kalkar. Kalıcı dişler yerleşmiş olur, bu durumda çocuğunuzun diş sıkıntısı biter. Çocuklarda kalıcı dişler çıkması sorunlu olabilir, bu durumda diş hekimine götürülmesinde fayda olur. Yapılacak en doğru yöntem bol kalsiyum alınması ve bol diş fırçalanmasının oldukça yararı olmaktadır.
]]>
Diş Eti İltihabı Bitkisel Çözüm https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-eti-iltihabi-bitkisel-cozum.html Tue, 02 Oct 2018 11:21:52 +0000 Diş eti iltihabı bitkisel çözüm: Diş etlerinin kızarıp, şişerek normal şeklinin bozulması ve irin ve kan boşalmasına diş eti iltihabı denir. Eğer bu sorun daha da ilerlerse piyore denilen ve dişleri  tutan diş eti dokuları Diş eti iltihabı bitkisel çözüm: Diş etlerinin kızarıp, şişerek normal şeklinin bozulması ve irin ve kan boşalmasına diş eti iltihabı denir. Eğer bu sorun daha da ilerlerse piyore denilen ve dişleri  tutan diş eti dokularında dejenerasyona sebep olan bir hastalığa dönüşür. Diş eti iltihabı da  piyore de yaşlandıkça herkesin başına gelebilme ihtimali olan periodontal bir rahatsızlıktır. Diş eti hastalıkları 35 yaş üstü nüfusun yaklaşık olarak %75'ini etkilemektedir. Diş ipi kullanmayan, düzenli olarak dişlerini fırçalamayan veya düzenli olarak diş bakımı yapmayan kişiler en büyük risk grubunu oluşturmaktadır. Diş eti iltihabı için evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümler de bulunmaktadır.

Diş eti iltihabı bitkisel tedavi yöntemleri:

Papatya: Yapılan araştırmalarda diş eti iltihaplarının tedavisi için papatyanın, gargaralar ve ağız yıkama sıvıları kadar etkili olduğu anlaşılmıştır. Papatyanın içeriğinde bazı antiseptik ve anti inf-lamatuar bileşikler bulunur. 250 ml kaynar suyun içine 2-3 çay kaşığı papatya atılır. 10 dakika beklettikten sonra süzülerek yemeklerden sonra için ya da gargara olarak kullanın.

Ekinezya: Ekinezya, anti bakteriyel ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Ağız çalkalama sıvısının içine 10-12 damla ekineya tentürü ilave ederek ağzınızı bu karışımla çalkalayın.

Kan otu: Bu bitkide sanguarin adlı bir bileşik bulunmaktadır. Bu madde ağız içindeki bakterilere karşı belirgin bir etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca diş plaklarını kısa süre içerisinde önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir. Bu bitkiden yararlanmak için sanguarin içeren diş macunları ve ağız çalkalama sıvılarını tercih edebilirsiniz.

Meyan kökü: Diş eti iltihaplanmalarına ve diş çürümelerine yol açmayan bir tatlandırıcıdır. Yapılan araştırmalarda meyan kökünün diş eti iltihaplarının ve plak oluşumunun kontrol altına alınmasında faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Meyan kökünü günde 3 fincan çay gibi tüketebilirsiniz. Fakat daha uzun süreli kullanımlarda ya da aşırı miktarda alındığında uyuşukluk, baş ağrısı, aşırı potasyum kaybı ve yüksek tansiyona sebep olabilir.

Adaçayı: İçeriğinde bulunan kanı durdurucu tanen ve bazı aromatik antiseptik bileşikler bulunmaktadır.  250 ml kaynar suyun içerisine 2 veya 3 çay kaşığı adaçayı yaprağı ilave edin. Bu çayı içebilir ya da gargara olarak kullanabilirsiniz. Fakat makul miktarlarda kullanmak gerekir. 

Nane: Bu bitki diş eti iltihaplarından sizi korur ve aynı zamanda diş eti çürümelerine sebep olan bakterilerle de savaşır. 250 ml kaynar suyun içine 2-3 çay kaşığı nane koyarak hazırlanan çayı içebilir ya da ağızda çalkalayabilirsiniz.

Isırgan otu: İçeriğinde magnezyum ve antibakteriyel özellikler bulunmaktadır. Isırgan otu içeren diş macunları ve ağız çalkalama sıvılarını tercih ederek dişlerde plak oluşumunu büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Çay: Diş çürümeleri, diş eti iltihaplarına yol açan bakterilerin ağza yerleşmesine engel olur. Aynı zamanda kan durdurucu özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde beş değişik anti bakteriyel bileşik içermektedir.
]]>
Sürekli Diş Eti Kanaması https://www.dishastaliklari.gen.tr/surekli-dis-eti-kanamasi.html Tue, 02 Oct 2018 22:26:58 +0000 Sürekli Diş Eti Kanaması, toplumda en sık görülen ve birçok diş eti hastalığından kaynaklanabilen önemli bir ağız sağlığı sorunudur. Genellikle pek dikkate alınmayan diş eti kanaması dişleri kaybetmeye kadar gidebi Sürekli Diş Eti Kanaması, toplumda en sık görülen ve birçok diş eti hastalığından kaynaklanabilen önemli bir ağız sağlığı sorunudur. Genellikle pek dikkate alınmayan diş eti kanaması dişleri kaybetmeye kadar gidebilmektedir. Genellikle yemek yerken, dişleri fırçalama esnasında veya sabahları kalkıldığında diş etlerinde kanama görülür. Diş eti sağlığı, kanaması sadece dişleri değil diğer organları da tehdit etmektedir.

Diş ve ağız sağlığının bozulması vücuttaki organların bir çoğunu da olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bu sebeple başta diş eti kanaması olmakla beraber çürük dişleri ve ağızda bulunan hastalıkları önemsemeli ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Sürekli Diş Eti Kanamasının Nedenleri: Diş eti kanaması özellikle sağlıksız diş etlerinde görülmekte, sağlıksız diş etleri her durumda kanamaktadır. Diş eti kanamasının başlıca nedenlerinden biri de bakteri plağıdır. Bakteri plağı saydam, yapışkan, dişe sıkıca tutunan bir tabakadır. Ağız temizliğine yeterince önem verilmediğinde diş etlerini bakteri plağı kaplar ve bu durumda diş etlerinde oluşan bakteriler zarar verir, diş etleri kanamaya başlar.

 • Dişler ve diş eti kanaması çoğunlukla dişler fırçalanırken görülür, doğru bir şekilde fırçalanmayan dişlerde ve diş etlerinde kanama görülür.
 • Dişlere uzun bir süre bakım yapılmadığında dişlerde bakteri plakları oluşur bu bakteriler diş eti çekilmesine neden olur ve bu durumda durup, dururken diş etlerinde kanama görülür.
 • Dişler günlük fırçalanmaması, bakım yapılmaması, diş etlerinin devamlı kanamasına neden olur.
 • Bazı vitamin eksikliği B, C, K, B12 folik asit ve niyasin eksikleri diş eti kanamasına neden olur. Özellikle C vitamini eksikliği diş etlerinin şişmesine ve kanamasına neden olmaktadır.

Sürekli Diş Eti Kanamasına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir: Periodontal hastalıkları dişleri ve diş etini destekleyen kemik dokularını da etkileyen iltihaplı hastalıktır. Büyüklerde diş kaybının %70’inden çene kemiği ve diş Etlerini ilgilendiren hastalıklardan dolayı olmaktadır. Periodontal hastalığı teşhisinin kolay olduğundan dolayı tedaviye çabuk cevap verir.

Gingivitis: Diş etleri kırmızı, kanamalı ve hacim olarak büyümüş olmakta ve fazla rahatsızlık vermemekte ve diş etlerinin kolayca kanamasına neden olmaktadır.

Periodontitis: Periodontitis diş eti hastalıklarının daha ilerlemiş durumuna denmektedir. Bu durumda dişleri destekleyen dokulardan ve Alveol kemiğinde de hasarlar oluşmuştur. Diş eti ve dişler arasında Periodontal cep olarak kendini gösterir ve bu cepte bakteriler hızlı bir şekilde üremeye başlar ve diş etlerinde sürekli kanamaya neden olur.

Sürekli Diş Eti Kanamasında Tedavi: Diş eti kanamasını önlemek için devamlı dişlerin fırçalaması, temiz tutulması gerekir. Günlük diş bakımı gerçekleştirilmelidir, diş ipi kullanılmalı, ağız gargarası yapılmalı ve 3-6 ayda bir diş doktoruna gidilerek kontrol olunmalı ve diş taşları temizlenmeli, daha sağlıklı diş etine sahip olmak gerekir. Bu durumda daha sağlıklı dişler ve diş etlerinin olmasını sağlamış ve diş kanamalarını önlenmesi demektir.

]]>
Diş Çeşitleri https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-cesitleri.html Wed, 03 Oct 2018 08:05:37 +0000 Diş çeşitleri, iki grupta açıklanabilir. Bunlardan biri ağzımızda bulunan dişlerin çeşitleri ve görevleridir. Diğeri ise yapay diş çeşitleridir. Ağzımızda bulunan diş çeşitlerinden söz edecek olursak; Diş çeşitleri, iki grupta açıklanabilir. Bunlardan biri ağzımızda bulunan dişlerin çeşitleri ve görevleridir. Diğeri ise yapay diş çeşitleridir. Ağzımızda bulunan diş çeşitlerinden söz edecek olursak; Sindirim aygıtının en önemli bölümlerinden biri dişlerdir. Dişler besinleri kesmeye, koparmaya, ufalamaya ve tükürükle karışmalarını sağlamaya yarar. Dişlerimiz, biçimlerine göre ayrı ayrı işler görürler. Damağımızın her bölümüne göre çeşitli görevde dişlerimiz vardır.

Temel Diş Çeşitleri

Ağzımızda Dört çeşit diş bulunmaktadır.

Kesici Dişler:  Alt ve üst çenelerin önünde bulunan dişlerdir. Bu dişlerin uçları keskindir. Ağzımızda 8 tane kesici diş bulunur. Alt kesici dişler üst kesici dişlerden daha küçüktür. Üst çenedeki dişler 9-10, orta ve alt çenedeki dişler 6-7 mm genişliğindedir. Kesici dişler besinleri kesmeye ve koparmaya yarar. Bu dişlerde tek kök mevcuttur.

Köpek Dişleri:  Alt ve üst çenede, kesici dişlerin her iki yanında bulunur. Köpek dişlerinden birer tane vardır. Hepsi toplam 4 tanedir ve Tek köklüdürler. Köpekdişleri delici, parçalayıcı dişlerdir.

Yirmi Yaş Dişleri: Diş çeşitleri arasında en çok sorun yaşanan dişlerdir. İnsanlar büyüdükçe çene kemikleri küçülür. İnsanların gelişmesinin doğal bir sonucudur. Ancak bazen çenenin daralmasından kaynaklı çıkan dişler insanda ağrı yapabilmektedir. Bu dişlere yirmilik diş de denir. Kimi zaman tam anlamıyla çıkan bu dişler bezen çeneye yarım gömülü olarak kalabilmektedir. Gömülü kalan diş ağrı yapmakta ve zaman zaman iltihaplanmaktadır. Yirmilik dişler aynı zamanda çıkarken de birçok kişide şiddetli ağrılara sebep olurlar. Yirmilik dişlerin dayanıksız olması nedeniyle çabuk çürürler ve diş hekimleri tarafından kısa sürede çekilmesi daha uygundur. Yirmili yaş dişleri 18-20 yaşlarında çıkabildiği gibi 35 yaşlarında da yeni çıktığı görülmüştür.

Küçük Azı Dişleri: İlk çıkan azı dişleri oldukları için bu dişlere birinci azılarda denir. Dört tanesi alt, dört tanesi de üst çenede olmak üzere toplam 8 tanedir ve genellikle tek köklüdürler. Küçük azı dişleri, besinleri ezmeye yarar.

Büyük Azı Dişleri: Hepsi toplam 12 tanedir. Besinleri çiğneyip öğütmeye yararlar. Bu bakımdan, bunlara öğütücü dişler de denir.

Yapay Diş Çeşitleri

Kaplama Dişler: Dişin üst kısmının kesilip daha sonra yapay diş ile kaplanma işlemidir. Kaplama çeşitleri Porselen, gümüş veya altın olabilir.

Protez Dişler: Protez dişler, dişlerini tamamen kaybetmiş kişilere uygulanan bir diş çeşididir. Protez dişler yapay damakla beraber ağza yerleştirilir. Protez dişler ağza uyum sağlasa da ilk zamanlarda damaklarda şişme ve kanama görülebilir. Zamanla hasta bu dişlere alışmış olur.

İmplant Diş: İmplant dişler, günümüzde doğal dişlere en yakın alternatiftir, İmplant yapılan diş, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. İmplant yöntemi yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Damağa bir vida yerleştirilir ve vidanın üzerine daha önceden ölçülenip hazırlanmış implant dış yerleştirilir. Diş çeşitleri arasında en doğal gözükenidir.

]]>
Diş İltihabı Nasıl Geçer https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-iltihabi-nasil-gecer.html Thu, 04 Oct 2018 02:16:45 +0000 Diş İltihabı Nasıl Geçer, Birçok kişinin önemsemediği diş ağrısı dişte bulunan çürükler tedavi edilmediği takdirde diş iltihabına yol açarak diş kaybına neden olabilir. Diş etinde zonklama biçiminde ortaya çıkan ağ Diş İltihabı Nasıl Geçer, Birçok kişinin önemsemediği diş ağrısı dişte bulunan çürükler tedavi edilmediği takdirde diş iltihabına yol açarak diş kaybına neden olabilir. Diş etinde zonklama biçiminde ortaya çıkan ağrılar, sıcak veya soğuk içecekler tüketildiği zaman hissedilen aşırı hassasiyet, boyunda şişme yorgunluk hissi ve ateş diş eti iltihabı belirtilerindendir. Çoğunlukla diş çürüklerinin oluşturduğu diş iltihabı dişin kökü ve çevresinde bulunan dokuları etkiler. Diş iltihabı kronik bir hale geldiğinde ise ağız mukozası veya yüz etrafına çıkarak dış bölgelere nüfuz edebilir. 

Diş iltihabı nasıl tedavi edilir, diş iltihabında ilk olarak kullanılacak yöntem antibiyotik ilaçlardır. Antibiyotik ilaçlar iltihabının vücuttan oldukça hızlı atılmasını sağlar. Bununla beraber diş arasında ve kökünde meydana gelen iltihabının tedavisinde iltihaplı diş temizlenerek iltihabın içi boşaltılır ve iltihap yeniden oluşmayacak şekilde diş kökü, yüzeyleri ve diş etleri temizlenir. Yapılan bu işlemlerde diş eti uyuşacağı için kişi hiçbir ağrı ya da sızı hissetmez. Diş kökünde meydana gelen diş iltihabında ise çoğunlukla kanal tedavisi uygulanır. Sadece kanal tedavisinin yeterli olmadığı ve iltihabın ilerlediği durumlarda cerrahi operasyon uygulanır ya da diş çekilerek yerine implant tedavisi yapılabilir. Bu tedavilerle birlikte hastanın günlük diş bakımını ihmal etmemesi gerekir. Diş apsesi olarak da bilinen diş iltihabı kesinlikle diş hekimine gidilerek tedavi edilmelidir. Fakat diş iltihabına neden olabileceği ağrıları ve iltihabın oluşturduğu şişlikleri azaltabilmek için diş hekimine gidene kadar evde bazı doğal ve bitkisel yöntemler kullanılabilir. 

Diş iltihabı nasıl geçer, evde uygulanacak yöntemler,
 • Diş eti iltihabında ada çayından faydalanabilir. Adaçayı, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliği sayesinde diş etinde oluşan iltihap ve şişliğin giderilmesinde yardımcı olur.
 • 1 su bardağı suyun içerisine 2 çay kaşığı tuz ilave edilip karıştırılarak gargara yapılması diş iltihabına oldukça iyi gelir. Bununla beraber hidrojen peroksit içerikli ağız gargaraları diş iltihabını dezenfekte eder ve bu durumun meydana getirdiği ağrıları azaltır.
 • Karanfil taneleri ve karanfil yağının mikrop öldürücü özelliği sayesinde hem diş iltihabı hem de iltihabın oluşturduğu ağrı durumundan kurtulmak mümkündür.
 • Anti-mikrobiyal madde olarak bilinen guava yaprakları aynı zamanda doğal bir anti plak maddesi olan guaijaverin adındaki bir bileşime sahiptir. Bu özellikleri sayesinde diş eti iltihabında oldukça etkili olan guava yaprağının çiğnenmesi ya da macun kıvamına getirilerek iltihaplı dişin üzerine ovalanması diş eti iltihabının tedavisinde kullanılabilir.
 • Diş eti üzerinde oldukça güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar etkiye sahip olan zerdeçal, 1 çay kaşığı toz olarak alınıp içerisine yarım çay kaşığı su ilave edilip karıştırılarak diş iltihabına sürülmesi kişiyi oldukça rahatlatır.
 • Sarımsağı ezerek yağını çıkartıp diş iltihabı olan yere sürülmesi diş iltihabında oldukça etkilidir.
 • Ekinezya, zeytin yaprağı ve papatya çayı tüketilmesi veya bu çaylarla günde 3 defa gargara yapılması, iltihabın giderilmesine ve ağrıların azalmasına yardımcı olabilir.
 • Bu önerilerle beraber diş hekiminin önereceği ilaçlar kesinlikle ihmal edilmemeli, diş ipi kullanma alışkanlığı ile beraber bol bol su tüketilmesi ve gıdaları çiğnerken iltihap olmayan dişlerin kullanılmaması tavsiye edilir.
]]>
Diş Çekiminden Sonra Şişlik https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-cekiminden-sonra-sislik.html Thu, 04 Oct 2018 04:25:50 +0000 Diş Çekiminden Sonra Şişlik, Diş çektirmek ne yazık ki herkesin korkulu rüyasıdır. Bir çok kişi dişçi koltuğuna oturmak yerine o ağrıya dayanmayı ve günlerce ağrı çekmeyi göze alabilmektedir. Bu fobi ise esasında günl Diş Çekiminden Sonra Şişlik, Diş çektirmek ne yazık ki herkesin korkulu rüyasıdır. Bir çok kişi dişçi koltuğuna oturmak yerine o ağrıya dayanmayı ve günlerce ağrı çekmeyi göze alabilmektedir. Bu fobi ise esasında günlerce yaşayacağınız ağrının yanında devede kulak kalacaktır. Dişlerinizde iltihap varsa ya da tehlike oluşturan bir durum varsa hekim zaten dişi çekmez. Aynı zamanda şunu da bilmelisiniz ki diş hekimleri doğal dişlerin sizin için en iyisi olduğunu bildiğinden kesinlikle dişi kurtarmak adına ilk etapta tedavi yoluna gidecektir. Her şeye rağmen dişte sıkıntı varsa ancak o zaman diş çekme kararı alınır. 

Diş Çekiminden Sonra Şişlik İçin Ne Yapmalı

Dişleriniz için çekilmesi gerektiği konusunda bir husus var ise bu o dişin artık son noktaya kadar geldiğine işaret eder. Bu nedenle daha fazla diretmeden mutlaka dişinizi çektirmelisiniz. Dişinizi çektirdikten bir gün sonra ağrısı diner ve kuş gibi hafiflemiş olursunuz. Eğer dişte apse ya da mikrop kapma durumu var ise dişte şişlik oluşabilir. Dişinizi çektirdikten sonra hekimin dişinize yerleştirdiği pamuğu bir süre dişte ısırarak sabitleyin. Bu pamuğu attıktan sonra ise dişinize herhangi bir pamuk vb malzeme yerleştirilmemelidir. Bu gibi hatalara pek çok kişi düştüğü için mikrop kapma sıkıntısı da sıkça karşılaşılır. Bu şişlik durumunda ise, yemeklerden sonra mutlaka ağzınızı yıkamalısınız. Aynı zamanda sert şeyler yememeye ve yemeği diğer tarafla yemeye çalışın. Hekime giderek iltihap kurutucu almalısınız. Yaranın olduğu yere dilinizle ya da herhangi bir malzeme ile dokunmayın. Bu kanamaya ve yaranın sürekli aktif olmasına yol açar. Sağlıklı ağız ve diş sağlığına sahip olmak için dikkatli olmalısınız. Aynı zamanda ağız bakımını ihmal etmemeli ve sabırlı olmalısınız. Dişle ilgili sıkıntılar bir süre seyreder ve tedavi için hayatınız boyunca dişlerinize iyi bakmakla işe başlamak gerekmektedir. 

Dişlerinizi çektirmek zorunda kalmanız suni dişlerle hayata devam etmenize de yol açar. Bu nedenle doğal dişlerinize çok iyi bakın. 
]]>
Çocuklarda Diş Eti İltihabı https://www.dishastaliklari.gen.tr/cocuklarda-dis-eti-iltihabi.html Thu, 04 Oct 2018 17:09:20 +0000 Çocuklarda Diş Eti İltihabı, gingivitis olarak isimlendirilen bir rahatsızlık şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Özellik de kronik olan çeşidini çocuklarda oldukça yaygın bir şekilde rastlanılmakta olan bir diş eti rahatsı Çocuklarda Diş Eti İltihabı, gingivitis olarak isimlendirilen bir rahatsızlık şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Özellik de kronik olan çeşidini çocuklarda oldukça yaygın bir şekilde rastlanılmakta olan bir diş eti rahatsızlığıdır. Dişlerini düzenli bir şekilde fırçalama alışkanlığı olmayan çocuklarda bakteri plağının dişlere yapışması ile temizlenmemesi diş taşı oluşumuna kadar gider. Oluşan bu bakteri plakları ile diş taşlarının temizlenmemesi diş etlerinde çeşitli rahatsızlıklara neden olacağından dolayı çocukların genel diş sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Bu zararlı oluşumların agresif bir yapıya dönüşmesi ise ileri zamanda ergenlik dönemine yakın dönemde diş eti dokularını tehdit etmeye başlar.

Çocuklarda Diş Eti İltihabı Belirtileri Nelerdir
 • Ağız kokusu 
 • Diş etinde oluşan şişlik
 • Fırçalama sırasında diş etinde kanama
 • Diş etinde kızarıklık 
Çocuklarda Diş Eti İltihabı Tedavisi

Gingivitis olarak adlandırılan bu diş eti rahatsızlığının tedavisi için ilk önce diş eti uzmanlarının göstermiş olduğu şekilde düzenli olarak fırçalanması, ara yüz fırçası veya diş ipi kullanılması gerekir. Bu biçimde diş bakımının yapılmaması problemin çözümlenmemesine sebep olur. Böyle bir durum ileriki zamanda ciddi periodental problemler yaşanmasına yol açar.


]]>
Diş Bölümleri https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-bolumleri.html Fri, 05 Oct 2018 15:26:47 +0000 Diş Bölümleri, Kuron ve kök olmak üzere iki ana kısımdan oluşur. Kuron (taç), dişeti üzerinde yer alan, dişin görünen ve mineyle kaplı bölümüdür. Kök ise dişetinin altında, periodontal ligament tarafından kemiğe ba Diş Bölümleri, Kuron ve kök olmak üzere iki ana kısımdan oluşur. Kuron (taç), dişeti üzerinde yer alan, dişin görünen ve mineyle kaplı bölümüdür. Kök ise dişetinin altında, periodontal ligament tarafından kemiğe bağlandığı için çene kemiğinin içinde kalan kısmına verilen isimdir. Boyun, dişeti çizgisinin tam altında yer alan ve diş minesi ile kökü arasında yer alan bölüm olarak tanımlanır. Kole yani diş boynu dişetiyle sarılı mine-sement birleşimidir.

Diş Bölümleri Nelerdir;

Kuron; 

Dişeti üzerinde yer alan, dişin görünen kısmına verilen isimdir. Mine, dentin ve pulpa olmak üzere 3 bölümden oluşur. Özellikleri;
 • Ön kesici dişlerin, kesici bir alet gibi keskin kenarı vardır. 
 • Dişlerin görünümü şekil ve büyüklük bakımından çeşitlilik gösterir.
 • Köpek dişleri, kesici dişler ile küçük azı dişleri arasında yer alır, uzun, sivri uçludur
 • Küçük azı ve azı dişleri daha enlidir ve “tüberkül” çıkıntılı kısımları vardır. 
Mine; dişin en dış tabakası olup, dişe şeffaflığını verir. Doğada elmastan sonraki en sert maddedir olan mine hidroksi apatitten oluşur.
Minenin 96%'sı mineralden geri kalanı su ve organik maddeden oluşur. Minenin normal rengi açık sarıdan grimsi beyaza kadar çeşitlilik gösterir. 
Dentin; Diş minesinin altında yer alan ve dişin ana kitlesini oluşturan dokudur.  Kuron kısmında mine tabakası, kök kısmında sement ile kaplıdır.  Kökte ve Kuronda yer alan sinir ve kan damarlarını (pulpa) çevreler ve korur. Dentin, daha dazla dentinin oluşabilmesi ve ağrıyı bildirebilmesi için canlı, yani yaşamsal bir dokudur. 

Pulpa; Dişin iç kısmındaki boşlukta, pulpa (diş özü) diye adlandırılan, dişi besleyen damar ve sinirlerden oluşan özelleşmiş bir bağ dokusu bulunur. Diş pulpası, dişin en iç kısmında bulunan pulpa boşluğunda ve kök kanalı içerisindedir. Pulpa dişin en iç bölümünü oluşturur. ve dentinle çevrilidir. 

Kök; 

Kökler çene kemiğinin içindeki diş yuvalarının içine gömülüdür. Ön kesici dişler ve kaninlerin tek kökü vardır. Her kökte sinir ve kan damarlarının içinden geçtiği bir kök kanalı bulunur. Kökler Sement ile örtülüdür ve periodontal ligament tarafından yerinde tutulur.

Sement;ince kireçlenmiş bir tabakadır ve kök yüzeyini örter. Diş boynunda diş minesi ile birleşir. Sinir hücreleri barındırmaz. Sement tabakası kökteki dentin tabakasını örter ve periodontal ligamente bağlanır.

Periodontal ligament; sement ve alveolar kemik arasında yer alan dokudur. Dişin çeneye bağlı olmasını sağlayan elastik fibrelerden oluşur. Sinir ve kan damarları içeren periodontal bağ diş ve kemik arasında elastik bir yastık görevi görür. Dişte meydana gelen hafif hareketler bu bağ sayesinde sağlanır.
]]>
Karanfil Diş Ağrısı https://www.dishastaliklari.gen.tr/karanfil-dis-agrisi.html Sat, 06 Oct 2018 08:21:07 +0000 Karanfil Diş Ağrısı, Dişlerin çürümesi ve iltihaplanması ile ortaya çıkan diş ağrıları birçok kişinin şikayet ettiği bir problemdir ve bu ağrılar iyice şiddetlendiğinde kişinin hayatını oldukça olumsuz bir şekilde Karanfil Diş Ağrısı, Dişlerin çürümesi ve iltihaplanması ile ortaya çıkan diş ağrıları birçok kişinin şikayet ettiği bir problemdir ve bu ağrılar iyice şiddetlendiğinde kişinin hayatını oldukça olumsuz bir şekilde etkiler. Özellikle de akşam saatlerinde ve gece şiddetlenen diş ağrıları, bazı kişiler tarafından fazla önemsemez ve ihmale alınır. Ancak diş ağrıları tedavi edilmediği takdirde zaman içerisinde daha da ilerler ve diş kayıplarına neden olabilir. Diş ağrıları öncelikle mutlaka bir diş hekimi tarafından tedavi edilmelidir. Ancak doktora gidene kadar kişinin evde alacağı bir takım yöntemler de vardır. Oldukça işe yarayacak bu yöntemler ile diş ağrıları geçici de olsa giderilebilir. Bazen çekilmez bir hale gelen diş ağrıları için en etkili yöntemlerden biri karanfil uygulamasıdır.

Karanfil diş ağrısı, karanfil diş ağrısı probleminde oldukça sık kullanılan bir baharattır ve dış görünüşü ile de çürük bir diş görüntüsünü andıran bu baharat, sanki diş ağrıları için uygulanması gereken bir ürün gibidir. Ağız kokusu için birçok kişinin kullanıldığı karanfil aynı zamanda diş ağrısında da kullanılabilecek ve kişinin oldukça rahatlamasını sağlayacak çok kolay uygulanan bir yöntemdir. Sağlığa olan birçok faydası ve kendine has hoş kokusu ile karanfil, içerisinde bulunan eugenol maddesi sayesinde diş ağrıları için lokal bir uyuşturucu olarak kullanılmaktadır. 

Karanfil diş ağrısına nasıl uygulanır, antimikrobik etkisi sayesinde dişte bulunan mikropların giderilmesine yardımcı olan karanfil tohumunun, çürük ve ağrıyan dişin üzerinde bir süre bekletilmesi veya karanfil yağının pamuk üzerine damlatılıp diş ağrısı geçene kadar dişin üzerinde bekletilmesi birçok kişinin oldukça sık yaşadığı problemlerden ve çekilmesi en zor ağrılardan biri olan diş ağrılarının giderilmesinde doğal bir çözüm yoludur. Antiseptik ve anestezi özelliği ile bakterileri öldürmeye yarayan karanfilin bu özelliklerinden faydalanabilmek için dişin üzerinde oldukça uzun bir zaman bekletilmesi gerekir Çünkü karanfilin içindeki etken maddelerin ağrıyan bölgenin uyuşması ve ağrıyan dişin içine geçmesi gerekir. Hafif ve orta şiddetli diş ağrılarının giderilmesine yardımcı olan bu şifalı baharat özellikle de gebelik döneminde ilaç kullanılmasının sakıncalı olabileceği için bu dönemde yaşanan diş ağrılarında tercih edilebilecek oldukça iyi bir yöntemdir. Aynı zamanda 10 tane karanfil ezilip öğütüldükten sonra içerisine bir fincan kadar sıcak su ilave edip karıştırılarak bir süre bekletip süzüldükten sonra bu su ile günde 3 defa gargara yapılması diş aralarında oluşan bakterileri öldürerek ağız içinin uyuşmasını sağlar. Bu durumda diş ağrılarının kişi tarafından hissedilmesini geçici de olsa durdurur ve kişi de oldukça rahatlama sağlar. Bununla beraber süzülen posayı ağrı yapan diş üzerinde beklettiğiniz takdirde diş içerisinde bulunan iltihap azalacaktır. Dolayısıyla iltihabın giderek azalarak yok olması da diş ağrısı probleminin ortadan kalkmasını sağlar.
]]>
Diş Beyazlatma Kürü https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-beyazlatma-kuru.html Sat, 06 Oct 2018 11:57:05 +0000 Diş Beyazlatma Kürü, çeşitli sebeplerle sararan dişleri beyazlatmak için yapılan tedavilerdir. Dişler bazen yapısal olarak bazen de sigara ve kahve tüketimi gibi çeşitli dış etkenlerle sararabilir. Gülümserken parlak ve beyaz Diş Beyazlatma Kürü, çeşitli sebeplerle sararan dişleri beyazlatmak için yapılan tedavilerdir. Dişler bazen yapısal olarak bazen de sigara ve kahve tüketimi gibi çeşitli dış etkenlerle sararabilir. Gülümserken parlak ve beyaz dişlere sahip olmak herkes için çok önemlidir. Dişlerinin yeterince beyaz görünmediğinden şikayetçi olan kişiler doktora başvurmadan da evde hazırlayabilecekleri doğal ve pratik yollarla dişlerini beyazlatabilir ve güzel bir gülümsemeye sahip olabilirler. 

Diş Beyazlatma Kürleri 

Diş Beyazlatma Çilek Kürü Malzemeler
 • 1 adet olgun çilek 
 • 1 adet diş fırçası
Uygulanışı; Olgun bir adet çilek ezilerek püre haline getirilir. Çilek püresi haftada 1 kez bir diş fırçası yardımı ile dişlere sürülür. Bu işlem sonucu dişler çok daha fazla beyazlar ve parlar.

Diş Beyazlatma Karbonat Kürü Malzemeler
 • 1 çay kaşığı karbonat 
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağ
 • 1/2 adet limonun suyu 
Uygulanışı; Tüm malzeme iyice karıştırılır. Ortaya çıkan sıvıya diş fırçası batırılarak dişler fırçalanır. Haftada 1 kez uygulanması gereken kür dişlerinizi kısa sürede beyazlatacağı gibi aynı zamanda ağızdaki bakterilerden de kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Diş Beyazlatma Adaçayı Kürü Malzemeler
 • 1 çay kaşığı adaçayı 
 • 1 çay kaşığı karbonat 
 • 1 çay kaşığı tarçın
Uygulanışı; Adaçayı kürünü uygulamaya başlamadan önce dişlerinizi güzelce fırçalamanız gerekmektedir. Ardından tüm malzeme bir kapta güzelce karıştırılır ve bu karışım dişlere sürülür. Bu işlem her gece yatmadan tekrarlanır ve 1 hafta içerisinde dişlerde gözle görülür bir beyazlama oluşur.

Diş Beyazlatma Gliserin Kürü Malzemeler
 • 2 damla gliserin 
 • Diş fırçası 
Uygulanışı; Dişler güzelce fırçalanıp, ağız çalkalandıktan sonra fırçaya 2 damla gliserin damlatılır ve dişlere sürülür. Bu kür dişi beyazlatmasının yanı sıra bakterileri de öldüren bir kürdür.

Diş Beyazlatma Tuz Kürü Malzemeler
 • 1 çay kaşığı tuz 
 • 1 çay kaşığı karbonat 
 • 1 çay kaşığı sirke 
Uygulanışı; Tüm malzeme güzelce karıştırılır ve diş fırçası yardımı ile dişlere sürülür. Düzenli kullanımında etkili bir beyazlık sağlayan bir kürdür. 
Diş beyazlatma kürleri doktora giderek dişini beyazlatmak için bütçe ve zaman ayıramayan kişilerin pratik ve ucuz bir şekilde dişlerini beyazlatmasına, aynı zamanda, zamandan ve paradan tasarruf etmesine olanak sağlar.

]]>
Diş Çekimi Sonrası Sigara https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-cekimi-sonrasi-sigara.html Sat, 06 Oct 2018 20:31:12 +0000 Diş çekimi sonrası sigara: Dişler çeşitli nedenlerle, ancak en çok da hasta ısrarı ile çekilir. Diş çekimi günümüz diş hekimliğinde en son uygulanması gereken şeydir; ama halk arasında küçük bir ağrıda bile hemen Diş çekimi sonrası sigara: Dişler çeşitli nedenlerle, ancak en çok da hasta ısrarı ile çekilir. Diş çekimi günümüz diş hekimliğinde en son uygulanması gereken şeydir; ama halk arasında küçük bir ağrıda bile hemen çektirme eğilimi genel olarak vardır. Apse yapmış, çürüğü büyük olan dişler ya da şiddetli ağrı yapmış dişlerin derhal çekilmesi gerektiğine inanılır. Kanal tedavisi veya da dolgu yapılarak dişlerinin kurtarılabileceğini hastaya detaylı olarak anlatmak ve ikna etmek çok zordur. Bazen de ikna olmayan hastanın aşırı ısrarı sonucu yıllarca ağızda kalabilecek olan bir diş çekilebilir. Diş çekimine karar vermek gerçek bir diş hekim için çok zordur. Size de dişlerinizi ağrı olduğunda kolay bir şekilde teslim etmenizi kesinlikle önermeyiz.

Diş çekimi sonrası sigara içilirmi;

Sonuç olarak çektirmek zorunda kalırsanız bile dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır: Çekim sonrası hekim tarafından çekim yerine yerleştirilen pamuğu ya da gazlı bez tamponu kesinlikle 25-30 dakika sıkı bir şekilde ısırınız. Bu konan tampon, çekim boşluğunda kanamayı önleyerek, sağlıklı bir iyileşme süreci gerçekleştirecek olan kan pıhtısının o bölgede oluşmasını sağlar. Tamponu çok sık değiştirirseniz iyileştirecek pıhtının oluşmasını engellersiniz. Oluşacak bu Pıhtı, çekim boşluğunu doğal bir tampon olarak kapatacak ve boşluğun ilerde kemik yapıyla dolması için gerekli olan hazırlığı yapacaktır. Çekim boşluğunda Pıhtının oluşması engellenir ya da dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat edilmeyerek pıhtı koparılırsa iyileşme süreci çok uzamış olup istenmeyen ağrılara neden olur. 

Diş Çekim sonrası kesinlikle 24 saat sigara içmeyiniz, Alkol kullanmayınız. Bunlar kanalda oluşan pıhtının kopmasını veya sağlıklı bir şekilde iyileşme oluşmasını engeller. Sigaraya çok dayanamıyorsanız, dişlerinizi ısırır pozisyonda, çok derin bir çekme ve emme somurma yapmadan bir iki nefes alıp isteğinizi tamamen bastıracak kadar içmelisiniz. Çok sıcak ve soğuk gıdalar kesinlikle almayınız. Çünkü bu, da pıhtının yerinden kopmasına ve kanamanın tekrar oluşmasına sebep olabilir. Çekim sonrası genellikle ılık ve yumuşak şeyler yenilip içilmelidir. Aksi durumlarda iyileşmesi süresi bozulur ve ağrılı bir süreç başlar.

]]>
Ameliyatla Diş Çekimi https://www.dishastaliklari.gen.tr/ameliyatla-dis-cekimi.html Sun, 07 Oct 2018 07:25:16 +0000 Ameliyatla diş çekimi, Ameliyat doktorun hastanın bir yerini kesme, hastadan parça alma ve kestiği yeri dikme veya yaralanma gibi olaylarda kesilen yerleri dikme yolu ile gerçekleştirdiği operasyona denir. Diş ise tüm canlılarda ve Ameliyatla diş çekimi, Ameliyat doktorun hastanın bir yerini kesme, hastadan parça alma ve kestiği yeri dikme veya yaralanma gibi olaylarda kesilen yerleri dikme yolu ile gerçekleştirdiği operasyona denir. Diş ise tüm canlılarda ve insanlarda çene kemiklerinin üstüne dizilmiş olan, çiğneye, ısırıp koparmaya yarayan küçük ak renkli ser ve sivri organların her birisine verilen addır. Ameliyatla diş çekimi birden farklı sebeplerden gerçekleşebilir. Bunların başında yirmilik dişlerin yarı çıkmış halleri veya apseleşmiş halleri gelir. Bunların dışında çürüyen ve kırılan dişlerde aynı şekilde ameliyat ile alınabilen sorunlu dişler arasında yer alır. 

Ameliyatla diş çekimi

Gömülü diş çekimi: Birçok insanda fazla dişlerin ana dişlere bası yapması veya gömülü bir şekilde kalmasından kaynaklı olarak karşımıza çıkar. O nedenle de bu tür dişlerde ameliyatla müdahale gerçekleştirilir. Bir çok yeni yetişen çocukta ve ergende görülen bu durumlar özellikle yirmilik dişlerin çıkması ile meydana gelen durum ile karıştırılmamalıdır. Yirmilik dişler birçok insanda fazla olarak görülür. O yüzdende yirmilik dişler genellikle ameliyatlar ile alınır. Günümüzde birçok insanda çene yapısı gitgide küçülmektedir. Buna bağlı olarak da dişlerde bir çarpıklık meydana gelmektedir. Bu çarpıklık hem diş sağlığı hem görsellik hemde diş eti sorunlarına yol açmaktadır. Genellikle fazla veya gömülü olan dişlere uygulanan ameliyat operasyonları bir çene cerrahı tarafından yapılması gereken bir ameliyattır. O nedenle de işlemi gerçekleştirecek doktorların çene cerrahi uzmanı olması çok önemlidir. böylelikle ameliyatla gerçekleştirilen diş çekme işlemlerinde çeneye zarar vermeden işlem gerçekleştirilmesi daha olumlu sonuçlar verir. 

Ameliyatla diş çekimi nasıl olur

Öncelikli olarak bu tür bir diş operasyonunda ilk yapılması gereken panoramik röntgendir. Dişin yapısı ve duruşu röntgen sayesinde belirlenerek çeneye bağlantısı değerlendirilir. Panoramik röntgende dişin gömülü olma şekli pozisyonu, çevresindeki tehlikeli anatomik yapısı ve bölgenin simetrik şeklinden faydalanılır. Günümüzde artık gereken durumlarda üç boyutlu diş tomografisi çok kolay olduğundan bu işlem ile dişin bütün çevresi ve yapısı kesinleştirilerek ameliyatla diş çekme işlemleri gerçekleştirilir. 

Gömülü dişlerin duruş yapısı yapılacak olan ameliyat kesinin nereden açılması gerektiğini belirlemede önemlidir. Böylelikle gerçekleştirilecek kesi ile gömülü olan diş rahatlıkla çıkartılarak kesi yapılan yer dikiş atılarak kapatılır. Daha sonrasında ameliyatın bitmesi ile ortalama olarak üzeriden altı saat geçmesinin ardından ağızda gargara ve ilaçlar ile kesi yerinin temizlenme işlemleri gerçekleştirilir. Genellikle gömülü dişlerde uygulan ameliyat işlemi bazen kolay bazende zor zamanlar geçirilmesine neden olabilir. Bu durum tamamen gömülü dişin duruş pozisyonu ve şekli ile alakalı bir durumdur. Ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde hastanın esneme hareketlerinden uzak durması ve ağzını çok fala açıp kapamaması gerekir. Böylelikle uygulanan kesi işleminin iyileşme süresi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Sağlıkla kalın.  
]]>
Diş Gıcırdatma https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-gicirdatma.html Sun, 07 Oct 2018 23:42:54 +0000 Diş Gıcırdatma, gece uyurken veya gündüz uyanıkken istem dışı olarak dişleri sıkmak, çeneyi kenetlemek ve dişlerden gıcırtı sesi gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Daha çok uykudayken meydana geldiği görülen diş Diş Gıcırdatma, gece uyurken veya gündüz uyanıkken istem dışı olarak dişleri sıkmak, çeneyi kenetlemek ve dişlerden gıcırtı sesi gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Daha çok uykudayken meydana geldiği görülen diş gıcırdatma, çoğu zaman birkaç faktörün bir araya gelmesiyle meydana çıkar. Bu rahatsızlığı olan insanların çoğu istenmeyen bir durum ortaya çıkana kadar durumlarının farkında bile olmazlar. Uyku sırasında istemsiz bir şekilde diş gıcırdatıldığı için kontrol altına alması da daha bir zordur. Genel olarak 20-40 yaş arasında daha sık bir şekilde görülen diş gıcırdatma 5-6 yaşındaki çocuklarda dahi görülebilir. Diş gıcırdatma nedenleri tıpta henüz kesin olarak netleşmiş değildir. Ancak diş gıcırdatma araştırmalara göre bazı nedenlerden dolayı meydana geldiği düşünülmektedir.

Diş Gıcırdatma Nedenleri

Uyku Bozuklukları, uyku bozukluğundan meydana gelen sorunlarda diş gıcırdatma rahatsızlığını tetikler.

Psikolojik Etkiler, psikolojik etkilerin başında stres gelir. Birçok hastalığın tetikleyicisi olan stres diş gıcırdatma rahatsızlığının da en önemli nedenleri arasındadır.

Vitamin Ve Mineral Eksikliği, insan vücudundaki bazı vitamin ve minerallerin eksiliği diş gıcırdatma rahatsızlığına neden olabilir. Özellikle B5 vitaminin eksikliği önemli bir etkendir. Magnezyum ve kalsiyum eksikliği de bu rahatsızlığı tetiklemektedir. Özellikle kalsiyum eksikliği istem dışı kas hareketlerine sebep olduğu için diş gıcırdatma rahatsızlığının en önemli nedenleri arasındadır.

Kişilik Özellikleri, hırslı, hiperaktif veya sinirli olan insanlarda diş gıcırdatma rahatsızlığına daha sık rastlanmaktadır.

Yaşam Biçimi, diş gıcırdatma rahatsızlığını tetikleyen diğer bir etkende insanın yaşam biçimidir. Uyuşturucu madde kullanımı, alkol kullanımı, düzensiz uyku, sigara kullanımı ve fazla kafein tüketilmesi de diş gıcırdatma nedenleri arasındadır. 

Dişlerdeki Yapısal Bozukluklar, dişlerin sıralanışındaki yapısal bozukluklar da diş gıcırdatma nedenleri arasındadır. Bazen de diş tedavisi sonrasında da diş gıcırdatma rahatsızlığı meydana çıkabilmektedir.

Diş Gıcırdatmanın İnsan Vücuduna Verdiği Zararlar

 • Dişlerin çiğneyici yüzeyinde aşınmalar meydana gelir.
 • Diş boylarının kısalmasına neden olur.
 • Ani diş sızlamaları meydana gelir.
 • Dişlerde kamaşma olarak bildiğimiz soğuğa karşı hassasiyet meydana gelir.
 • Diş ve çene arasındaki bağlarda gevşemeler meydana gelerek diş sallanmaları veya dökülmeleri meydana gelir.
 • Dişlerde kırılma ve diş eti çekilmeleri meydana gelir.
 • Aynı zamanda baş ağrısına, ağız yaralar oluşmasına, çene ağrısına ve yanak bölgelerinde de kas ağrılarına sebep olur.

Diş Gıcırdatma Tedavi Yöntemleri

Diş gıcırdatmanın yol açtığı rahatsızlıklar sebebi ile kişinin diş gıcırdatmasına devam etmemesi için silikon olan diş plakları kullanılabilir. Genel olarak faydalı olan bu plaklar bazı insanlarda tedavi aşamasında yeterli olmayabilir. Bu nedenle kişinin diş gıcırdatma rahatsızlığının seviyesine göre ek olarak psikolojik terapiler alınabilir, kas gevşeticiler kullanılabilir ve dişlerinde eksiklik var ise protez takılabilir. Aynı zaman da kişinin dişlerinde hatalı yapılmış kaplama ve dolgu var ise bunlar yeniden yapılabilir.  

]]>
Diş Çekimi Sonrası Kanama https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-cekimi-sonrasi-kanama.html Mon, 08 Oct 2018 04:19:16 +0000 Diş Çekimi Sonrası Kanama, aşırı olmamak kaydıyla normal bir durum olarak görülmektedir. Bu tür hafif kanamalar görülmesi olağan bir durumdur. Bu durumda endişe edecek panik yapacak bir durum söz konusu değildir. Fakat diş ç Diş Çekimi Sonrası Kanama, aşırı olmamak kaydıyla normal bir durum olarak görülmektedir. Bu tür hafif kanamalar görülmesi olağan bir durumdur. Bu durumda endişe edecek panik yapacak bir durum söz konusu değildir. Fakat diş çekimi sonrası oluşan kanamalar şiddetli bir şekilde oluyorsa hastanın vakit kaybetmeden bir diş hekimine yada bir sağlık kuruluşuna başvurması son derece önemlidir. Hafif şekilde olan diş kanamaları basit bir gazlı bez ile tampon yapılarak diş çekimi sonrasında oluşan kanamanın kısa bir süre sonra kesilmesi için yeterli olacaktır. Ayrıca diş çekiminden sonra oluşan kanamalardan bir an önce kurtulmak için çok basit bir yöntem uygulanabilir. Bu yöntem evde kullandığınız demlik Çay poşetini bir müddet suda ıslatıp sonra gazlı beze sararak dişin çekildiği bölgeye basınç uygulamanız neticesinde çayın içinde bulunan maddenin kanda pıhtılaşmayı neden olacağından en kısa sürede kanama duracaktır. Ayrıca diş çekiminden sonra oluşan kanamalarda kanamayı arttıracak ve kanamaya neden olacak özellikle alkol ve sigara kesinlikle alınmamalıdır. Ayrıca bu kanamaların en kısa sürede durması için bir iki saat boyunca herhangi bir şey yenilmemeli ve içilmemelidir. Aksi takdirde kanama durmayacak hatta yoğunlaşacaktır.

Diş çekimi sonrası kanama uzun sürmemesi için neler yapılmalı

Özellikle diş çekimi sonrası kanama yaşanmaması için diş çektiren kişinin 1-2 saat kadar konuşmaması uygun olacaktır. Ayrıca dişin çekildiği gün ağız yıkanmamalı zorda kalmadıkça tükürülme melidir. Diş çekilen bölgede oluşacak pıhtı ağzın yıkanması ve tükürülmesi neticesinde yerinden oynayacağından kanama artabilir. Diş çekilen bölgeye hekim tarafından konulan gazlı bez en az bir saat ağızda tutularak çekilen bölgeye baskı uygulanması kanamayı durduracaktır. Diş çekimi sonrasında çekilen bölgede kanama devam ediyorsa kesinlikle kanama olan bölgeye Pamuk konulmamalıdır. Fakat diş çektirmeden önce alınan aspirin veya aspirin benzeri bir ilaç kullanılmış ise veya şeker hastalığı var ise ayrıca hastada hipertansiyon var ise bu durumlarda diş çekimi sonrası kanama normalden biraz daha fazla sürebilir. Bu durumda yaklaşık olarak 2 gün sızıntı şeklinde diş kanamaları görülmesi normaldir. Ayrıca kanamanın uzun sürmemesi ve en kısa sürede kesilmesi için hastanın sıcak gıdalardan, aşırı efor gerektiren sporlardan, sıcak su ile banyo ve sıcak ortamlarda uzak durması diş çekimi sonrası oluşan kanamalarının çok daha kısa sürede atlatacağı bilinmelidir. En önemli bir durum ise diş çekimi sonrası kanamaları kesmek için doktor tavsiyesi olmadan kulaktan duyma uygulamalar yapılması da son derece sakıncalıdır.
]]>
Şiddetli Diş Ağrısı https://www.dishastaliklari.gen.tr/siddetli-dis-agrisi.html Mon, 08 Oct 2018 06:17:11 +0000 Şiddetli Diş Ağrısı, Birçok nedenden kaynaklanabilen özellikle de dişlerin bakımsız bırakılması sonucu ortaya çıkan diş ağrıları, kişiyi oldukça rahatsız eden ve birçok kişinin yaşadığı ortak bir rahatsızlıktır. Şiddetli Diş Ağrısı, Birçok nedenden kaynaklanabilen özellikle de dişlerin bakımsız bırakılması sonucu ortaya çıkan diş ağrıları, kişiyi oldukça rahatsız eden ve birçok kişinin yaşadığı ortak bir rahatsızlıktır. Şiddetli diş ağrıları genellikle geceleri ortaya çıkar ve vücudun direncinin düştüğü dinlenme dönemlerinde daha da hissedilir hale gelir. 

Şiddetli diş ağrısı nedenleri

Diş ve diş eti iltihabı, dişlerin bakımının ihmal edilmesi, çürük dişler, dişteki kemik kaybı, protezlerin yanlış yapılması, geceleri diş gıcırdatma problemi, kanal tedavisi, gribal enfeksiyon ve sinüzit gibi rahatsızlıklarda vücut direncinin düştüğü durumlar ve gömülü dişler şiddetli diş ağrısı nedenleri arasında sayılabilir.

Şiddetli diş ağrısı tedavisi

Diş ağrıları oldukça geniş kapsamlı bir konu olduğu için diş ağrılarının tedavi edilebilmesi için ilk olarak diş ağrısının kaynağının doğru olarak tespit edilmesi gerekir. Şiddetli diş ağrısı ile diş hekimine başvuran hastalarda ağrıların nedeni dişlerin çürümesinden kaynaklanıyor ise diş çekimi ve kanal tedavisi uygulaması yapılabilir. Şiddetli diş ağrıları bazen de ağız dışı dokulardan ya da farklı bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Mesela orta kulak iltihabı veya sinüzit gibi rahatsızlıklar diş ağrılarına neden olabileceği gibi bunun yanı sıra yirmilik dişlerin çıkma dönemi temporomandibuler eklemi ağrısı ve diş sıkmadan kaynaklanan ağrılarda ağrıya neden olan durumun kontrol altına alınması ile tedavi edilebilir. Şiddetli ağrıların gömük dişler nedeniyle olduğu durumlarda vardır. Bu durum ise ancak röntgen ile tespit edilir ve tedavisi duruma yönelik uygulanır.

Şiddetli diş ağrısı için evde neler yapılabilir

Şiddetli diş ağrılarını dindirmek için evde bir takım önlemler alınabilir. Fakat bu önlemler geçici olarak ağrıyı giderir. Bu nedenle tedavinin tam olarak ve kalıcı olması için mutlaka diş hekimine başvurmak gerekir. Ancak diş doktoruna başvurana kadar şiddetli diş ağrılarını azaltmak için evde bazı yöntemler uygulanabilir.
 • Diş çürüğünün olduğa boşluğun gıda ile dolması durumu diş ağrısına neden olabileceği için bu durumda dişlerin fırçalanması kişinin rahatlamasını sağlar. 
 • Şiddetli diş ağrılarında soğuk ya da sıcak komplekslerin uygulanması ağrıyı dindirebilir. Şişlik söz konusu ise buz tatbiki ödemin çözülmesinin sağlayarak ağrının giderilmesinde oldukça fayda sağlar.
 • Tuzlu ya da sirkeli su ile gargara yapılması dişlerin kısmen uyuşmasını sağlar, diş bakterileri temizler ve şişlikleri gidererek ağrıların azalmasına yardımcı olur. 
 • Diş hekiminin önerisi doğrultusunda alınacak ağrı kesiciler şiddetli ağrılarının belirli bir süre boyunca hissedilmemesine yardımcı olarak kişiyi oldukça rahatlatır. 
 • Gece ortaya çıkan diş ağrılarında yatma durumunda iken ağrının artacağı için yastığın altına bir tane daha yastık koyularak ağrı hafifletilebilir. 
 • Karanfilin içerisinde bulunan tomurcuk tanelerinin ağrı kesici ve uyuşturucu özelliğe sahip olması nedeniyle karanfil şiddetli diş ağrılarına en çok etki eden bitkisel bir yöntem olarak kullanılabilir. Ağrıyan dişin üzerine karanfil koyulması ağrı hissinin hafiflemesini sağlar.
 • Şiddetli diş ağrılarında maydanoz yapraklarının ezilip ağrıyan dişin üzerine koyulması maydanozun içerisinde bulunan maddeler sayesinde ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
]]>
Diş Eti Ameliyatı Sonrası https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-eti-ameliyati-sonrasi.html Tue, 09 Oct 2018 02:08:40 +0000 Diş Eti Ameliyatı Sonrası, Diş eti ameliyatı ilerlemiş derecedeki diş eti hastalıklarında tercih edilen tedavi yöntemidir. Bu diş eti hastalıkları genellikle diş eti iltihaplanmaları şeklinde görülür. İltihap diş etinin Diş Eti Ameliyatı Sonrası, Diş eti ameliyatı ilerlemiş derecedeki diş eti hastalıklarında tercih edilen tedavi yöntemidir. Bu diş eti hastalıkları genellikle diş eti iltihaplanmaları şeklinde görülür. İltihap diş etinin belirli bir bölgesini etkileyebileceği gibi, diş etinin tamamını da etkiyebilir. Eğer iltihap diş köküne ve çene kemiğine kadar ulaşırsa diş eti ameliyatı kaçılmaz olur. Genelde lokal anestezi tercih edilir. Fakat bazı ilerlemiş diş eti hastalıklarında genel anestezi de kullanılabilir. Ameliyat ortalama 5-6 diş için uygulanır ve yaklaşık olarak 1 saat kadar sürer. Genellikle diş eti çizgisi altında kalan bölgelerin tedavisinde uygulanır.

Diş eti ameliyat ile diş etlerindeki hastalığın şiddetiyle doğru orantılı olarak; iltihaplı diş etinin kesip çıkarılması, diş etindeki şekil bozukluklarını giderilmesi, diş köklerinin temizlenmesi gibi farklı işlemler yapılabilir. Diş etleri ağız sağlığı için oldukça önemlidir. O nedenle tedavi ettirilmediği sürece dişler de zarar görmeye başlar.  Çoğu uzman doktor yaşanan diş kayıplarının diş eti hastalıklarından ötürü olduğunu iletmiştir.  

Diş Eti Ameliyatı Sonrası İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Diş eti ameliyatı sonrasında öncelikli olarak en az 2-3 saat hiç bir şey yenmemeli ve içilmemelidir. 
 • Diğer en önemli konu ise hijyendir. Hasta  ağız sağlığına ve hijyene çok dikkat etmelidir. Aksi takdirde ameliyat sonrası iyileşme süreci oldukça uzun sürer. 
 • Doktorun verdiği ilaçların düzenli kullanılması gerekir. Bu hem iyileşme sürecini hızlandırır hem de yaşanan ağrıların dindirilmesine yardımcı olur. 
 • İlaç olarak genellikle antibiyotik verilir. O nedenle alkol ve sigara, mümkün olduğunca ilaç kullanımı süresince tüketilmemelidir. Bu durum ameliyatlı bölgenin enfeksiyon kapmaması için oldukça önemlidir. 
 • Diş hassasiyetine dikkat etmek için kahve, çay, kola gibi besinlerden de kaçınılmalıdır. 
 • Ameliyatın ardından yaklaşık 10 gün boyunca diş etleri çok daha hassas olacağı için sert ve katı yiyecekler ile çok sıcak ve çok soğuk içecekler tüketilmemelidir. 
 • Dişler, her yemek sonrası fırçalanmaya devam edilmelidir. Yemeklerden sonra ılık suyla gargara yapılmalıdır. Diş ipi kullanımı ameliyat sonrasında pek tavsiye edilmez. Ameliyat sonrasını takip eden 10-15 günlük süreçten sonra, diş etlerini çok sarsmadan kullanılabilir. 
Ameliyat sonrası az da olsa ağrı, sızı ve kanama olması normaldir. Bu kanamalar genelde ameliyat sonra ilk 7-8 gün içerisinde yaşanır. Fakat uzun süreli devam eden ağrılarda ve kanamalarda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.
]]>
Karbonatla Diş Beyazlatma https://www.dishastaliklari.gen.tr/karbonatla-dis-beyazlatma.html Tue, 09 Oct 2018 15:12:03 +0000 Karbonatla Diş Beyazlatma, diş sararmasının en büyük etkenlerinden biriside kişinin ağız ve diş sağlığı için yeterli özeni göstermemesidir. Dişler tüketilen gıdalar ve diğer kullanılan zararlı maddelerden dolayı zaman i Karbonatla Diş Beyazlatma, diş sararmasının en büyük etkenlerinden biriside kişinin ağız ve diş sağlığı için yeterli özeni göstermemesidir. Dişler tüketilen gıdalar ve diğer kullanılan zararlı maddelerden dolayı zaman içerisinde dişler sararır, eğer ağız ve diş için gerekli hijyeni sağlayamadığımız vakit problemlere yol açmaktadır. Özellikle asit oranı yüksek içeceklerin aşırı tüketimi diş minelerine zarar verir ve sonuç olarak diş sararmasına neden olur. Ayrıca kişinin tütün ürünlerini aşırı tüketmesi de diş ve diş aralarının sararmasına yol açan diğer etkenlerden bir tanesidir. Tütün ürünleri yüzünden dişlerinizin sararmasını istemiyorsanız mutlaka tükettikten sonra ağız ve diş bakımını yapmayı ihmal etmeyin. Dişlerde meydana gelen bu renk değişimi pek çok kişi için rahatsız edici bir etkiye sahip olmaktadır. İnsanlar güldüğü zaman beyaz dişlere sahip olmak ister. Eğer dişteki sarılık genetik olarak meydana gelmiş ise, bunun için farklı yöntemler kullanılması daha çok yararlı olacaktır. Genetik diş sararması çoğunlukla klinik yöntemleri ile diş temizliği yapılabilmektedir. Diş beyazlatma yönteminde en etkili olan yöntemlerden biriside karbonat kullanımıdır. Dişleriniz aşırı çay ve kahve tüketiminden dolayı sarama söz konusu ise, bunun çaresi de karbonat ve limon eşliğinde hazırladığınız karışım ile daha beyaz dişlere sahip olmak mümkündür. Diş beyazlatma yönteminde kullanılan karbonat hem çok pratik hem de maddi olarak külfeti yoktur. Karbonat diş beyazlatma yönünden çok etkilidir. Özellikle dişlerdeki sararmayı karbonat ile temizleyerek daha parlak ve sağlıklı dişe kavuşabilirsiniz. 

Karbonatla Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır 

Diş beyazlatma yönteminde etkili olan karbonatı ve taze olarak sıkılan limonun suyunu karıştırın. İyice köpürmesini sağlayın, ancak bu karışımı hazırlarken hem karbonat hem de limonun içerdikleri göz önünde bulundurularak mutlaka konsantre limon suyunun kullanılması daha yararlı olacaktır. Hazırladığınız limon suyu ile karbonat karışımını bir parça pamuk ya da diş fırçası yardımı ile dişlerinize sürmelisiniz. Ancak bu karışımı diş etinize temas etmesini mümkün mertebe engelleyin. Limonlu karbonat karışımını dişinize sürdükten sonra birkaç dakika bekleyin ve ardından soğuk su kullanarak ağzınızı çalkalayın. Ancak bu karışım sonrasında dişlerin üzerinde kalan asitleri temizlemek için dişleri fırçalamak gerekmektedir. Bu işlem bittikten sonra dişlerin fırça ile fırçalanması önemlidir, fırçalanmadığı taktirde diş minelerinin aşınmasına yol açabilir. Bu aşınma sebebi ile bu karışım dişlere sürüldükten sonra sadece bir kaç dakika durmasına dikkat edilmelidir. Eğer karbonat karışımı her gün bir defa düzenli olarak dişlere uygulanırsa, oldukça kısa bir süre içerisinde sağlıklı ve beyaz görünümlü dişlere sahip olabilirsiniz. Fakat bu karbonat ve limon suyu ile hazırlanan diş beyazlatma karışımını sadece 7 gün uygulanmasında yarar vardır. 
]]>
Lazerle Diş Beyazlatma https://www.dishastaliklari.gen.tr/lazerle-dis-beyazlatma.html Wed, 10 Oct 2018 06:58:12 +0000 Lazerle diş beyazlatma işlemi sırasında dişe özel bir jel sürülerek lazer uygulanır. Kimyasal maddeler ile yapılan diş beyazlatma işleminden farklı bir şekilde yüksek enerjili özel bir ışın kullanılır. Işık kaynağ Lazerle diş beyazlatma işlemi sırasında dişe özel bir jel sürülerek lazer uygulanır. Kimyasal maddeler ile yapılan diş beyazlatma işleminden farklı bir şekilde yüksek enerjili özel bir ışın kullanılır. Işık kaynağı bir seri LED ya da diyot lazerden oluşur. Bu işlemi uzman bir diş hekimine yaptırmalısınız. UV ışını kullanılarak yapılan beyazlatma işleminden farklı olarak lazer ile yapılan diş beyazlatma işleminde çevre dokulara (dudak, dil ve diş eti gibi) zarar verme riski yoktur. Fotokimyasal diş beyazlatma işleminde dişe beyazlatmak için bir jel sürülerek bir UV lamba (mavi  ışık) ya da KTP lazeri (yeşil ışık) verilerek harekete geçirilir. Lazer ile diş beyazlatma işleminde beyazlatma jelinin diş etlerine sızıntısı konusunda dikkatli olunmalıdır. Lazer ile beyazlatmada avantaj olarak (yapılan bilimsel araştırmalara göre) diş minesi üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu uygulama sonrasında yapılacak olan florid uygulaması da diş minelerini güçlendirerek çürümeleri önler.

Lazer diş beyazlatma ile dişler ne kadar beyaz kalır 

Bu işlemde en önemli unsur kişinin yeme içme alışkanlıkları, sigara kullanımı ve diş fırçalama düzenidir. Tüm bunları düzenli uygulayan, çay, kahve, sigara alışkanlığı olmayan kişilerde dişler bir kaç yıl beyaz kalır. Diş beyazlatmada önemli olan bir konuda dişin normal yapısına bağlı olarak beyazlığıdır. Herkeste diş beyazlığı tonu aynı değildir ve kişiden kişiye değişir. Öncelikle diş hekiminizden bu işlem sonrasında ulaşabileceğiniz beyazlık tonunu öğrenmeniz gerekir. Bu alan Estetik/Kozmetik diş hekimliği alanına girer. Dişler yaşlandıkça koyulaşır ve gençlikteki beyazlığından uzaklaşır. Bu farklılık diş minelerinin mineral yapısındaki değişimden kaynaklanır, ayrıca bakteri pigmentleri ve tütün kullanımı da renklenmeye neden olabilir. Bu işlem yapılırken her zaman doğal tonlar daha estetik ve doğal duracaktır. 

]]>
Gebelikte Diş Eti Kanaması https://www.dishastaliklari.gen.tr/gebelikte-dis-eti-kanamasi.html Wed, 10 Oct 2018 19:51:11 +0000 Gebelikte diş eti kanaması: Hamilelikte diş etlerinizde şişlik, kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir. Bu durum, bilhassa fırçalarken ya da diş ipi kullanırken, kanamaya sebep olabilir. İki anne adayından birisinde görülebi Gebelikte diş eti kanaması: Hamilelikte diş etlerinizde şişlik, kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir. Bu durum, bilhassa fırçalarken ya da diş ipi kullanırken, kanamaya sebep olabilir. İki anne adayından birisinde görülebilen bu durum, gebeliğe has diş eti enfeksiyonu olarak adlandırılır. Yine Hamilelikte, diş etlerinde nodül oluşabilir. Bunlar ağrısız ve zararsızdır ve bebeğinizin doğumuyla kaybolacaktır. Kaybolmazsa ya da hamilelikte sizi rahatsız ediyor, fazlaca kanıyorsa alınabilirler.

Diş eti enfeksiyonunun gebeliğinize tesirleri tartışmalıdır. Bazı çalışmalarda hamilelik seyrine tesir etmediği izlendiyse de, bir takımlarında, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve hamilelik zehirlenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Önemli olan, hamilelik süresince, diş ve diş eti bakımınıza ehemmiyet göstermenizdir. Genellikle hassas dişlerde kanama olması, fırçalamayı bıraktırmamalıdır. Tam tersi daha itinalı bir bakımla, enfeksiyonun ilerleyip diş çevresindeki dokuları ve kemiklere tesiri önlenmelidir. Yumuşak bir fırçaya geçmek yararlı olacaktır.

Gebelikte diş etleri niçin kanar
Gebelik devresinde diş etlerinde şişme, kızarıklık ve hassasiyet gelişmesi yaygın olarak bir şikayettir. Genellikle dişler fırçalanırken diş etleri kanama yapar. Anne adaylarının derhal derhal %50 sinde bu problem gelişebilir. Buna hamilelik diş eti enfeksiyonu da denir. Diş etleri hamilelik devresinde iltihaplanmaya ve akabinde kanamaya daha yatkın olur. Bunun en mühim sebebi Hamilelikte yaşanan hormonal değişimlerden ötürü diş plaklarının oluşması ve bakterilere daha açık duruma gelmesi riskinin artmasıdır. Gebelik devresinde diş etlerinde seyrek de olsa nodül de gelişebilir. Bu nodüller zararsızdır ve genellikle acısızdır. Nodüller Hamilelikte bedenin diğer bölgelerinde de çıkabilir. Ancak fazlalıkla ağız içerisinde çıkar. Doğum ardından genellikle kaybolurlar. Eğer hamilelik ardından kaybolma ise cerrahi operasyonla da alınabilirler.

Gebelikte diş eti kanaması gebeliğe etki eder mi
Yapılan birtakım incelemelerde kuvvetli diş eti hastalıkları ile erken doğum, düşük çoğunluklu doğum arasında bağlantı görülmüştür. Hem de kimi incelemelerde ise diş eti hastalığı ile preeklampsi arasında bağlantı bulunmuştur. Ancak bu tesirlerin belirtileri kuvvetli delillere dayanmamaktadır.

Gebelikte diş eti hastalıklarına karşı ne uygulamak gerekir
Gebelikte diş eti hastalıklarına karşı diş ve diş eti bakımına ehemmiyet vermek gerekir. Önleyici tedbirler son derece mühimdir. Dişler gün içersinde en az 2 defa nazikçe fırçalanmalıdır. Fluorid içermekte olan bir diş macunu kullanılmalıdır. Diş fırçasının kılları yumuşak olmalıdır. Düzenli olarak diş doktoru ziyareti yapılmalıdır.

Önemli
Diş problemlerinize katiyen hamilelikte ertelememelisiniz. Çok sık karşılaştığımız bu çekince, Hamilelikte diş tedavisi yapılamayacağı ve doğum ardından ertelenmesi gerektiğidir. Bu çok yanlıştır. Gebelikte diş eti kanaması tedavi edilmezse ciddi problemlere yol açabilir.


]]>
Diş Lekeleri https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-lekeleri.html Wed, 10 Oct 2018 19:51:32 +0000 Diş lekeleri, dişlerde oluşan sararmalar veya dişlerdeki lekelenmelerin sebebi siz olabileceğiniz gibi diş genetiğinizle alakalı bir durum da olabilir. Dişlerinizde oluşan lekelerin bir çoğu beslenme alışkanlıklarından ve Diş lekeleri, dişlerde oluşan sararmalar veya dişlerdeki lekelenmelerin sebebi siz olabileceğiniz gibi diş genetiğinizle alakalı bir durum da olabilir. Dişlerinizde oluşan lekelerin bir çoğu beslenme alışkanlıklarından ve bu beslenme alışkanlıklarına karşı, dişlerinize bakmamanızdan, temizliğini ihmal etmenizden kaynaklanır. Düzenli olarak dişlerini fırçalayan, tükettiği çay, kahve ve sigara kullanımına dikkat eden bir birey diş lekeleri veya geçici sararmayı önleyebilir. Her şey için çok geç ve dişlerinizde kahverengiden griye doğru hatta siyaha dönen diş lekelenmeleri oluşumu görüldüyse, diş temizliği için biraz daha fazla özen göstermeniz gerekecektir. Çarpık, sarı ve sağlıksız dişler itici bir görüntüye sebep olmaktadır. Ama bu, üstesinden gelinemeyecek bir sorun değildir. Bir ortodontist dişlerinizi eski görünümüne kavuşturabilir ve bir dişçi de iyileştirebilir.
 
Diş lekeleri, yaşımız ilerledikçe dişlerimiz sarı bir ton kazanabilir ya da leke oluşumu görülebilir. Bu durum özellikle sigara, alkol, kahve ve kırmızı şarap kullanımıyla daha çok ortaya çıkmaktadır. Zaman içinde, bütünüyle beyazlığını kaybetmiş dişlerimizi göstermemek için gülümsemekten bile kaçınır bir duruma gelebiliriz. Aslında kimse tam anlamıyla beyaz dişlere sahip değildir ve doğal yollardan da bembeyaz dişlere sahip olamaz. Yapabileceğiniz en etkili şey, diş lekelerine neden olan yiyecek ve içeceklerden uzak durmak olacaktır. Diş lekelerinin oluşmasını istemiyorsanız ilk olarak sigarayı bırakmalısınız.

Diş lekeleri oluşma nedenleri;

 • Diş lekeleri genellikle kalsiyumsuz ya da kalsiyumdan yoksun olan dişlerde oluşmaktadır. Vitamin eksikliği diş lekesine sebep olmaz. Bazı diş doktorları, diş çürümesinin ilk belirtisinin dişte oluşan beyaz nokta lezyonları olduğunu söyler. Başlangıçta bu şekilde olan lekeler zamanla diş minesinin oyuk bir formu halini alacak ve bu alan opak bir renk haline gelecektir.
 • Genetik, beslenme kaynaklı yada aşırı flor alımına bağlı olarak diş lekeleri gelişebilir.
 • Bir diğer neden ise, diş teli adı verilen yapıların dişten çıkarılmasıyla oluşmasıdır. Bazı çocuklarda dişlerin gelişmekte olduğu dönemde de dişlerde beyaz lekeler gelişir.

 • Dişlerin mineral içeriği değiştikten sonra da diş lekeleri görülebilir, tedavi edilmediği takdirde ise diş minesinin bozulmasına yol açar. Dişteki beyaz lekeler de aşırı flor alımı sonucu fluorosis olarak adlandırılan bir durum ile ortaya çıkabilmektedir.
 • Diş telleri de yukarıda bahsedildiği gibi diş lekelerin oluşumundaki diğer nedenlerden biridir.  
 • Bir diğer önemli faktör de süt dişlerinde oluşan çürüklerden dolayı oluşan lekelerdir. Küçük yaşlardan itibaren dişlerin fırçalanması gerekir. Ebeveynlerin bir bez yardımı ile dişlerin üzerinin silinmesi leke oluşumuna engel olabilir.

Diş lekeleri temizleme

 • Parlaklığını yitirmiş, matlaşmış ve rengi değişmiş dişleriniz için diş beyazlatma ürünleri kullanabilirsiniz. Eczanelerden temin edebileceğiniz diş macunları, diş beyazlatma jelleri, ağzı ve dişlerde bakteri oluşmasını engelleyen gargara gibi yöntemlerini deneyin.
 • Çay ve kahvenin gibi içeceklerin sebep olduğu diş sararmaları için karbon-peroksid formüllü temizleyiciler kullanabilirsiniz. 
 • Karbonat kullanın. Dişlerdeki lekeleri geçirmek için diş fırçasına alacağınız bir miktar karbonatla günde bir defa dişlerinizi  fırçalamanız leke oluşumunu önler.
 • Dişlerdeki beslenmeye bağlı oluşan lekelerden limon kabuğu ile kurtulabilirsiniz. Dişlerinizi çay ve kahve içtikten sonra limon kabuğu ile ovuşturmanız da fayda var.

 

]]>
Diş Ekimi https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-ekimi.html Wed, 10 Oct 2018 22:56:13 +0000 Diş ekimi, günümüzde doğal dişlere en yakın alternatif olarak yapılan diş ekimi, kullanılan köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme sağlar. Diş ekimi yüzünüzde doğal bir görünüm sa Diş ekimi, günümüzde doğal dişlere en yakın alternatif olarak yapılan diş ekimi, kullanılan köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme sağlar. Diş ekimi yüzünüzde doğal bir görünüm sağlamaktadır. Bugün diş ekiminin 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu belirlenmiştir. Diş ekimi, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak maksadıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökü anlamına gelmektedir. Diş ekimi çeşitleri de vardır. Ancak günümüzde en sık kullanılanı diş ekimi tipi 'vida' şekilli olanlarıdır. Diş ekimi kararı alırken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör bulunmaktadır.  Öncelikle diş ekimi yaptıracak olan hasta sağlıklı olmalı, hastanın iyileşme gücü olmalıdır. Hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi seçimine özen gösterilmelidir. Diş ekimi, doktor tarafından özenle yerleştirilip bakılması önemlidir

Diş ekimi ile yaptırılan dişlerin ağızda otuz yıldan fazla kaldığı görülmektedir. Fakat her diş için aynı şeyi söyleyemeyiz. Hastanın sağlığı ve ekilen dişlerin iyi bakımı bunlardan bazılarıdır. Sonuçta ekilen dişler bir ömür boyu kullanılabilmektedir. Diş ekimi sırasında kullanılan vidalar belirli kalınlığı ve genişliği olan yapıya sahiptir. Bu sebeple diş ekimi öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu vidayı kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir. Var olan kemiğin kalitesi de diş ekimi başarısını etkileyen faktörlerdendir. Ayrıca tedaviden önce ve diş ekimi yapıldıktan sonra, dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gereklidir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece diş ekimi tedavisini engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tavsiye edilmez. Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda diş ekimi sırasında herhangi bir acı duymayız. Operasyon sırasında hastanın tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılır.

Diş ekimi yaptırmanın faydaları;

 • Diş ekiminin en büyük avantajı diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha sağlam, rahat ve güvenilir olmasıdır. Daha sonradan ekilen dişler bir yerden destek almaya ihtiyaç  duymadığı için diğer dişlere hiçbir zararı yoktur.
 • Diş ekiminden önce sıklıkla kullanılan köprü ve kuron tedavilerinde sağlam dişlerden destek alındığından dolayı  komşu dişler büyük oranda zarar görebilmekteydi. Bu açıdan bakıldığında bile diş ekiminin, diş hekimlerine ve hastalara sunduğu avantaj çok fazladır.
 • Diş ekiminin önemli bir faydası da halk dilinde damak olarak bilinen ileri yaşlardaki hastaların kullandığı hareketli protezlere ürettiği etkili çözümdür. Hareketli protezlerin kullanımı zor olmakla birlikte, altlarına yiyecek artıkları kaçabilmekte ve hijyenini sağlayabilmek için dikkat etmek gerekir. Ağız içerisinde hareket ettikleri için çiğneme fonksiyonları zayıftır.
 • Günümüzde hareketli protezlerin yerine diş ekimi sonrası dişlerin üzerine yapılan sabit protezler almıştır. Bu sayede geleneksel protezlerde yaşan sıkıntılar ortadan kaldırılmış olur. Diş ekimi, hiç dişi olmayan hastaları dahi yeterli çene kemiği olması durumunda kalıcı çözümler üretebilmektedir.

Diş ekimi yaptırmanın zararları;

 • Ağız içindeki bakteri oluşumuna neden olabilmektedir.
 • Enfeksiyon ve iltihap oluşumu gözlenebilir.
 • Ekilen dişleri vücut reddedebilir.
 • Sinirsel sorunların olmasına sebep olabilir. 
 • Titanyum alerjisi varsa eğer ekilen dişlerin çıkarılması gerekir.
 • Sarı tırnak sendromu gibi durumlara sebep olabilir. Bu gibi durumlarda da dişler çıkartılmalıdır.

]]>
Diş Tartarı https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-tartari.html Thu, 11 Oct 2018 06:53:51 +0000 Diş Tartarı: Dişlerimizin üzerinde oluşan diş tartarı insanlarımız arasında diş taşı diye bilinir. Diş tartarı diş hekimlerince kalkülüs olarak bilinir. Diş tartarı ağzımızdaki bakterilerin diş üzerinde birikmesi Diş Tartarı: Dişlerimizin üzerinde oluşan diş tartarı insanlarımız arasında diş taşı diye bilinir. Diş tartarı diş hekimlerince kalkülüs olarak bilinir. Diş tartarı ağzımızdaki bakterilerin diş üzerinde birikmesi ve sertleşmesi sonucu oluşur. Diş tartarı dişin diş eti altında oluşur. Diş tartarı dişlerin rengini bozar ve dişlerin üzerinde lekeler oluşturur. Diş tartarı ağız bakımını ihmal eden kişilerde daha çok görülür. Diş tartarı bazen de ağız sağlığına dikkat eden kişilerde de nadiren görülür. Diş tartarı periodontit diş eti hastalığına sebep olabilmektedir. Diş tartarını önlemek mümkündür.

Diş Tartarı Nasıl Önlenir: Diş tartarını önlemek için yapmanız gerekenler vardır. Öncelikle ağız bakınızı ihmal etmemeli ve önem vermelisiniz. Diş tartarının önlemek için şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yumuşak ve dişe yapışan ürünleri daha az tercih edip, tüketimlerini azaltmalısınız. Diş tartarını önlemek için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalısınız. Diş fırçasının ulaşamadığı diş aralarını diş ipi ile temizlemek diş tartarını önlemeye yardımcı olur. Bunları düzenli bir şekilde yapmanız diş tartarı oluşumunu önler.

Diş Tartarı Nasıl Temizlenir: Diş tartarı oluşumunu evde temizlemek zordur. Diş doktoruna danışmak gereklidir. Diş doktoru diş tartarını kişinin durumuna göre işlem uygular. Diş tartarı temizleme işleminde çoğu zaman anestezi uygulamaya gerek yoktur. Diş tartarı periodontal  ve ultrasonik aletler ile temizlenerek ağızdan uzaklaştırılır. Bu işlemlerde kullanılan aletler küret, taşlan ve gratuar isimli aletlerdir. Taşlan aleti diş tartarını temizlemek için titreşim oluşturur. Titreşim sonucu diş tartarı temizlenir. Gratuar ve küret aletleri diş tartarını diş eti çizgisinden kazıyarak temizlenmesi için kullanılır.  Diş tartarını tekrar oluşumunu engellemek için dişlerin üzerlerin de parlak yüzeyler oluştururlar. Bu sadece diş hekimleri tarafından yapılır. Diş tartarı temizlendikten sonra ağız bakımına gereken önem ve özen göstermek diş tartarının tekrar etmesini önler. Günümüzde diş tartarına karşı diş macunları üretilmiştir, bu diş macunları tercih etmekte diş tartarının oluşmasını önler. Bazı kişilerde diş tartarı oluşumu tekrar edebilir. Bu durumda kişi tekrar diş doktoruna baş vurarak diş tartarını temizletir.

]]>
Anında Diş Beyazlatma https://www.dishastaliklari.gen.tr/aninda-dis-beyazlatma.html Thu, 11 Oct 2018 09:25:42 +0000 Anında diş beyazlatma yıllardır üzerinde çalışmalar yürütülen bir konudur. Özellikle diş beyazlatan cihazlar gibi doğal olmayan yöntemlerle diş beyazlatmak sağlıklı olmadığından tercih edilmemesi gerekmektedir. Anında di Anında diş beyazlatma yıllardır üzerinde çalışmalar yürütülen bir konudur. Özellikle diş beyazlatan cihazlar gibi doğal olmayan yöntemlerle diş beyazlatmak sağlıklı olmadığından tercih edilmemesi gerekmektedir. Anında diş beyazlatmak pek mümkün olmasa da evde bazı doğal yöntemlerle dişler olduğundan biraz daha beyazlatılabilir. Sağlıklı ve beyaz dişler bizim gülümsememizi güzelleştirirken bunun yanında da kendimizi bakımlı ve çekici hissetmemizi sağlar. Bembeyaz ve sıra sıra dizili dişler güzelliğimize güzellik katmanın yanında kişinin özgüveninin de yerine gelmesine yardımcı olur. 

Anında Diş beyazlatma yöntemleri
 • Çilek ile anında diş beyazlatma: Çilek dişlerde oluşan tartarı önler ve dişlere beyaz bir görünüm vermeye yardımcı olur. Çilek diş macunlarında beyazlatma etkisi gösteren malik asit içerir ve çilekte bulunan lifler bakterileri önler. 2-3 tane çileği ezerek dişlerimizi fırçalarken macun yerine kullanabiliriz, bu yöntemle dişler beyazladığı gibi kalıntılardan da arınır. Yalnız bu uygulamayı sık sık yapmamalıyız. Çilek asitikdir bu nedenle sık sık uygularsak diş minesine zarar verebilir.     
 • Karbonat ve limon anında diş beyazlatma: 1 tatlı kaşığı karbonat ve yarım limon suyunu sıkıyoruz, limon suyu ve karbonatı köpük haline gelene kadar iyice karıştırıyoruz. elde ettiğimiz karışımı steril pamuk ile dişlerimize sürüyoruz, sürdüğümüz karışımı dişlerimizde bekletiyoruz sonra ağzımızı suyla çalkalıyoruz. Dişlerimizi asitten arındırmak için mutlaka fırçalamamız gerekiyor. 
 • Muz kabuğu ile anında diş beyazlatma: Muzda vücudumuz için gerekli olan potasyum, magnezyum, lif, B 6 vitamini ve C vitamini bulunmaktadır. Fakat bizler muz kabuğunun bir işe yaramadığını düşünüp çöpe atarız. Dişlerimizi doğal yönden beyazlatmak için muz kabuğuna ihtiyacımız vardır. Muzun kabuk kısmını ezip macun haline getirip bu macun ile dişlerimizi 2-3 dakika fırçalarsak dişlerimizin beyazladığını göreceğiz. 20-30 dakika sonra normal diş macunu ile dişlerimizi fırçalamamız gerekiyor. Bu karışımı haftada 3 kez kullanmamızda bir sakınca yoktur.
 • C vitamini içeren meyveler ile anında diş beyazlatma: C vitamini bakımından zengin olan meyveler ile diş beyazlatmada yardımcı olabilir. Bunların içerisinde bol miktarda asit olduğu için diş beyazlatmada etkili bir yöntem olarak kullanılır. Limon, portakal, mandalina, domates, greyfurt gibi meyveleri dişlerinize uygulayabilirsiniz. Bu meyvelerin iç kısımlarını macun haline getirip dişlerinizi bu macunla fırçalayabilirsiniz. Bu macunun 2-3 dakika dişlerde durması gerekiyor sonra dişlerin  iyice yıkanması ve temizlenmesi diş sağlığı açısından önemlidir. Bu işlem sonunda beyaz ve parlak dişlere sahip olmak mümkündür.
]]>
Ön Diş Dolgusu https://www.dishastaliklari.gen.tr/on-dis-dolgusu.html Thu, 11 Oct 2018 11:12:12 +0000 Ön diş dolgusu, Tedavi ve estetik görünüşten dolayı yapılmaktadır. Ön dişlerde meydana gelen çürüme ve diş minesinde aşınma gibi durumların iyileştirilmesinde bu dolgular kullanılmaktadır. Bahsettiğimiz bu aşamalar diş Ön diş dolgusu, Tedavi ve estetik görünüşten dolayı yapılmaktadır. Ön dişlerde meydana gelen çürüme ve diş minesinde aşınma gibi durumların iyileştirilmesinde bu dolgular kullanılmaktadır. Bahsettiğimiz bu aşamalar diş hekiminiz aracılığı ile çürük veya mine zedelenmesi neticesinde olmuş ise öncelikli olarak çürüklerde diş yüzeyi temizlenerek işleme başlanmasını sağlar. Diş hekiminizin ön dişlerinizdeki tahribata göre çürük durumu olduğunu kesinleştirmesi ile dişlerinize uygun dolgu malzemelerini temin etmesi ve temizleme işlemini yapması ile daha temiz ve parlak olan dolgular yaparak güzelleştirmesi için gereken frezleri kullanılır. 

Ön diş dolgusu nasıl yapılır

Günümüz teknolojisi kullanılarak dolgu maddelerinin çoğu dişlere yapışmaz dişe tutunur şekilde yapılır. Bu nedenle de diş doktorları dolgu işlemi yapılırken birtakım muhafaza tedbirleri alarak işlemi gerçekleştirir. Bu tedbirler özel muhafaza oyukların hazırlanması ile mümkün olmaktadır. Ön diş dolgusunu yaparken temel olarak en birincil şart güzel bir kavite hazırlanması ile mümkündür. Böylelikle dişe uygulanacak dolgu çürümeden önceki natürel şeklin yeniden verilmeye çalışılması ile olur. 

Ön diş dolgusu ve kompozit restorasyonlar sonrasında hastaların uyması gerekenler

Kompozitlerde polisaj işlemi aynı seanslarda yapılabilmektedir. Fakat önemi büyük olan restorasyon işlemlerinde veya çok fazla diş amaçlı hazırlanan seri restorasyonlarda hastayı ikinci kezde kontrole çağırmak varsa düzeltilmesi gereken yerleri düzelterek hem estetik bir görüntü sağlamak hemde işlev bakımından gerekli bir işlemdir. Bu yöntemle ön dişlerde dolgu işlemi gerçekleştirilirken çok fazla önemli kayıplar restore edilebilmekte bu sebeple hasta olanların ısırmada dikkatli olmalarının bu restorasyonların ömrünü uzatacağının da anlatılması gerekmektedir. Bilhassa yüz kısmında hazırlanan uygulamalardan sonra, çok iyi polisaj uygulanmış olsan da boyayabilen yemek ve içeceklerin dolguların renklerini değiştirilebileceği tekrar ve tekrar anlatılmalıdır. 

Aşınma sebebi ile restore edilen ön dişlerde fazladan dikkat edilmesi gereken, hasta kişiye çok fazla katı olmayan diş fırçaları kullanması gerektiğinin bilgisinin verilmesi gerekir. Ayrıca fırçalama yöntemleri hakkında da düzenlemeler yapması ve uygulaması gerektiğinin bilgisi de hastaya anlatılmalıdır. Bu tür öneri ve teklifler kapsamlı yüz restorasyonlarında yapılması gereken önerilerdir. Bir kez daha işlemin yapılmasından sonra hasta kontrole çağrılıp gereken düzeltmeler yapılarak hem işlev hemde estetik bakımından iyi görünmesi sağlanmalıdır. 

Ön dişlerde dolgu gereksiniminin anlaşılması; dişlerle ilgili oluşabilecek çürük gibi durumlarda ön diş dolgusunun gerekli olup olmadığı gözlem röntgen, çürük boyası ile kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Yapılan ön diş dolgularında bakım için gereken ise dolgudan parça düşmesi veya çatlak yada hassasiyet görülmesi durumlarında tekrar diş hekimine giderek ön iş dolgusunun düzeltilmesi ve dolgulu ön dişe sahip kişilerin mutlaka düzenli olarak beslene şekillerine dikkat ederek diş temizliğine önem vermesi gerekir. Böylelikle yapılan ön diş dolgusu hem daha uzun süre kullanılabilir hemde ağrısız daha uzun bir süre sağlık içerisinde varlığını sürdürülebilir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Diş Duası https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-duasi.html Thu, 11 Oct 2018 16:15:08 +0000 Diş Duası, diş ağrısı oldukça çekilmez ve kişilerin hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Sorun neden kaynaklanırsa kaynaklansın ağrıyı çeken kişi bir an önce kurtulmak ister. Bu ağrılar için yapılabilecek birçok yö Diş Duası, diş ağrısı oldukça çekilmez ve kişilerin hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Sorun neden kaynaklanırsa kaynaklansın ağrıyı çeken kişi bir an önce kurtulmak ister. Bu ağrılar için yapılabilecek birçok yöntem mevcuttur. Eğer dişçiye gidecek vaktiniz yok ise kendi imkanlarınız ile ağrı geçirmeye çalışırsınız. Diş ağrılarından kurtulmak için doktor, ilaç, bitkisel yöntemler, içecekler olduğu gibi manevi şeyler de vardır. Bu yazıda diş duası öğrenmiş olacağız.

Diş Ağrısı İçin Okunacak Diş Duası

Duaya başlamadan önce 3 defa euzü besmele çekilir. Ardından Peygamber Efendimiz'in buyurduğu dualar okunur.

Euzü bi-izzetillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu ve uhaziru

Bu dua bir çok defa okunabilir.Duanın anlamı ise; vücudumda bulunan hastalığın şerlerinden Allahü Tealanın izzetine ve kudretine sığınıyorum anlamına gelmektedir. Bu duayı sürekli okuduğunuzda Allahü Tealanın şifasıyla rahatsızlığınızdan ve sancınız dan kurtulabilirsiniz.

İkinci Dua

Min şerri ma ecidu min vecei haza

Bu duanın anlamı ise; yaradanın adı ile şuan çektiğim acıların şerrinden Allah'ın kudretine sığınırım anlamına gelmektedir. Bu duaları sürekli okuyarak Allah'ın şifasını üzerinizde olduğunu hissedebilirsiniz.
]]>
Gömülü Diş Ameliyatı https://www.dishastaliklari.gen.tr/gomulu-dis-ameliyati.html Thu, 11 Oct 2018 16:42:09 +0000 Gömülü diş ameliyatı, yirmilik dişlere uygulanan bir operasyondur. Çene yapısı bazı kişilerde küçük olduğundan, çene kemiğindeki darlığa bağlı yirmilik yaş dişleri ağız içinde sürememekte veya yanağa, çapraz Gömülü diş ameliyatı, yirmilik dişlere uygulanan bir operasyondur. Çene yapısı bazı kişilerde küçük olduğundan, çene kemiğindeki darlığa bağlı yirmilik yaş dişleri ağız içinde sürememekte veya yanağa, çapraz ve yarı gömülü olarak sıkışabilmektedir. Bu dişlerin yarı gömülü veya gömülü kalması halinde, etrafında yumuşak doku iltihabı ile karşılaşılmaktadır. Diş eti enfeksiyonu antibiyotik ile tedavi edilmişse de, yirmilik dişin ameliyatı yapılmadığında devamlı tekrarlama eğilimi gösterecektir. Gömülü bulunan dişler ağız boşluğuna çıkabilmek için, ön taraftaki dişleri de öne doğru iter. Öne gidemeyen dişlerde ve çene sırasında basınç ağrısı duyulur. Gömülü kalan dişler çevresinde tümör, kist oluşumlarına sebep olabilir. Eğer dişlerin dizilim düzgünse, çenede yirmilik dişin çıkması için uygun alanda yoksa, gömülü dişin ameliyatla alınması şarttır. Bu yapılmadığında, dişin dizilişinde çapraşıklıklar olur. Bunun dışında insanda ortodontik tedavi yapılacaksa, diş diziliminin korunması için, gömülü yirmi yaş dişinin ameliyatla alınması gerekir. Altta yer alan yirmilik dişin pozisyonu yatay veya çapraz olursa, öndeki azı dişi çürütebilir. Diş çıkmaya çalıştıkça, önde bulunan azı dişin kökü güçsüzleşecektir. Genç yaşlarda çene kemiği yumuşak ve esnek olurken, yaş ilerlemesiyle çene kemiği sert ve kırılgan bir duruma gelir. Bu kişilerde sağlık sorunları yükseleceğinden, yirmilik dişin genç yaşlarda çekilmesi çok doğrudur.

Gömülü diş ameliyatı nasıl yapılmaktadır

Ameliyat yapılmadan evvel panoramik röntgen filmi çekilir. Bu filmde gömülü dişin pozisyonu ile etrafında bulunan tehlikeli anatomik oluşumları gözlemek ve çevrenin simetrisini görmek amaçlanır. Gerekirse üç boyutlu diş tomografisi çekilerek, yakında bulunan sinirle dişin ilişkisi, üstteki yirmilik dişin sinüsle arasındaki sınırları daha iyi görülebilir. Ameliyat esnasında verilen anesteziden sonra, diş etinde açılmış olan küçük kesiden flebi yardımı ile diş eti kaldırılır. Bu şekilde dişe ulaşılır.

Gömülü diş ameliyatından sonra nelere dikkat etmek gerekir

Bu ameliyatlar bazen çok kolay, bazen de zorlayıcı bir çalışma sunar. Bu yirmilik dişin pozisyonuna, konumuna, hastanın uyumuna ve doktorun el işine göre değişir. Ameliyat sonrasında konulan tampon 20 dk süreyle ısırılmalıdır. Sonra yerinden çıkarılmalı ve yenisi konmamalıdır. Bu esnada ağız fazla açılmamalı ve esnenmemelidir. Sert ve sıcak besinler ise tüketilmemelidir. Doktorun verdiği antibiyotik, ağrı kesici, ağız gargarası gibi ilaçlar düzenle kullanılmalıdır. Gargara yerine tuzlu su ile ağız çalkalanmalıdır, günde üç defa diş fırçalama yapılmalıdır. Ameliyat esnasında çene kemiğinde aşındırma olduysa, dışarıdan buz takviye edilmelidir. Bu uygulama 10 dakika süreyle devam etmelidir. Bunda süre uzun tutulacak olur ise, yumuşak dokuda yanma meydana gelebilir


]]>
Porselen Diş Kaplama https://www.dishastaliklari.gen.tr/porselen-dis-kaplama.html Fri, 12 Oct 2018 12:41:16 +0000 Porselen diş kaplama; Dişlerin şekli ve yapısının bozuk, estetik açıdan görüntüsü bozuk olan kişilerde, estetik ve görünüm güzelliğini sağlamak maksadıyla, ayrıca başka bir sebepten zarar görmüş, kırılmış, aş Porselen diş kaplama; Dişlerin şekli ve yapısının bozuk, estetik açıdan görüntüsü bozuk olan kişilerde, estetik ve görünüm güzelliğini sağlamak maksadıyla, ayrıca başka bir sebepten zarar görmüş, kırılmış, aşınmış, çürük dişe dolgu yapılamayacak ve tamir edilemeyecek olan sıkıntılı dişlere yapılan bir uygulama şeklidir. Hastaların dişleri düzgün değilse ve hastayı rahatsız ediyorsa estetik görünümlü porselen diş kaplama ile giderilebilir. Diş hekimleri için oldukça kolay ve basit müşterilerinin de memnuniyetini alan bir iştir. Bu arada bu işlemin yapımı da zor değildir. Porselen diş kaplama yaptırmak isteyen her hasta ilk olarak bir diş hekimine başvurur ve şikayetlerini anlatır. Diş hekiminin muayenesinden sonra bir hata yada bir kusur yoksa porselen işlemi için randevu alınıp ona göre tedavi uygulanmalıdır. Porselen diş kaplama yapımı, çoğunlukla, ön dişlerde renk farklılığı olan kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Ön dişler gülmeler ve konuşmalar esnasında çok daha belli olması bu durumun yapılmasına sevk eder.

Porselen diş kaplama nasıl olur; 
 • Porselen diş kaplamaya sahip olmak isteyen hastalar muayeneden sonra herhangi bir sıkıntı çıkmazsa, porselen yapılacak dişlerin ölçüler alınır.
 • Diş ölçüleri alındıktan sonra diş hekimi, porselen kaplama yapılacak dişler için her diş kendi şekline göre kaplama yapılacak bir biçimde porselen için gerekli malzemelerini hazırlar.
 • Hazırlanan her parça kişiye göre hazırlanır.
 • Hemen sonra da uygulama işlemine geçilir ve porselen dişe eklenir.
 • Bunun sayesinde çok fazla beyaz ve belli diş yapısı ortaya çıkar.
 • Daha sonra ise; porselen kullanan kişilerin alışma süreci başlar.
Porselen Diş Kaplama Kullanımı;
 • Porselen diş kaplama yapımı, sonradan mutlaka dişin kullanımı olağan sağlıklı bir dişten daha fazla özen göstermek gerekir.
 • Porselen hırpalanmadan ve düşmeden kullanılması gerekir.
 • Devamlı olarak yapılan kontroller ile dişin ve porselenin maddesinin de kontrolü yapılır.
Porselen diş kaplama için diş kullanımı temiz ve titiz gösterilmesi gerekir ve yanlış bir durumda yapılabilecek bütün uygulamalar hemen boşa gidebileceği bir durum olur. Porselen diş kaplamalar, dişlerin üzerinde, hastaların ağızlarının yapısına uygun bir şekilde hazırlanır ve ana dişlerin üstü biraz 1 mm kadar tıraşlanarak küçültülür ve olağan dişlerin üzerine konulur. Porselen diş uygulaması yaptırmadan önce mutlaka bir hekiminde fikrini almalısınız.


]]>
Ön Diş https://www.dishastaliklari.gen.tr/on-dis.html Sat, 13 Oct 2018 02:59:39 +0000 Ön Diş, ağız içerisinde çenenin üst ve alt kısmınında kemiklerin içine gömülü olan ön cephede yer alan kesici, parçalayıcı, koparıcı özelliğe sahip küçük kemik görünümündeki sert oluşumdur. Ön diş, çiğneme öz Ön Diş, ağız içerisinde çenenin üst ve alt kısmınında kemiklerin içine gömülü olan ön cephede yer alan kesici, parçalayıcı, koparıcı özelliğe sahip küçük kemik görünümündeki sert oluşumdur. Ön diş, çiğneme özelliğinin yanı sıra ses çıkarmada da yardımcıdır. Ağızda bulunan besinlerin mekanik sindiriminin sağlanmasına katkıda bulunur. Konuşmanın düzgün olması ön dişlerin varlığına da bağlıdır. Dış çehre güzelliği açısından da önem teşkil eder.

Ön diş, bebeklikte yaklaşık altı aylıkken oluşmaya başlar. Belirli bir yaşa kadar bu diş geçicidir. Çocuk 7 yaşına geldiğinde bu dişler yerini kalıcı dişlere bırakır. Ön diş, çiğnemenin merkezi kapsamındadır. Ön cephede bulunan bazı dişlerde sürtünme meydana gelir. Bu genetik ve kemik yapısıyla alakalıdır. Zamanlaması kişiye göre değişkenlik gösterir. Bu bir gelişim bozukluğuna etken olabilir. Bu sebeple hekim kontrolüne tabi tutulmalıdır. Ön diş mineleri sert maddeler ve ağızda kalan atıklar ile zamanla zarar görebilir. Bu da ağızda bakteri oluşumuna yol açar. Birçok diş tipi vardır ve bu her yaştan insana göre şekil olarak farklı olabilmektedir.

Ön Diş Sağlığı Ve Bakımı

Ön diş, sindirim sisteminin ilk kanalı olduğu için sağlıkları korunmayıp bakımı sağlanmaz ise işlevini yitirir. Buda dişte çürüme, koku, ağrı oluşumuna ortam hazırlar. Ayrıca sindirim sistemini olumsuz etkileyerek başka rahatsızlıkların başlangıcına da imkan tanır. Dişleri bakımsız ve eksik olan kişiler hem sağlık açısından hem de görünüm yönünden itici olur. Bu nedenle olabildiğince düzenli diş bakımı yapılması gerekir. Özellikle her öğünde yemek sonrası diş aralarında besin artıklarının temizlenmesi için diş macunu ile dişlerin fırçalanması son derece önemlidir. Küçük yaştan itibaren vitamin ve minerallerin vücut içerisine alınmasını diş sağlığını önemli yönde etkiler. Süt ve süt ürünleri, meyve, sebze, kuru yemişler bu bakımdan önemlidir. Diş sağlığını koruma için katı türden gıda ve maddeleri dişle kırmamak gerekir. Aksi halde çatlaklık ve kırıklığa yol açabilir. Bedeninizin bir parçası olan dişlerinizin sağlığını ve bakımını korumanız stres bakımından da yarar sağlayacaktır. 
]]>
Diş Eti İltihabı Antibiyotik https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-eti-iltihabi-antibiyotik.html Sat, 13 Oct 2018 21:04:58 +0000 Diş Eti İltihabı Antibiyotik, Dişlerin sağlıklı ve gülüşlerin güzel ve canlı olması ağız ve diş bakımı açısından son derece önemlidir. Dişlerde hissedilen ağır koku, dişlerde ağrı ve sızıların olması, sararlama Diş Eti İltihabı Antibiyotik, Dişlerin sağlıklı ve gülüşlerin güzel ve canlı olması ağız ve diş bakımı açısından son derece önemlidir. Dişlerde hissedilen ağır koku, dişlerde ağrı ve sızıların olması, sararlamalar ve dişlerdeki çürükler kişinin yaşam kalitesini de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle dişlerin mutlaka düzenli fırçalanması ve dişlerde iltihaplanma ve çürüklerin önlenmesi gerekmektedir. 

Bununla beraber dişlerde diş eti iltihaplanması görülmesi ne yazık ki çok sık karşılaşılan durumlardandır. Diş eti iltihabı oluşmasının bir çok nedeni vardır ve tedavi sürecinde ne yazık ki antibiyotik alımı şarttır. 

Diş Eti İltihabı İçin Antibiyotik Kullanımı:

Diş eti iltihaplanmasına karşı mutlaka önlem almak gerekmektedir. Özellikle diş eti iltihabının sebebi araştırılarak nedenlerin ortadan kaldırılması için antibiyotik alımı ve sonrasında tekrarlanmaması için dişlerin iyi bakılması gerekmektedir. Diş eti iltihabının oluşması sırasında nefeste kötü kokunun oluşması diş eti kanaması ve ağızda acımsı bir tat oluşması, diş etinin şişmesi, dişlerde ağrı, sızı ve zonklama hissetme, diş renginin koyulaşması, kahverengiye dönmesi,yemek yerken zorluk yaşama, diş eti iltihaplanmasını ilk nedeni dişlerin düzenli fırçalanmaması,  yemeklerden sonra yemek artıklarının dişlerin arasına sıkışması çok soğuk ve çok sıcak yiyecek içecek tüketilmesi,  diş eti iltihaplanmasına davetiye çıkarmakta bu durum ise antibiyotik alımını zorunlu kılmaktadır. Antibiyotik alımı diş için oldukça etkili bir çözümdür. Bu nedenle çok fazla antibiyotik alımı zararlı olsa da diş ağrılarında kendiliğinden geçmesini beklemek yerine mutlaka hekim tarafından verilen antibiyotiklerin kullanılması gerekir. 

Fakat bazen dişlerin genetiksel yapısından dolayı da dişlerde erken çürümeler ya da iltihaplanmalar görülebilmektedir. Bu nedenle doktora başvurarak size önereceği ağrı kesici ve antibiyotiği iyice geçene kadar kullanmalısınız. Bunun yanı sıra antibiyotik kullanımını kendiniz değil hekiminiz belirlemelidir. İlerde böbrek ve idrar yollarında olası risklere karşı bu çok önemlidir. Antibiyotik ile beraber bolca su tüketimi de önerilen bir başka tedavi yollarındandır. ]]>
Geçmeyen Diş Ağrısı https://www.dishastaliklari.gen.tr/gecmeyen-dis-agrisi.html Sun, 14 Oct 2018 08:06:51 +0000 Geçmeyen diş ağrısı, Dişi ağrıyan bazı hastalar tedavi sonrasında diş ağrılarının daha da artması sebebi ile doktora başvurular. Ağrıya sebep olduğu düşünülen dişlerde çekilebilir. Ama buna rağmen Geçmeyen diş ağrısı, Dişi ağrıyan bazı hastalar tedavi sonrasında diş ağrılarının daha da artması sebebi ile doktora başvurular. Ağrıya sebep olduğu düşünülen dişlerde çekilebilir. Ama buna rağmen geçmeyen diş ağrısı son hızla devam eder. Her yeni gidilen diş hekimi yeni tedaviler uygular. Ama sonuç yine aynıdır, ağrılar artarak devam eder. Bu durumda da yapılan diş tedavileri yetersiz kalmaktadır. Diş ağrıları oldukça kapsamlıdır. Herhangi bir tedavi başlatılmadan önce ağrının kesin kaynağı teşhis edilmelidir.

Geçmeyen diş ağrısı nedir, nedenleri nelerdir

Geçmeyen diş ağrısı nedeni ile doktora başvuran hastalarda sürekli yeni tedavi şekilleri denenmektedir. Hastaların geçmiş öyküleri dinlenip dikkate alınmamaktadır. Ve bazı hastalar çok hassas sinir sistemi duyarlılığına sahiptir. Bu durumunda mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Yapılan kanal tedavisi, diş çekimi gibi işlemlere rağmen geçmeyen diş ağrısının farklı nedenleri olabilmektedir.

Geçmeyen diş ağrısı yaşayan hastaların, diş ağrısı ile karıştırabildikleri farklı nedenler olabilmektedir;

 • Akut sinüzit döneminde ortaya çıkan rahatsızlıklar
 • Orta kulak iltihabı
 • 20'lik dişlerde oluşan ağrılar
 • Temporomandibuler ekleminin ağrısı
 • Hastanın özellikle geceleri farkında olmadan diş sıkması yada aşırı derece de diş gıcırdatmaya bağlı olarak oluşan diş ağrısı
 • Çene kemiğinin içinde kalan gömük dişler

Bu tür durumlar yaşayan kişiler dişlerinin ağrıdığını düşünmekle birlikte ağrının tam olarak nerede oluştuğunu kestiremezler. Bu tür durumlarda herhangi bir tedaviye başlanılmadan önce mutlaka hastanın diş röntgeninin çekilmesi gerekmektedir. Alt ve üst çene kemiklerini detaylı olarak gösteren bu röntgen diş ve çene kemiklerinin durumunu teşhis etmek açısından son derece önemlidir.

Geçmeyen diş ağrısına sebep olan nedenlerden biri de pulpa iltihabından kaynaklanan diş ağrılarıdır. Özellikle geceleri yattığınız zaman, ortaya çıkan diş ağrısının sebebi pulpaya giden kan basıncının yer çekimi etkisi azaldığından ağrının belirginleşmesidir. İltihaplı olan pulpanın içindeki basınç arttığından dolayı diş ağrısı daha da şiddetli bir hale bürünür. Özellikle geceleri beyni meşgul eden uyarılar azaldığından dolayı diş ağrısı çok daha şiddetli olarak algılanır.

Geçmeyen diş ağrısı sebeplerinden birisi de çürük ve dolgu kenarında uyumsuzluk olmasıdır. Patolojik bir diş eti cebi oluşmuş olabilir. Tüm bu durumlar dikkatlice değerlendirilmelidir.

Bazı diş hekimleri geçmeyen diş ağrısı ile başvuran hastaları standart alışkanlıklarla değerlendirdiklerinden dolayı bir sorun olmadığını düşünürler yada tedavi gerektirmeyen bir yer üzerinde yoğunlaşarak herhangi bir çözüm üretemezler. Geçmeyen diş ağrısı durumunda ağrıya sebep olabileceği düşünülen dişin çekilmesi, ve ağrının hala devam ediyor olması üzerine gidilen yeni bir diş hekimi kaybedilen ekstra bir diş olabilmektedir.

Diş ağrıları vücuttaki en şiddetli hissedilen ağrılardan biridir. Dişlerin içinde bulunan kanallar boyunca sinirler bulunur. Daracık bir kanal içerisinde bulunan bu sinir ağları dayanılmaz ağrıların en temel nedenidir. Bu daracık hacim içerisindeki sinirler herhangi bir enfeksiyon sırasında şişmeye çalışır ama şişemez. Diş sert bir yapı olduğundan şişmez, bu yüzden diş kanalı içindeki sinirler ve damarlar üzerindeki basınç artar, bu durumda ağrının şiddetini daha da artırır. Bundan dolayı geçmeyen diş ağrılarınızda mutlaka uzman bir diş hekimine görünmeli ve yaşadığınız sıkıntıları detaylıca paylaşmalısınız.

]]>
Gömülü Diş Çekimi https://www.dishastaliklari.gen.tr/gomulu-dis-cekimi.html Mon, 15 Oct 2018 02:55:48 +0000 Gömülü diş çekimi, Diş canlılarda ağı içerisinde çene üzerinde düzgün bir şekilde dizili olan yapılara denir. Bu dişlerden bazıları genellikle de azı dişlerden olan yirmilik dişler gömülü dişlerdendir. Bu gömülü d Gömülü diş çekimi, Diş canlılarda ağı içerisinde çene üzerinde düzgün bir şekilde dizili olan yapılara denir. Bu dişlerden bazıları genellikle de azı dişlerden olan yirmilik dişler gömülü dişlerdendir. Bu gömülü dişler günümüzde birçok bireyde çene küçülmesi oluşumu sıklık kazandığından çıkış yeri bulamamaktadır. Çıkış yeri bulamayan ve gömülü vaziyette içeride kalan bu dişler zamanla hastalarda ağız içerisinde olumsuz durumlar meydana getirebilmektedir. Özellikle en arkada oluşması ve çıkacak yer bulamamasından ötürü diş etinde ağrı ve enfeksiyonlara neden olabilen bu gömülü dişlerin çekilmesi için gereken ve kullanılan tek yöntem ameliyatlardır. Bu ameliyatlar ağız içerisine yapılan kesi işlemi ile gerçekleştirilir. 

Gömülü diş çekimi işlemi

Öncelikli olarak hastalara ilk uygulanması gereken tanı işleminin gerçekleştirilmesi ve belirlenmesidir. Buda günümüzde rahat bir şekilde kullanılan üç boyutlu röntgenler veya panoromik röntgenlerdir. Bu çekilen filmler sayesinde gömülü olan dişin diş eti içerisinde bulunan pozisyon ve duruşu belirlenmelidir. Böylelikle uygulanacak olan işlem sağlıklı bir şekilde gereken yerden kesi işlemi gerçekleştirilebilir. Çekilen röntgenler gömülü olan dişlerin anatomik yapısının belirlenmesinde çok önemlidir. O nedenle de mutlaka diş hekiminin dişe müdahale edebilmesi için uygulaması gereken işlemlerin başında yer alır. Bazı gömülü dişlerin yerlerinden dolayı çekilme işlemleri zorluk çıkarsa da, bazıları da yine konumları ve duruşları bakımından çok kolay şekilde işlemi gerçekleşir.

Gömülü diş çekimi, ağız içerisine anestezi yapılarak çene cerrahları tarafından yapılacak olan operasyon işlemi ile ancak gerçekleştirilebilir. O nedenle de bu tür gömülü dişler için mutlaka normal diş hekimine değil çene cerrahına gidilmesinde fayda vardır. Aksi takdirde ciddi ağız sağlığı hatta çene problemleri ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Gömülü dişler veya diş alt çenede ise öncelikli olarak dişin pozisyonuna bakılmalıdır. Daha sonrasında ise pozisyonun belirlenmesi ile kesinin nereden yapılacağına karar verilmesi gerçekleştirilir. 

Gömülü dişler, ağız içerisinde diş eti ne tam gömülü veya yarı gömülü şekilde dik durduğu pozisyonlarda olabilir. Bu tür olgularda gerçekleştirilen gömülü diş çekme işlemi kolay ve uygulaması basit olan bir yöntem ile rahatlıkla çıkartılabilir. Diş pozisyonlarından alt çenede yatay şekilde durumu olan gömülü dişler en zor ameliyatı gerçekleştirilen pozisyonların başında gelir. Bu pozisyondaki gömülü dişlerde çene kemiğinin aşındırma işlemi yapılmalıdır. Dişe ulaşılmasından sonra dişin şekil pozisyon ve konumuna bağlı olarak dişin bir kaç parçaya ayrılması ve bu şekilde çekilmesi gerekir. Her ne şekilde olursa olsun gömülü diş çekilme işlemlerinin hepsinde işlemin bitmesi ile kesi yapılan yere dikiş atılarak kapama işlemi yapılır. Daha sonra hastaya bir tampon verilerek ortalama yirmi dakika ısırması istenir ve beklenir.  
]]>
Şeffaf Diş Teli https://www.dishastaliklari.gen.tr/seffaf-dis-teli.html Mon, 15 Oct 2018 05:30:25 +0000 Şeffaf diş teli, halk arasında şeffaf diş teli olarak adlandırılmakta olan apareyler aslında şeffaf plaklardan oluşur. Şeffaf diş telleri son dönemlerde ortaya çıkmış olan ileri teknolojiler ile geliştiril Şeffaf diş teli, halk arasında şeffaf diş teli olarak adlandırılmakta olan apareyler aslında şeffaf plaklardan oluşur. Şeffaf diş telleri son dönemlerde ortaya çıkmış olan ileri teknolojiler ile geliştirilmiş bir ürün olarak bilinmektedir. Türkiye’de ise ilk defa İstanbul Teknik Üniversitesi’nde şeffaf aparey adı ile geliştirilmiştir. Diş teli tedavisi dişlerdeki çapraşıklıkları, eğrilikleri, ayrıklıkları, yani dişlerdeki bozukluklarını belirli bir süreç içerisinde düzelten bir tedavi yöntemidir. Temel olarak dişlerde ortodontik harekete neden olacak bir kuvvet oluşturan sistemlerle uygulanan tedavidir. Bundan yaklaşık 30 yıl önce diş teli tedavisi dişlerin üzerine yapıştırılan ve kare formunda olan, braket dediğimiz metallerle yapılmaktaydı. Bu metal braketler her ne kadar dişleri istenilen düzeyde düzeltse de estetik açıdan kötü görünmesi kullanım alanını daraltmaktadır. Özellikle dış görünüşün önemli olduğu durumda olan insanlar diş teli tedavisi göremiyordu. Bu nedenle araştırmacılar metal braketlerle aynı sonucu verecek, estetik açıdan daha az belirgin sistemler araştırılmaya başlandı. Ve şeffaf diş teli kavramı ortaya atıldı.

Şeffaf  diş teli çeşitleri;

Şeffaf diş teli olarak da isimlendirilen ve metal diş tellerine göre daha estetik durduğu için tercih edilen bu 3 sistemin belli olmayanından az belli olanına doğru sıralaması şu şekildedir,

 • Lingual ortodonti
 • Şeffaf plak
 • Şeffaf braket

Şeffaf diş teli nasıl takılır

Öncelikle diş teli takılmadan önce dişlerinizin tedavi başlangıcındaki halini kayıt altına alınız. Bu sayede hem dişlerinizin ilk hali üzerinde ölçümler yapılacak, hem de diş teli tedavisinin uzun soluklu bir tedavi olmasından dişleriniz düzeldikçe eski halini unutulmazsınız. Sonra diş teli takılması işlemine geçilmektedir. Diş teli takılırken diş yüzeylerinin mutlaka kuru olması gereklidir. Bunun için dudaklarımızın ve yanaklarımızın dişlerimizin yüzeyine değmesine engel olan, ekartör adı verilen bir plastik kullanılmaktadır. Daha sonra braket adını verdiğimiz kare şekilli diş telleri ve özel diş teli yapıştırıcıları ile diş üzerine yapıştırılmaktadır. Bu yapıştırıcıların mavi ışığı gördüğünde sertleşen özellikleri vardır. Bu nedenle braketler dişlerinizin üzerine yerleştirildikten sonra mavi dalga boyunda ışık uygulanmaktadır. Her dişinizin üzerine bir braket gelecek şekilde bu işleme devam edilmektedir. Bütün braketler yapıştırıldıktan sonra ekartör çıkarılmakta ve braketlerin ortasından geçen ince uzun tel braketlere lastikleri aracılığı ile tutturulmaktadır.

Şeffaf diş teli nasıl çıkarılır

Diş teli tedavisi bittiğinde diş tellerinin çıkarılması gerekmektedir. Diş tellerini çıkarmak için kullanılan özel malzemeler bulunur. Bu malzemelerin yardımıyla altlı üstlü bütün diş telleriniz 1 dakika gibi kısa sürede çıkarılmaktadır. Diş telleri çıkarıldıktan sonra ikinci aşama olarak, dişlerin üzerine kalan yapıştırıcı artıklarını temizleme aşamasına geçilir. Bu içinde yapıştırıcıların çıkarılması için üretilen ve dişin minesine zarar vermeyen özel malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler biraz pahalı olduğu için yerlerine başka malzemeler kullanılması durumunda diş minesi çizilebilir, parlaklığı kaybolur ve bunun telafisi maalesef yoktur. 

Şeffaf diş teli avantajları;

 • Dışarıdan bakıldığında kesinlikle fark edilememesi
 • Tedavi sırasında herhangi bir acı, ağrı ya da sızı gibi durumların olmaması
 • Tedavi başlangıcının kısa olması ve güzel gülüşlere en yakın sürede kavuşulması
 • Tedavi süresince konuşmalarınızı etkilememesi
 • İstenildiği zaman çıkartılabilme özelliğine sahip olması
]]>
Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-eti-agrisi-nasil-gecer.html Mon, 15 Oct 2018 14:52:42 +0000 Diş eti ağrısı nasıl geçer, diş eti ağrısının nedenleri arasında ilk sırayı diş çürükleri yer almaktadır. Diş minesinin aşınması sonucunda, diş eti hastalıkları ve iltihaplanması gibi sebeplerin ardından sinüzi Diş eti ağrısı nasıl geçer, diş eti ağrısının nedenleri arasında ilk sırayı diş çürükleri yer almaktadır. Diş minesinin aşınması sonucunda, diş eti hastalıkları ve iltihaplanması gibi sebeplerin ardından sinüzit gibi hastalıklar da diş eti ağrısına sebep olabilir. Diş eti ağrısı için şifalı bitkiler kullanmak da faydalı olabilir. Özellikle, sirkeye birer tutam kekik ve kimyon katılıp bununla gargara yapıldığı zaman diş eti ağrısını dindirmede ve iltihabı kurutmada çok etkilidir.  Bu uygulamayı bir süre devam ettirmek esastır. Diş eti ağrısı diş etlerinde kızarık ve zonklama gibi belirtiler kendini belli etmektedir. Uzun süren diş eti ağrısı varsa muhakkak doktora gitmek gerekir. 

Diş eti ağrısı nasıl geçer, yapılması gereken uygulamalar

 • Kolonyalı pamuk: Pamuğa dökülecek kolonya ile diş etinin üzerine bastırılmalıdır. Diş eti iltihapları varsa onların üzerine bastırılmalıdır. Bu şekilde diş etinin uyuşmasını sağlayacaktır .Kolonyalı pamuğa diş etine bir süre beklettikten sonra pamuğu çıkartıyoruz ve ağzımızı ılık suyla çalkalayıp yıkıyoruz.
 • Karanfil tomurcukları: Birkaç adet karanfilin tomurcuklarını kaynamış suyun içine 10 dakika kadar demlenmeli ve sonra o su içilmelidir. Bu içilen su diş etlerinin uyuşturacaktır ve daha sonra diş etlerinin ağrılarını hafifletecektir. Ağızda çürük ve ağrıyan bir diş bulunuyorsa 1 adet karanfil tomurcuğu ile ağza atılır ve çürüyen dişlerin üstüne gezdirilir. Dişlerin uyuşmasını ve devam eden ağrısını azaltmasını sağlayacaktır.
 • Karanfil yağı uygulaması: Şiddetli şekilde ağrıyan zonklayan diş etlerine bir miktar karanfil yağı sürülürse kısa bir süre içinde diş etlerinin ağrıları azalır ve dişlerde rahatlama olur. Bu uygulama diş etlerinde oluşmuş olan apselere de faydalı gelmektedir. Apselerin daha kısa bir süre zarfında temizlenmesini sağlamaktadır. Bu uygulamayı hamile kadınlar uygulamamalıdır.
 • Akupres uygulaması: Bu uygulamanın diş eti ağrılarına ve diş etinin iltihaplanmalarını ciddi manada azaltan bir uygulamadır. Bu uygulamayı yapmak için ayak bileklerinin içeriye doğru bakan çukur bölgesine doğru 4-5 dakika boyunca baskı uygulanmalıdır. Baskı uygulandıktan sonra masaj yapılmadır. Uygulamayı yaptıktan kısa bir zaman sonra etkisi görülecektir. Bu uygulama doğum süresini kısaltıyor ve erken doğum neden olan bir uygulamadır. Bu durumdan ötürü gebe olan kadınların bu uygulamayı kesinlikle yapmamaları gerekir.
 • Kekik, sirke ve kimyon karışımı uygulaması: Bir tutam kekik ve kimyon alınıp 1 su bardağı sirkenin içine katıp karıştırılmalıdır. Yapılan bu karışım bir müddet kadar bekletilmelidir. Bekletilen karışım gargara yapılmalıdır. Bu karışım diş eti iltihaplarının kurumasının sağlayıp, diş eti ağrılarının ciddi anlamda azalmasını sağlıyor. Etkili sonuçlar almak için bu uygulamayı düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

]]>
Azı Diş Çekimi https://www.dishastaliklari.gen.tr/azi-dis-cekimi.html Tue, 16 Oct 2018 03:01:28 +0000 Azı Diş Çekimi, Diş ağrısının ve dişle ilgili her türlü sıkıntının ne derece sancılı ve ağır geçtiğini hepimiz biliriz. Bir çok kişi diş ağrısının ne kadar zor olduğunu da defalarca anlatır. Bu gerçekten de böy Azı Diş Çekimi, Diş ağrısının ve dişle ilgili her türlü sıkıntının ne derece sancılı ve ağır geçtiğini hepimiz biliriz. Bir çok kişi diş ağrısının ne kadar zor olduğunu da defalarca anlatır. Bu gerçekten de böyledir. Dişler bizim sadece yemek yememize yaramaz. Tüm sağlık sorunlarının da başında gelmektedir. Mide rahatsızlıkları ağız ve boğazda oluşan bir çok sorunun temelinde de yine dişler yatmaktadır. Öyle ki diş sağlığı kalbi bile etkilemektedir. 

Azı Diş Çekimine Yol Açan Unsurlar

Genellikle diş temizliğinin ihmal edilmesi, beslenme ve yanlış fırçalamaya dayalı olarak diş rahatsızlıkları ortaya çıksa da genetik olarak da diş hastalıkları aktarılmaktadır. Dişte oluşan basit düzeydeki rahatsızlıklarda genelde ilaç kullanımı önerilmektedir. Biraz ileri düzeye ise dolgu ya da kanal tedavisi başvurulan yöntemlerdendir. Fakat diş tamamen kaybedilmişse ya da diğer dişlere zarar verecek boyuta ulaşmış ise, bu daha tehlikelidir ve mutlaka dişin çekilmesi gerekecektir. 

Dişlerimizin yapısını düşündüğümüzde azı dişler besinlerin koparıldıktan sonra ısırarak öğütülmesine ve beslenmeye katkısı olur. 16 tane azı dişimiz vardır ve bunların 8 tanesi alt çenede 8 tanesi ise, üst çenede yer almaktadır. Bu dişler beslenmede çok önemli role sahiptir. Fakat ağız kısmının gerisinde kaldığında çoğu zaman dişlerdeki yemek kalıntılarının burada kalarak kötü koku oluşturmasına ve dişlerin çürüyerek çekilmesini gerektirmektedir. Özellikle yirmilik dişler de bu gruba dahildir. Çekildikten sonra ilk gün çok fazla ağrıya neden olmakta hatta kulağa ve başa da ağrı yapmaktadır. Fakat dişlerinizde ağrı varsa ve çekilmesi gerekiyorsa bu ilk günün ağrısını göze almalı ve mutlaka geç olamadan dişlerinizi çektirmelisiniz. Tabi ki kimse gerçek dişini kaybetmek (çektirmek) istemez fakat son çare buysa diğer dişlere de zarar vermeden bu stresten kurtulmalısınız. 

Azı Diş Çekimi Sonrası Ne Yapmalıyız

Azı dişinizi çektirdikten sonra doktor oraya pamuk bastıracaktır. Bir süre pamuk orada kalsın. Ardından ise, pamuğu çıkardıktan sonra asla başka bir pamuk yerleştirmeyin. Mümkünse  kanı tükürün sürekli ve kurumasını bekleyin. Eve geldiğinizde ağrınız olacak fakat sakin olmaya mümkünse biraz uyumaya çalışın. Ertesi güne kadar ağrınız hafifleyerek kesilecektir. İlk iki gün yumuşak ve çok sıcak ya da çok soğuk olmayan yumuşak gıdalar tüketin. Sert gıdalar yaranızın kanamasına yol açar. Dişinizde sanki kırılıp kalmış gibi bir beyazlık ortaya çıkar fakat panik yapmanıza gerek yok zamanla burada bulunan kemik kapanacaktır.
]]>
Gebelikte Diş Eti Şişmesi https://www.dishastaliklari.gen.tr/gebelikte-dis-eti-sismesi.html Tue, 16 Oct 2018 18:43:56 +0000 Gebelikte diş eti şişmesi: Çeşitli hormonların aktif olarak çalıştığı gebelikte, hormonların bu şekilde çalışması bedeni ödeme yatkın bir hale sokar. Gebelik döneminde bütün bedende bulunduğu gibi, dişi saran yumuşak Gebelikte diş eti şişmesi: Çeşitli hormonların aktif olarak çalıştığı gebelikte, hormonların bu şekilde çalışması bedeni ödeme yatkın bir hale sokar. Gebelik döneminde bütün bedende bulunduğu gibi, dişi saran yumuşak dokuda da ödem oluşabilir. Ödemin etkisiyle normal süreçte diş etinde kalmayacak gıda maddelerinin bu süreçte diş etinde kalabilir ve bu da problemlere sebep olabilir.

Gebelik sürecinde ağız bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken başka mühim bir konu da, ileri bir diş eti enfeksiyonu olan ‘kronik periodontitis’  olmaktadır. Diş eti hastalıkları arasında en yaygın olarak olarak karşılaşılan tıbbi adı ‘kronik periodontitis’  olan ve gr negatif bakterilerinin neden olduğu enfeksiyon, gebeler yönünden riskli bir haldir. Araştırma ve çalışmalara göre erken doğum ve düşük kilolu doğum tehlikesini belli bir farkla artıran enfeksiyonun muhakkak tedavi edilmesi gerekir. Bunun için anneye, kadın doğum uzmanının da kararı ile antibiyotikler verilebilmektedir. Bu tedavinin anne karnındaki bebeğe rastgele bir zararı bulunmaz. Gebeler yönünden temel belirtilmesi gereken taraf; anne olmayı planlayan kadınların gebe kalmadan evvel ağız ve diş sağlığı bakımından koruyucu önlemler alması gerekmektedir. Şayet çürük sahip olunan ise,  çürüklerin ve diş eti enfeksiyonunun tedavi edilmesi, uyumlu olmayan eski restorasyonların yenilenmesi, protezler varsa ve vuruyorsa bunların düzeltilmesi gereklidir. 

Gebelikte diş eti şişmesi nedenleri

Gebelik döneminde diş etlerinde şişme, kızarıklık ve hassasiyet gelişmesi yaygın olarak olarak bir şikâyettir. Gebelikte dişeti iltihaplanmalarına sık sık rastlanılmaktadır. Diş etinde kanama, şişlik, kızarıklık ve dokunmaya karşı hassasiyet gelişmektedir. Bu hal ağız bakımını da güçleştirmektedir. Özellikle fırçalama sırasında ya da kendi kendisine olan kanamalar oldukça dikkat çekicidir. Bu sıkıntılar genelde gebeliğin ilk üç ayı içinde ortaya çıkmaktadır. Önlem alınmadığı durumlarda enfeksiyon dişe destek olan dokudan kemiğe de geçebilir ve sonuçta dişlerin kaybına yol açabilir. Daha az olmakla bir arada gebelik tümörü olarak isimlendirilen zarar vermeyen ancak, kotu görünümlü ve ağrılı dişeti büyümeleri görülebilmektedir. Gebelikte vücutta meydana gelen değişikliklerden dişeti dokuları da etkilenmektedir. Ağız bakımı gebelikte daha da önem kazanmaktadır, çünkü yükselen hormon seviyeleri var olan diş ve dişeti problemini arttırmaktadır. Hormonların yüksek civarda olması dişeti hücrelerindeki sıvı sayısını arttırır. Bu da dişetlerinin hassaslaşmasına ve şişmesine sebep olabilmektedir. Hem de dişetinin iltihaplanmalara karşı olan direnci de olumsuz yönde etkilenmektedir. Fakat şunu da belirtmek gerekir, gebelikte diş eti şişmesi hali ağız bakımın yetersiz olması ile direk  ilgilidir. Ağız içerisinde tespit edilen bakteriler rahatsızlığın şiddetlenmesine sebep olmaktadır.
]]>
Diş Çekimi Sonrası Şişlik https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-cekimi-sonrasi-sislik.html Wed, 17 Oct 2018 17:15:27 +0000 Diş Çekimi Sonrası Şişlik, cerrahi işlemler sonrasında diş çekimi ardından meydana gelen yüz çehresi üzerindeki normalin dışındaki farklı görüntüdür. Diş çekim yapılmasından sonraki şişlik belirtisinin yaşanmaması Diş Çekimi Sonrası Şişlik, cerrahi işlemler sonrasında diş çekimi ardından meydana gelen yüz çehresi üzerindeki normalin dışındaki farklı görüntüdür. Diş çekim yapılmasından sonraki şişlik belirtisinin yaşanmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Diş çekimi esnasında kök parçasının damak içerisinde kalması şişlik belirtilerini meydana getirecektir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olamayanlarda yüzde şiş oluşumu kaçınılmaz bir durumdur. Öncelikle şişkin alanın dış kısmına sağlıklı ambalajlı buz kompresi uygulaması bu yönde fayda sağlayacaktır. Fakat buzun diş çekimi sonrasında meydana geren yara olan alana direk teması sağlanmamalıdır. Tıbbi malzemeler içerisinde diş çekimi yapılan alanın dış kısmına yüz alanına buz tedavisinin uygulanması doğru olacaktır. 

Cerrahi müdahale dışında yapılan diş çekimi sonrasında şişliğin ve ağrıların aşırı oluşumunu beraberinde getirecektir. Şişliği en az indirgemek için öncelikle hekim kontrolünün sağlanması şarttır. Kendi başınıza veya bilinçsiz kişiler tarafından yapılacak basit müdahale dahi sağlık problemi oluşturmaya yetecektir. Bu durum şişlik oluşumunun yanı sıra ağrı, ağız açmada zorluk çekme, yüz ve göz çevresindeki damar yollarının morarması, çenede ağırlık hissetme, stres gibi etkenlere yol açacaktır. 

Diş çekimi sonrası şişlik oluşumunu engellemek için; kanama bölgesine tampon uygulaması yapılmalı, yüksek yastık kullanımı sağlanmalı, sıcak ve soğuk içecek tüketilmemeli, mümkünse 24 saat bir şey yenilip içilmemeli, diğer dişleri sıkıp oluşan ağrıyı engellemeye çalışılmamalı, ağır darbelerde bulunulmamalıdır. Şişlik oluşumunun önlenmesinde kanama durdurucu ilaçların kullanımı fayda sağlayacaktır. Tampon yardımının takviye edilmesi şişliğin önüne geçecektir. Fakat bu tamponun yara üzerinde kalma süresi kısa tutulmalıdır. Kanama kontrolü yetkili hekim tarafından sağlanmalıdır. Farklı cisimlerle diş çekimi sonrasında yara olan alana dokunulması şişliği arttıracaktır. Bu yüzden gerekli tedbirler alınarak kısa sürede uzmanlar tarafından iyileştirme çabalarına girilmelidir. Alkol ve sigara kullanımı şişlik oluşumunu tetikler. Bu zararlı maddelerden de uzak durulması gerektiği unutulmamalıdır. Doktorun önerdiği reçete dışında keyfi ilaç kullanımında bulunulmamalıdır. Diş iltihaplanması da şişliğe öncülük yapacağı için bunun da önleminin alınması gerektiği bilinmelidir.

Diş çekimi sonrasında şişlik nasıl iner

Diş hekiminin önerdiği antibiyotik kullanımı diş çekimi sonrasında şişliğin inmesi için önemlidir. Plastik bir torbaya buz konularak buz kompresi yapılmalıdır. Ağzın soğuk su ile çalkalanması da fayda sağlayacaktır. İltihap önleyici diğer ilaçların doktor tavsiyesinde kullanımı da önemlidir. Şişlik oluşumu sonrasında önemsemez tavırlar sergilemeyerek şişliğin kendiliğinden inmesi beklenmemelidir. Gerekli müdahalenin erkenden yapılması diş çekimi sonrasında oluşan şişliğin erkenden inmesini sağlar. Diş çekiminden sonra belirlenen sürede dikişlerin alınması için hastaneye gidilmesi gerekir. Dikişler alınmaz ise şişlik kısmende olsa devam eder. Dikişler alındıktan sonra o nokta kendini yenileyeceği için şişliğin de yavaş yavaş inmesi beklenir.
]]>
Evde Diş Beyazlatma https://www.dishastaliklari.gen.tr/evde-dis-beyazlatma.html Wed, 17 Oct 2018 21:00:31 +0000 Evde Diş Beyazlatma, Bembeyaz dişlere sahip olmak herkesin hayalleri arasında olduğunu düşünüyorum. Bembeyaz dişlere sahip olmak sanıldığı kadar zor ve zahmetli bir iş değildir aslında. Bunun için illa ki dişçi koltuğuna Evde Diş Beyazlatma, Bembeyaz dişlere sahip olmak herkesin hayalleri arasında olduğunu düşünüyorum. Bembeyaz dişlere sahip olmak sanıldığı kadar zor ve zahmetli bir iş değildir aslında. Bunun için illa ki dişçi koltuğuna  oturmanız da gerekmiyor. Kendi evinizin rahatlığı ile hazırlayacağınız diş beyazlatma kürleri ile bu işi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır
 • Diş beyazlatma konusunda gayet başarılı bir sonuç almanıza yardımcı olacak muz kabuğunun iç kısmı manganez, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. Bu mineraller de diş beyazlatma açısından oldukça yararlıdır. Muz kabuğunu dişlerinizin yüzeyine iki dakika boyunca sürün ve ardından iyice durulayın. Bunu haftada iki defa tekrarlayıp düzenli uygularsanız sonuçlarına şahit olacaksınız.
 • Son zamanlarda bir furya gibi yayılan aktif karbon ile diş beyazlatma yöntem ide bulunmaktadır. Bilim adamları tarafından da onaylanmış bir uygulamadır bu. Aktif karbonu biraz su ile açıp dişlerinizi bu şekilde fırçalayın ardından da iyice ağzınızı ve dişlerinizi durulamanız ve kesinlikle bu maddeyi yutmamanız gerekiyor.
 • Diş beyazlatma konusunda yardımcı olacak diğer bir yöntem ise yine bir meyvenin etkisi ile ortaya çıkmaktadır. Bu meyve de çilektir. Çilek içinde bulunan malik asit sayesinde dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Özellikle de dişlerde  kahve, çay, sigara sonucunda meydana gelmiş lekelerden çileğin içinde bulunan asit sayesinde rahatlıkla kurtulabileceğinizi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. İki adet çileği çatal yardımıyla iyice ezin ve içine bir çay kaşığı karbonat ilavesi yaparak yaklaşık olarak 5-7 dakika boyunca  dişlerinizi bu karışım ile fırçalayın. Bu uygulamayı her gün yapmanız gerekiyor. Düzenli kullanım sonucunda etkisini göreceksiniz.
 • Diş beyazlatmaya yardımcı olacak başka bir yöntem ise elma sirkesidir. Üç ölçek suyu bir ölçek elma sirkesi ile karıştırıp günlük gargara yaparak kullanmanız tavsiye ederim. Düzenli kullanım sonucun da dişlerinizin beyazladığına şahit olacaksınız.
 • Diş beyazlatma da etkili olan diğer bir yöntem defne yaprağı ve portakal kabuğunun birlikte kullanılmasıdır. Bunun için defne yaprağını alın ve iyice ezin ve bir portakal kabuğunu da içine rendeleyin iyice karıştırın ve macun kıvamına getirin. Diş  fırçasına bu hazırlamış olduğunuz macunu sürün ve beş dakika boyunca dişlerinizi bu macun ile fırçalayın. Düzenli Kullanım sonucunda dişlerin beyazlamasında oldukça etkili bir yöntem olduğunu söyleyebilirim. Her gün kullanmamanız gerekiyor çünkü içindeki maddeler sonucunda dişlerin üst tabakasını aşındıracağı için her gün kullanım için tavsiye edilmez.
 • Sofra tuzu karbonat kadar etkili bir yöntem olmasa da diş beyazlatma konusunda yardımcıdır. Ağız içinde var olan bazı mikroorganizmaları öldürür. Anti bakteriyel özelliği olmasına karşın ağız içinde var olan tüm bakterileri öldürmez. Ayrıca sofra tuzu diş eti iltihabı sonucu oluşan ödemi azaltıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Lif bakımından zengin olan sebze ve meyveleri de düzenli tüketmeniz sonucunda da diş beyazladığına şahit olacaksınız. Özellikle bu sebze ve meyveler şunlardır; elma, salatalık, brokoli, marul ve havuç.
]]>
Diş Çürüğü https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-curugu.html Thu, 18 Oct 2018 10:01:06 +0000 Diş çürüğü, yediğimiz ve içtiğimiz karbonhidratlı ve asitli yiyecek ve içeceklerin ağızda bir müddet kaldıktan sonra, mikroorganizmalarca aside dönüşüp dişe etki etmesiyle oluşan demineralizasyon hadisesidir. Asitler Diş çürüğü, yediğimiz ve içtiğimiz karbonhidratlı ve asitli yiyecek ve içeceklerin ağızda bir müddet kaldıktan sonra, mikroorganizmalarca aside dönüşüp dişe etki etmesiyle oluşan demineralizasyon hadisesidir. Asitler sürekli olarak saldırır ancak dişte çürüme bir seferde olmaz. Bunun nedeni ise ağızdaki diğer maddelerin dişlerinizin çürüme sürecini durdurması için sürekli çalışmasıdır. Bu maddelerden bir tanesi ise tükürük tür. Diş macunu da doğal bir mineral olan florür içerdiğinden dişlerin güçlenmesine yardımcı olur ve çürümesini engeller. Eğer dişte lekelenme görülürse bu çürük başlangıcı anlamına gelir. Düzenli olarak dişlerimizi fırçalarsak çürümeyi engelleyebiliriz. Fakat ihmal edilir ve tedavi süreci sürekli ertelenirse çürük sinsice ilerler ve daha vahim hale gelir. Bu durumdaki bir dişi de çekmek gerekir.

Diş çürüğü nasıl önlenir
 • Dişlerinizi düzenli olarak florür içeren diş macunları ile fırçalayın..
 • Kalsiyum açısından zengin olan besinler tüketin.
 • öğün arası atıştırmalıklardan uzak durun.
 • Şekerli gıdaları çok fazla tüketmeyiniz.
 • Sürekli ilaç kullanıyorsanız bol su içiniz.
 • Yılda en az iki defa diş hekimine kontrole gidiniz.
Diş çürüğü tedavisi: 

Dişte oyuk oluştuktan sonra diş çürüğü kendi kendine iyileşme göstermez. Bu durumda bir diş hekimi ile görüşmek gerekir. Eğer dişte çürük tespit edildiyse zaman kaybetmeden tedaviye başlamak gerekir. Tedavi öncelikle dolgu ile yapılır. Dolgu, oluşan boşluğun uygun maddelerle kapatılıp çürüğün temizlenmesine yönelik bir uygulamadır. Bu uygulama ile diş çürüğünün ilerlemesi önlenir ve diş kurtarılabilir. Fakat geç kalınmış durumlarda diş apse yapar ve doktorun uygun gördüğü antibiyotik ile tedavi edilir. Çürük vücutta ciddi hasarlar bırakacağı için çekilmesi gerekebilir.
]]>
Diş İpi Nasıl Kullanılır https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-ipi-nasil-kullanilir.html Fri, 19 Oct 2018 01:06:30 +0000 Diş ipi nasıl kullanılır, diş ipinin kullanılmasında sakınca yoktur. Ama diş ipinin dişlerden bakterileri etkin biçimde temizleyebilmesi için, doğru teknikleri uygulamak gerekir ve bundan da emin olmak gerekir. Diş i Diş ipi nasıl kullanılır, diş ipinin kullanılmasında sakınca yoktur. Ama diş ipinin dişlerden bakterileri etkin biçimde temizleyebilmesi için, doğru teknikleri uygulamak gerekir ve bundan da emin olmak gerekir. Diş ipi kullanıldığı zaman, parmaklar ağıza sokulacağı için, ip kullanmadan önce bilinmesi gereken bir takım şeyler vardır. Bunları aşağıdaki yazımızda anlatmaya çalışacağız. 

Diş ipi kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Diş ipi kullanıldığı zaman yeterli düzeyde kullanılmalıdır. 45 santimetre uzunluğunda olmalıdır. Kulak kısmına uzun gelebilir ama bir işten farklı bir işe geçerken temiz olan kısmı kullanmak gerekir. İpin büyük bir kısmını bir elle, tercihlere göre orta parmağa ya da işaret parmağına sarılır. Diğer ellerde orta parmak veya işaret parmağını da az miktarda sarılır.
 • Dişlerin arasına kaydırarak geçirilmesi gerekir. Yüksek hareketlerle ipi dişlerin arasında nazikçe kaldırılmalı ve ipin dişlerinin arasında hızlı geçmemesine özen gösterilmelidir. Diş ipini dişin etrafında sarıldığı zaman bir C şeklini almalıdır. Daha sonra diş ipini diş eti çizgisinden dişin üst kısmına doğru dikkatli bir şekilde kaldırılmalıdır
 • İp parmağa aktarılır. Bir dişten diğer dişe geçerken, daha fazla ip tutulduğu için eldeki parmaktan temiz bir kısım ip açılmalı ve diğer eldeki parmağa kullanılmış olan ip sarılmalıdır. Baş parmak kılavuz olacak şekilde kullanılmalıdır.
 • Her iki tarafa ulaşılmaya çalışılmalıdır. Her dişin arka tarafına da iple temizlemeyi unutmamak gerekir. 

Diş ipi nasıl kullanılır, faydaları nelerdir

İşin aslını söylemek gerekirse, diş ipi kullanmanın ilk gününden itibaren sayısız faydalar sağlar. Diş ipi kullanımından sonra dişler ve diş etleri daha güzel ve temiz olur. Çünkü diş ipi diş fırçalarının ulaşamadığı yerlere kolaylıkla ulaşabilir. Böylece nefes tazelenir ve diş etlerin sağlığı da iyileşme gösterir. Bundan sonra banyo raflarında tozlanmaya bırakılan diş ipini mümkün mertebe de kullanmaya çalışılmalıdır. Başlangıcı itibariyle biraz değişik ve garip gelse de pratik yapmaya devam edilmelidir. Kısa bir zaman sonra bunun farkını hissetmek ve diş ipi kullanın günlük yaşamın bir parçası haline geldiğini göreceğiz. 

Diş ipi kullanımı sırasında kanama

Diş ipini ilk kez kullanmaya başladığımızda diş etlerimizi kanaması sıklıkla görülen bir durumdur. Bu bir tür diş eti hastalığının sahip olduğunuza işaret edebilir. Fakat bir gün birkaç günlük kullanımından sonra diş etlerinin daha sağlıklı hale geleceğinden, kanamanın durması gerekir. Eğer kanama devam ediyorsa muhakkak bir diş hekimine danışmak gerekir. 

Diş ipi ne zaman kullanılır

Daha önce hiç diş ipi kullanmamış olan kişiler en yakın zaman kullanmasında fayda vardır. Çünkü bazı kişilerin diş ipinin kullanmadığın beyan ederler ve bunun için geç olduğunu söylerler. Zararın neresinden dönersen kardır sözünü hatırlayarak, he zaman kullanılabilir. O yüzden diş ipini ne kadar çabuk kullanılmaya başlanırsa o kadar faydalı ve iyi olur.

]]>
Diş Dolgusu Ağrısı https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-dolgusu-agrisi.html Fri, 19 Oct 2018 07:16:58 +0000 Diş dolgusu ağrısı, Dişlerimizi çevreleyen maddelerin çürükler sebebiyle diş ağrıları yaşamanız mümkündür. Bu ağrıları ortadan kaldırmanın yolu diş çürüğünü tespit edip iyi bir dişçi tarafından yapılacak Diş dolgusu ağrısı, Dişlerimizi çevreleyen maddelerin çürükler sebebiyle diş ağrıları yaşamanız mümkündür. Bu ağrıları ortadan kaldırmanın yolu diş çürüğünü tespit edip iyi bir dişçi tarafından yapılacak çürük temizliği ve kanal tedavisinden sonra dişlerimize dolgu yaptırmaktır. Ancak yapılan dolgunun yetersizliği ve diş sinirlerinin tamamen alınmaması yada dolgu yapılırken yeterli ve düzenli yapılmadığında yani dolguda boşluk oluştuğunda diş hava alacağından dayanılmaz ağrılara sebep olacaktır.

Diş Dolgulu ağrısı, Bu ağrının diğer bazı  nedenleri ise dolguyu yapılan malzemede veya dolgu yapılan dişin etrafında ince çatlakların var olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çatlaklar nedeniyle dişleriniz sıcak ve soğuğa karşı çok hassaslaşır Ve size çok büyük ağrılar yaşatabilir. Dişinizde yada dolgun uzda çatlak olduğunu özellikle bir şeyleri ısırırken büyük acılar çekerek anlayabilirsiniz. Bu çatlakların tedavisi genellikle çok kolay ve basittir. Ancak eğer dolgu yapılan alan derin ise tedavinin olumlu gerçekleştirilmesi pek mümkün olmayabilir. Bu nedenden dolayı dolgulu dişlerinizde bir ağrı hissettiğiniz anda hiç vakit geçirmeden profesyonel bir müdahale için doktorunuzla hemen iletişime geçmelisiniz.

Diş dolgusu ağrısı neden olur

Dış yaralanmasında diş dolgulu ağrısı, Özellikle yaptırdığınız  bu dolgu dişlerinize oluşabilecek hasardan korumamaktadır. Dişinizi bir yere vurmanız veya sert bir cisim ısırmanın ceviz yada fındık kırmak gibi bu duruma olanak vermeniz dolgulu dişinizde yaralanmaya neden olabilir. Ve hata dolgunun yerinden bile çıkmasına sebep olabilirler. Bu dişinize bir hasar verdikten hemen sonra da ortaya çıkabilir, yada alınan bu darbe sonucunda önünüzdeki birkaç yıl içerisinde de görünebilir. Bu çarpmalardan kaynaklı dolgunuzda bir oynama veya yerinden çıkma meydana gelir ise ağzınızdan nefes aldığınızda bile çok şiddetli ağrılara sebep olacaktır. Ve ağzınızı kapattığınızda bu ağrılarınız birden ortadan kaybolabilmektedir. Bu gibi nedenler sinir uçlarınıza hava temas ettiğinden dolayı, bir an evvel bir diş doktoruna görünmeniz şarttır. Geçmiş olsun.

 

]]>
Hamilelikte Diş Çektirmek https://www.dishastaliklari.gen.tr/hamilelikte-dis-cektirmek.html Fri, 19 Oct 2018 18:40:11 +0000 Hamilelikte diş çektirmek, hamilelik dönemi vücudun ve hormonların değişime gösterdiği bir dönemdir. Bu dönem içerisinde vücutta hormonal değişmelerden en fazla etkilenen ağız ve diş yapısıdır. Annenin gebelik sürecinde Hamilelikte diş çektirmek, hamilelik dönemi vücudun ve hormonların değişime gösterdiği bir dönemdir. Bu dönem içerisinde vücutta hormonal değişmelerden en fazla etkilenen ağız ve diş yapısıdır. Annenin gebelik sürecinde bebeğinden başka bir şey düşünmediğinden kendine olan bakımı yeteri kadar yapamıyor ya da erteler. Bilhassa diş ve ağız bakımı ihmal neden bir anne adayının diş sorunlarıyla sürekli karşı karşıya kalacakları gözlemlenmiştir. Dişlerin çürümelerini etkileyen bir başka hormonal etki kandaki ve tükürükteki asit miktarının artmasından dolayıdır. Bu hormonal değişim dişlerin daha hızlı bir şekilde çürümesine ve daha kolay çürümesine sebep olmaktadır. Bu da dişlerin alınmasına yani çekilmesine sebebiyet vermektedir.

Bu dönem itibariyle hamilelik dönemi yaşayan bir annenin muhakkak bir diş hekimi desteğini alması gerekir ve daha sonra doğru beslenme ve günlük diş bakımı da çok önem taşımaktadır. Anne adaylarının bu konuda bilinçlenmesi ve doğru hareket etmesi bir o kadar da önemlidir. Hamilelik döneminde ağız bakım veren, bebeğin sağlığı için de son derece önemlidir. 

Hamilelikte diş çekiminin tedavi yolları

Hamilelik dönemi boyunca diş hekimlerinin sürekli karşılaştıkları durumlardan biri olan diş çekimi, hamilelik öncesinde var olan çürüklerin ilerlemesi veya hamilelik dönemi boyunca günlük diş bakımlarını ihmal eden, hormonal değişmeler ile beraber çürümeleri diş çekimlerini ile meydana getirir. Bir diğer husus yirmilik dişlerin hamilelik dönemi içerisinde kendini belli etmesi sonucu ve çekilmesi zorunlu duruma gelmesidir. Hamilelik döneminin ilk üç ayında ve son üç ayında kesinlikle diş çekimi yapılmaması açısından diş hekimleri özen göstermelidir. Çünkü o arada kalan süreç için hasta olan kişi erken doğum yapma riski oluşabilir. Diş hekimi hamilelik döneminde hassas davranır ve eğer hamilelikte diş çektirmek zorunlu olursa bir jinekolog ile iletişime geçilir ve konsültasyon yapılır. Hamilelik sürecinde  hastanın sağlık durumu jinekolog tarafından tespit edildiğinden bu bilgiler genelde hastalarda oluyor. Olmayanlar için de acilen çıkarılıp hastanın genel sağlık durumuna bakılıyor. Hamilelik döneminde şiddetli ağrılar meydana geldiğinde hangi zaman içerisinde olursa olsun muhakkak tedavi edilmesi gerekir. Bunu seanslar şeklinde yapmalı ve mümkün mertebede kısa tutulmalıdır. Eğer anestezi verilmesi gerekiyorsa kadın doğum uzmanıyla irtibat kurulur ve bu şekilde tedavi edilir. Eğer çok tehlike arzediyorsa bunu doğumdan sonraya da bırakılabilir.

]]>
Diş Dolgu Çeşitleri https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-dolgu-cesitleri.html Fri, 19 Oct 2018 22:24:21 +0000 Diş dolgu çeşitleri, diş dolgu çeşitlerini hakkında bilgi vermeden önce diş dolgusu ile alakalı biraz bilgi verelim. Diş dolgusunun yapılma sebebi, çürük dişler tedavi edilmediği zamanlar sinirler ve kan damarları ölür. Diş dolgu çeşitleri, diş dolgu çeşitlerini hakkında bilgi vermeden önce diş dolgusu ile alakalı biraz bilgi verelim. Diş dolgusunun yapılma sebebi, çürük dişler tedavi edilmediği zamanlar sinirler ve kan damarları ölür. Bu şekilde de diş apsesi oluşmaktadır. Bunun sonucunda diş ağrısı yani diş ağrısından kaynaklanan tatlı, soğuk, sıcak yiyecek ve içeceklerden sonra diş hassasiyeti diş üzerinde çukurluklar ve oluklar oluşması, dişin üzerinde çiğneme yapılmaması gibi sebepler ortaya çıkar. Kaybedilen diş dokusu tekrar oluşmaz fakat tedaviyle ilerlemesi de durdurulabilir. Kaybedilen dokuyu ancak doldu ile tamamlamak mümkündür. Dolgu yapılmasının amacı dışı korumak ve şikayetleri azaltmaktır. Diş çürüğünün tedavisinde ağrı hissedilmemesi adına bu duruma göre de lokal anestezi uygulanır. Dolgu gerektiği dişler zamanında yapılmazsa dişlerin kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

Diş dolgu çeşitleri nelerdir

 • Kompozit diş dolgusu: Bu dolgu türünün diş rengini olmasından dolayı beyaz dolgu olarak da bilinir. Kompozit diş dolgusu yapıldığı zaman ağrı olmaması için lokal anestezi ile o bölge uyuşturulur. Çürük diş hekimin durumuna göre kullanacağı el aleti döner alet ve el lezzeti ile temizlenir. Bunun bölgede bulunan çürük temizlenmesinin ardından boşluk dolgu için hazırlanır. Diş asit jeli ile güçlendirilerek olduğunun iyi olması için hazırlanır. Diş dolgu materyali yerleştirilmesinin ardından birkaç kez mavi ışık ile kimyasal bağlarla sertleştirilir. Dolgu işlemi gittikten sonra cilalama işlemi yapılmaya başlanır.
 • Kole diş dolguları: Diş etine yakın kısımlarında aşınma ya da çürük meydana geldiği zamanlarda uygulanan bir dolgu türüdür. Aynı zamanda diş rengindeki dolgulara kole diş dolguları da denilmektedir. 
 • Seramik inley diş dolgusu: Bu tür dolgular laboratuvar ortamlarında hazırlanan dayanıklı ve estetik diş dolguları Kompozit dolgu malzemesinin seramik ile birleşmesinden meydana gelir. Çürüğün temizlenmesinden sonra kompozit diş dolgunun aynı bu işlemler bittikten sonra duruma göre de geçici olarak konulur. Ölçü alınarak laboratuvar ortamlarında hazırlanmaktadır.
 • Amalgam diş dolgusu: Bu dolgu türünün içeriğinde gümüş, çinko, bakır ve civa vardır. Bu karışımın yaklaşık olarak %50’i civadır. Genellikle bu dolgu arka dişler için kullanılır. Çünkü dolgu çok güçlüdür ve çiğnemeye karşı çok dayanıklıdır. Bu dolgular en az 5 yıl ve daha fazlasına kadar dayanıklıdır. Maliyeti ucuzdur ve dolgu işlemi tek seferde yapılır.

 


]]>
Gebelikte Diş Ağrısı https://www.dishastaliklari.gen.tr/gebelikte-dis-agrisi.html Sat, 20 Oct 2018 10:09:48 +0000 Gebelikte diş ağrısı, bayanların için hassas bir dönemin içerisinde yaşanan istenmeyen arasında yer almaktadır. Değişen hormonların etkisi ile oluşan diş eti iltihapları sonucunda dişlerde ağrı oluşması normaldir. Ö Gebelikte diş ağrısı, bayanların için hassas bir dönemin içerisinde yaşanan istenmeyen arasında yer almaktadır. Değişen hormonların etkisi ile oluşan diş eti iltihapları sonucunda dişlerde ağrı oluşması normaldir. Östrojen ve progesteron hormonlarının artması ve diş yüzeylerindeki bakteri plağından dolayı diş eti iltihapları yaşanması bu dönemde görülen diş ağrılarının sebebidir. Buna gebelik gingivitisi ismi verilmektedir. Her kadında farklı etkilere neden olan bu durum, bazı kadınlarda daha şiddetli yaşanmaktadır. Anne adayları bebeklerine bir zarar vermesinden korktuğundan ya da mideleri bulandığı için, diş fırçalamaktan kaçınırlar. Bu nedenle ağrıların daha yaşanmasına sebep olmaktadır.

Gebelikte diş ağrısı oluştuğunda yapılması gerekenler;

Diş ağrılarınız ilerlemeden mutlaka uzman diş doktoruna başvurmalısınız. Gebeliğiniz esnasında tedavi görmeniz, size ve bebeğinize zarar vermeyecektir. Önemli uygulamalar yapılacaksa, bu işlemleri ilk üç ay sonrasına ertelemeniz daha uygun olacaktır. Yapılacak müdahaleye doktorunuz en doğru kararı verecektir. İlaç tedavisi uygulaması yapılacaksa, ilaçlar hakkında kadın doğum doktorunuza ayrıca danışabilirsiniz. Dişlerinizde oluşacak iltihaplı oluşumlar tedavi edilmediğinde kan yolu ile bebeğe zarar verecektir. Yapılacak tedavide lokal anestezi uygulaması gerekiyor ise, bu işlem bebeğinize zararlı olmayacak şekilde düzenlenecektir. Röntgen çekilmesi gerekiyor ise bunu ilk üç aydan sonra ve kurşunluk önlük giyilerek yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Gebelikte diş ağrısı yaşamamak için yapılması gerekenler nelerdir;

Öncelikle hamile kalmadan önce ağız ve diş sağlığınız bakımından diş doktorunuza giderek muayene olmanız gerekir. Eğer dişlerinizde bir problem olduğu tespit edilirse mutlaka tedavisinin yapılması gerekir. Bu dönem diş hastalıklarına sıkça rastlandığından ağız ve diş temizliğine yeterince önem vermelisiniz. Doktorun önerdiği kalsiyum ve flor içerikli ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekir. Beslenmenize dikkat ederek süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum yönünden zengin gıdalarla beslenmeniz çok faydalı olacaktır. Tatlı içerikli ve unlu gıdaların tüketimine dikkat etmeniz ve yedikten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalamanız gerekir. Bu tür gıdalar asit oluşumuna neden olacağından, diş çürümelerine ve diş ağrılarına neden olabilir. Uygun diş fırçaları ve diş ipi kullanarak dişlerinizin temizliğini, günde en az iki kez olmak üzere mutlaka fırçalayınız. İyi bir ağız ve diş temizliği, diş ağrılarından kurtulmanın en iyi çözümüdür.

Bol su tüketmeye dikkat edin, ağızda kuruma sonucunda bakteri oluşumu fazla olacaktır. Bunu önlemek amacı ile anne adayının günlük tüketmesi gereken suyu belirli saatler aralığında tüketmesi gerekir. 

Gebelikte diş ağrısı olmaması için diş muayenesini düzenli bir şekilde yaptırmalısınız. Hamile olan bayanların ağız ve diş sağlığı için düzenli olarak diş hekimlerine giderek gerekli olan kontrollerinin yapılması gerekir. Bu durumda diş doktoruna mutlaka hamile olduğunuzu söylemeniz gerekmektedir.
]]>
Diş Eti https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-eti.html Sat, 20 Oct 2018 18:55:23 +0000 Diş Eti; dişleri çevreleyen yumuşak dokulardan oluşmaktadır.Diş eti aynı zamanda onu çevreleyen ve koruyan bir dokudur. Diş etlerine bakmak dişlere bakmak kadar önemlidir.Diş Eti hastalıkları (periodontal hastal Diş Eti; dişleri çevreleyen yumuşak dokulardan oluşmaktadır.Diş eti aynı zamanda onu çevreleyen ve koruyan bir dokudur. Diş etlerine bakmak dişlere bakmak kadar önemlidir.

Diş Eti hastalıkları (periodontal hastalık); dişleri çevreleyen ve destekleyici dokuları etkileyen bir enfeksiyon hastalığıdır. Diş etlerinin iltihaplanması ile başlayan, diş etlerinde kızarma şişme ve ayrıca diş fırçalarken ve diş ipi kullanımı sırasında kanamalara sebep olan diş eti hastalığına gingivitis adı verilmektedir. Gingivitis diş eti hastalığının erken dönem aşamasıdır. Sallanan ve giderek birbirinden uzaklaşan dişler, sürekli kötü ağız kokusu, diş etleri arasında iltihabi akıntı, dişlerde kolay ayrılabilen diş etleri, diş eti hastalıklarının belirtilerini oluşturmaktadır. Diş eti problemleri diş etlerinin dişlerden çekilmesine de neden olabilir. Dişlerin ve diş etlerinin ortak problemi olan bakteri plağı, dişler üzerinde birikerek diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına yol açan yapışkan ve renksiz bir mikrop tabakasıdır. Dişlerde kötü yapılmış dolgular ve protezler, çürükler, ağızdan solunum ve ağız kuruluğu, çürükler gibi faktörler mikrobiyal dental plak birikimini artırabilir. Bakteri plağı, yediğimiz yemeklerdeki şeker ile birleşerek bir tür asit oluşturur, bu asit zamanla dişlerimizi kaplayan koruyucu sert tabaka olan diş minesini zayıflatarak dişlerde çürümeye yol açar. Diş eti hastalıkları tüm yaş grubunu etkilemektedir. Bu hastalıklar önlem alınmadığı sürece dişin kaybı ile sonuçlanabilir. Diş eti hastalıklarının ilk dönem dediğimiz gingivitis  aşaması erken önlem alındığında geri dönüşümü olabilir. Gingivitis tedavisinde iyi bir ağız bakımı ve diş hekimi tedavisi ile iyileşir.

Periodontitis; gingivitis aşamasında diş etleri tedavi edilmediğinde periadontitis adı verilen daha ileri forma dönüşür. Bu aşamada dişin kökünü çene kemiğine bağlayan lifler erir, daha sonra diş eti ile diş arasında cep adı verilen boşluklar oluşur. Cep dediğimiz bölümde daha fazla bakteri ,yiyecek artıkları ve bakteri toksinleri birikir. Böylece enfeksiyon derinleşerek dokulara yayılır. Dişi destekleyen kemiklerde erime meydana gelir ve dişleri kaybetmeye başlarız. Diş kaybının en fazla olduğu aşamadır. Başlangıçta gözle görülebilir semptomları olmadan da gelişebilir. Dolayısıyla diş hekimine düzenli olarak muayene olmak, hastalığın erken teşhisi için çok önemlidir. Dünyada en yaygın sağlık sorunlarından biri olan periodontal hastalıkların genel vücut sağlığını da etkilemektedir. Bu tür enfeksiyonel hastalıklar sadece ağız içini değil bakterilerin kan dolaşımına katılmasıyla genel vücut sağlığını da etkilemektedir. Periodonti en ciddi diş eti hastalığıdır.

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi; diş eti hastalıklarının büyük bir oranda önlenebilen ve kontrol altına alınabilen hastalıklardır. Diş eti hastalıklarının en önemli aşaması hastanın etkili ve düzenli bir şekilde diş eti, diş ve dişler arası temizliğidir. Diş eti hastalığının erken dönem aşamasında özel aletler kullanılarak plak, diş taşları ve diş eti cebi oluşumundan korunabilir. Diş eti tedavisinde ayrıca kötü ve taşkın dolguların yenilenmesi, çürük dişlerin doldurulması, kanal tedavisi, varsa ümitsiz dişlerin çekilmesi, diş eti ile uyumlu doğru olmayan protezlerin düzeltilmesi ile gerçekleşebilir.


]]>
Diş Çıkarma https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-cikarma.html Sun, 21 Oct 2018 04:17:24 +0000 Diş çıkarma, sağlıklı bebeklerde ortalama 6-7 aylıkken başlar. Genetik bir durum olan diş çıkarma süreci 27-29 aya kadar sürer. Diş çıkarma belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişir. Kimi bebek çok rahat ve sor Diş çıkarma, sağlıklı bebeklerde ortalama 6-7 aylıkken başlar. Genetik bir durum olan diş çıkarma süreci 27-29 aya kadar sürer. Diş çıkarma belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişir. Kimi bebek çok rahat ve sorunsuz sadece diş kaşınması ve tükürük artışı ile atlatırken bazı bebeklerde bu belirtiler ishal, ateş, huzursuzluk, uykusuzluk, ağızda tükürük artışı, kilo almada yavaşlama gibi görülebilir. Diş çıkarma belirtilerinin bir ya da bir kaçına diş etlerinde kabarma ve şişme, kanama ve dişin ucunun görünmesi de eşlik eder. Bebeklerde diş etlerindeki ağrı, kulak ve yanağının kaşınmasına neden olabilir, eğer kulakları kaşınırsa bu süreçte diş çıkarma belirtisi olarak görebilirsiniz. 

Diş çıkarma sürecinde neler yapılabilir

Bebeğinize vereceğiniz çiğnenebilir şeyler onu rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Bebekler çiğneme yardımı ile ya da ısırabilecekleri objeler yardımı ile diş etlerini kaşımaya çalışırlar. Burada dikkat edilmesi gereken bebeği yalnız bırakmamak ve diş kaşıması sırasında oturur pozisyona getirmektir, böylece bebeğin ciğerine bir şey kaçmasını önlemiş olursunuz. Piyasada satılan diş kaşıyıcılar, tulbente sarılmış soğutulmuş bir muz, havuç ya da elma dilimi çok yardımcı olacaktır. Bebeğin diş etlerine temiz ve soğutulmuş bir bez ile masaj yapmak, doktorun önerdiği diş jellerini kullanmakta bebeğinize yardımcı olacaktır. Soğuk meyve ve soğuk yoğurt kaşınan yerleri soğutup sakinleştirmeye yardımcı olur. 

Diş çıkarma tablosu:

Aşağıdaki tablo genel bir tablodur ve zamanlar bebekten bebeğe değişebilir:
 • 6. ve 7. ayda alt çenede bulunan iki orta diş 
 • 8. ve 9. ayda üst çenede bulunan iki orta diş 
 • 10. ve 11. ayda üst çenede bulunan iki yan diş 
 • 12. ve 13. ayda alt çenede bulunan iki yan diş 
 • 14. ve 16. ayda üst çenede bulunan sağ ve soldaki birer azı dişi 
 • 16. ve 17. ayda alt çenede bulunan sağ ve soldaki birer azı dişi
 • 18. ve 19. ayda üst ve alt çenede yer alan ikişer tane köpek dişi
 • 21. ve 22 ayda üst çenede yer alan ikişer tane olan ikinci azı dişleri
 • 23. ve 24. ayda alt çenede yer alan ikişer tane olan ikinci azı dişleri
Yukarıda sıralaması verilen ilk 20 diş 6 yaşından itibaren değişmeye başlar ve bu süreç 15 yaşına kadar tamamlanır.
]]>
Dişin Yapısı https://www.dishastaliklari.gen.tr/disin-yapisi.html Sun, 21 Oct 2018 05:45:08 +0000 Dişin Yapısı, İnsan ağzında toplam 32 adet, çocuklarda ise 28 adet diş bulunmaktadır. Bunlardan genellikle sadece 28 tanesi kullanılmaktadır. Geriye kalan 4 adet diş ise yirmilik dişlerdir. Yirmilik dişler genellikle çene Dişin Yapısı, İnsan ağzında toplam 32 adet, çocuklarda ise 28 adet diş bulunmaktadır. Bunlardan genellikle sadece 28 tanesi kullanılmaktadır. Geriye kalan 4 adet diş ise yirmilik dişlerdir. Yirmilik dişler genellikle çene kemiğinde kendisin yer bulamadığından çene kemiğinde gömülü olarak bulunur. Yada çıkarken çürüyerek çıktığından hemen çekilir. Nadiren diş içerisinde kendine yer bulup çürümeden ağızda kalır. Diş çene kemiğinde dizili olan çiğnemeye ve ısırmaya yarayan bir organdır. Dişler cansız bir kemik parçası olarak görünse de aksine canlı organlardır. Etten, sinirden,damardan yumuşacık bir özleri vardır.insanlar gibi yaşar ve ölürler. Düzenli olarak bakıldığında ömürleri uzar fakat diş bakımı aksatıldığı takdirde ömürleri kısa olur. Erkenden çürürler. 

Dişin doğal yapı maddesini mine, dentin, sement, pulpadan (diş özü) oluşturur. Bunlardan kısaca bahsedelim.

Mine: Vücuttaki en sert maddedir.dişi en dıştan koruyucu bir katman olarak çevreler. İçerisinde sinir hücresi olmadığı için duyarlı değildir. Diş rengi ten rengi gibidir. % 97’si kalsiyum tuzlarından oluşur.
Dentin: Minenin altındaki tabakadır. Yetişkin insanlarda % 75’ini oluşturur. Dişin asıl tabakasını detin (fildişi) tabakası oluşturur. Dentin taç kısmında mine; kök kısmında da sement ile örtülüdür. Dentin canlı bir yapıdır % 70’i mineral tuzları, % 20’si organik madde ve % 10’u da sudan oluşur.
Sement: kökün etrafını kaplayan kemiksi bir tabakadır ve çok incedir. Diş kökünün çene kemiğine tutulmasını sağlar. % 65’i inorganik maddedir.
Pulpa (diş özü): dişin orta kısmına ve burada bulun yumuşak dokuya verilen addır. Bu bölgede kan damarları yer alır. Bu kan damarları sayesinde diş enfeksiyondan korunur ve daima aktif halde kalır. Aynı zamanda pulpa da aşırı duyarlı sinir hücreleri bulunur. Bu hücreler sayesinde sıcak,soğuk ve basınç gibi duygular hissedilir.  

Diş Çeşitleri Ve Adetleri
 • Kesici dişler: Alt ve üst olmak üzere 8 adettir.
 • Küçük azı dişleri: Alt ve üst olmak üzere 8 adettir.
 • Büyük azı dişleri: Alt ve üst olmak üzere 8 adettir.
 • Köpek dişleri:Alt ve üst olmak üzere 4 adettir.
 • 20’lik dişler: Alt ve üst olmak üzere 4 adettir.
İnsanda dişin yapısı anatomik olarak 3 bölüme ayrılır.
 • Taç (Crown-Kron)
 • Boyun (Collum)
 • Kök (Radix-Root)
Dişler Ne İşe Yarar

Sindirimin düzenli olabilmesi için besinlerin ısırılarak küçük parçalara ayırmaya ve çiğneyerek öğütmeye yarar. Konuşmaları ve seslerin doğru bir şekilde çıkmasını sağlar. Estetik olarak yüzle bir bütün içerisindedir. Düzgün konuşmada dişlerin çok büyük önemi vardır.  Dişler çene kemikleri, dil, damak, diş etleri bunlar hepsi bir bütün halinde çiğneme, tat alma, yutkunma ve konuşma gibi görevleri üstlenerek bir takım halinde yürütürler.
]]>
Hamilelikte Diş Eti Şişmesi https://www.dishastaliklari.gen.tr/hamilelikte-dis-eti-sismesi.html Mon, 22 Oct 2018 05:15:00 +0000 Hamilelikte diş eti şişmesi, hamilelik döneminde anne adaylarını en çok endişelendiren konulardan biri de ağız ve diş sağlığıdır. Hamilelik süreci boyunca diş ve diş etiyle ilgili herhangi bir müdahale veya tedavi ya Hamilelikte diş eti şişmesi, hamilelik döneminde anne adaylarını en çok endişelendiren konulardan biri de ağız ve diş sağlığıdır. Hamilelik süreci boyunca diş ve diş etiyle ilgili herhangi bir müdahale veya tedavi yapılamayacağı doğru değildir. Bunun aksine uzmanlar, hamilelik döneminde dış kontrollerinin çok daha önemli olduğunu, gerekli durumlarda ağız ve diş sağlığı için diş hekimi müdahalesinin faydalı olduğu belirtilmektedir. Hamilelikte yaşanan hormonal değişiklikler diş eti iltihabı oluşumuna sebep olabilir. Bu dönemde sık sık bir şeyler yendiği için diş fırçalama, ağız çalkalama, uygun aralıklarla diş taşı temizliği gibi önlemlerle yeni diş çürüklerinin önüne geçilebilmektedir. Hamilelikte diş eti şişmesi ile birlikte hamilelikte ağız ve diş sağlığı açısından ciddiye alınması gereken asıl sorunlar, hormonal değişikliklerin de rol oynadığı, diş eti iltihabı kaynaklı olabilmektedir. 

Diş hekimi ve kadın doğum uzmanları, hamilelikte diş eti şişmesi tedavi edilmezse, erken doğum riskinin arttığı, ağız ve diş sağlığıyla ilgili her müdahalenin anne adayına da uygulanabileceği, ihmalin sonuçlarının daha riskli olabileceği konularında uyarmaktadır. Çeşitli hormonların aktif olarak çalıştığı gebelik dönemlerinde hormonların bu şekilde çalışması vücudu ödeme yatkın bir duruma sokabilir. Hamilelikte diş eti şişmesi, hamilelik döneminde tüm vücutta olduğu gibi, dişi saran yumuşak dokuda da ödem yani şişme oluşabilmektedir. Ödemin etkisiyle diş etinde kalmayacak besin maddelerinin bu süreçte diş etinde kalabilir. Bu durumda hamilelikte diş eti şişmesine sebep olabilir.

Hamilelikte diş eti şişmesi nedenleri

Hamilelik Gingivitisi: Hamileliğin ilk aylarında görülen, diş eti hastalığının başlangıcıdır. Esas sebebi bakteri plağıdır. Ağız bakımının yeterince yapılmaması, zaman içinde dişlerin üzerinde bakteri plağının oluşmasına sebep olur.

Hamilelik Tümörü: Tümörden kast edilen iltihaba bağlı olarak gelişen diş eti büyümesidir. İki diş arasındaki ette büyüme olarak kendini göstermektedir. Tabi ki de kanser değildir. Bu şişlik doğumdan sonra, hormonların etkisi ortadan kalkınca kendiliğinden geçmektedir. Şişliğin üzerinde yara oluşumu görülür ve bu yara da ağrıya neden olabilir.

Kronik Periodontitis: Hamilelerde rastlanan bir diğer diş eti şişmesi ise, kronik periodontitisdir. Diş eti hastalıkları arasında en sık görülen, gram negatif bakterilerinin yaptığı enfeksiyon tedavi edilmediği zaman erken doğum ve düşük gibi durumlara neden olabilmektedir.

Hamilelikte diş eti şişmesi tedavisi   

Hamilelikte diş eti şişmesinin oluşmaması için en doğru tedavi şekli dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Etkin ve doğru bir şekilde diş fırçalamakla mümkün olur. Hamile olan kişinin sürekli ağız içini su ile yıkaması, ağız içinde oluşan asidi de önleyerek dişin iltihap kapmasına engel olur. Her gün dişlerinize temizlik yapılması da çok önemlidir. Hamilelikte diş eti şişmesi bu yollar ile önlenebilir. Yine de durum ne olursa olsun ilk önce doktora başvurun. 

]]>
Ön Diş Ağrısı https://www.dishastaliklari.gen.tr/on-dis-agrisi.html Mon, 22 Oct 2018 11:06:08 +0000 Ön diş ağrısı, zaman zaman bir çok kişide görülebilen bir sıkıntıdır. Özellikle dondurma yerken, yiyecekleri ısırırken yada nefes aldığımızda ön dişte ağrı meydana gelebilmektedir. Bu ciddi anlamda rahatsızlık Ön diş ağrısı, zaman zaman bir çok kişide görülebilen bir sıkıntıdır. Özellikle dondurma yerken, yiyecekleri ısırırken yada nefes aldığımızda ön dişte ağrı meydana gelebilmektedir. Bu ciddi anlamda rahatsızlık veren bir durumdur. Dişlerimiz yapıları itibari ile köklerinde sinir uçları bulundurmaktadır. Bu sinirler sayesinde yediğimiz yada içtiğimiz şeylerin ısılarını algılayabiliriz. Ancak zamanla bölgede meydana gelen hassasiyet yüzünden artık hisler normalden daha hassas duruma gelmektedir. Bu hassasiyete neden olabilecek durumlar aşağıdaki gibidir. 

Ön diş ağrısı nedenleri

Çürükler: Dişlerde plak oluşumunu yada çürümeyi önleyebilmek için düzenli olarak fırçalamamız gerekmektedir. Aksi takdirde dişlerde oluşan bakteriler diş yüzeyinin yapısını zayıflatarak çürümeye neden olmaktadır. Hatta bu çürükler zamanla diş kaybına bile neden olabilecektir. Özellikle diş aralarının diş teli yada benzeri bir temizleyici yardımı ile temizlenmesi, aralardan çürükler başlamasını engelleyebilecektir. Zaten ön dişinizde bir çürüğün varlığını fark edebileceksiniz. Ön diş ağrısı için en etken durumdur.

Diş yüzeyinde çatlamalar: Yediğimiz sert yiyecekler, özellikle dişlerle içeceklerin kapağını açma isteği yada fındık benzeri yiyecekler kırmaya çalışma yada alınan bir darbe sonucu diş yüzeyinde küçük çatlamalar meydana gelebilmektedir. Bu çatlamalar dişin hassasiyetini artırarak artık ön diş ağrısı meydana getirebilmektedir. Bu çatlakların diş hekimi tarafında tespit edilip dolgu yöntemi ile kapatması gerekmektedir. Aksi takdirde bölgede oluşabilecek çürükler yada dişin hava alması sonucunda iltihaplanma meydana gelebilecektir. Bu da daha uzun tedavi sürecine girmenize neden olabilecektir. 

Diş etinde rahatsızlık: Ön diş etlerinde olabilecek rahatsızlıklar dişin de hassaslaşmasına neden olabilecektir. Bunların tespiti için diş hekimine görünmeniz gerekmektedir. 

Ön diş ağrısı için tedavi ve tedbirler

Ön diş ağrısının olası nedenlerini gördük. Engelleyebilmek için dişlerin düzenli fırçalanması, çatlamalardan korunması ve her yıl mutlaka bir kez diş muayenesi yapılması gerekmektedir. Bazen düzgün fırçalamış olduğumuzu düşünsek bile aralarda kalabilecek yiyecek artıkları bakteri plağı oluşumuna neden olabilecektir. Özellikle ön dişlerin arka kısımlarını iyi fırçalamak önemlidir. Çünkü ters bir bölgede durmaktadır ve çürümeye müsaittir. 

]]>
20 Lik Diş Eti Şişmesi https://www.dishastaliklari.gen.tr/20-lik-dis-eti-sismesi.html Mon, 22 Oct 2018 12:26:11 +0000 20 lik diş eti şişmesi, dişin bazı yollardan enfeksiyon kapması ile oluşmaktadır.  Diş etinin iltihaplanması durumunda dişte ağrılar meydana gelmektedir. Bazı durumlarda ise ağrı olmamaktadır. Diş bakımı ve diş doktorunu 20 lik diş eti şişmesi, dişin bazı yollardan enfeksiyon kapması ile oluşmaktadır.  Diş etinin iltihaplanması durumunda dişte ağrılar meydana gelmektedir. Bazı durumlarda ise ağrı olmamaktadır. Diş bakımı ve diş doktorunun kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Aksi halde dişte şişme iltihap meydana gelir. 20'lik diş eti şişmesi oldukça sık bir şekilde karşılaşılan bir durumdur. Bu durum diş eti ve arasında oluşabilecek bakterilerin kimyasal madde salgılaması sonucu diş çürümesine ve diş çevresini iltihaplanmasına sebep olur. 20'lik diş eti şişmesinin tedavi ettirilmemesi önemli ölçüde sağlık sorunlarına sebep olabilir. Enfeksiyon dişe nüfuz ederek rahatsızlıklara neden olur. Bu duruma gelmeden diş doktoruna gidilip 20'lik diş çevresinde oluşan iltihabın kurutulması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. 

20 lik Diş Eti Şişmesi Belirtileri
 • Büyük ölçüde ağrıların meydana gelmesi,
 • Yemek yerken dişine değen besinin diş etinde sızıya neden olması,
 • Sıcağa ve soğuğa karşı aşırı derecede hassasiyetin başlaması,
 • Baş ağrısını tetiklemesi,
 • Tat ve koku değişikliklerin oluşması.
20 lik Diş Eti Şişmesi Tedavisi

Diş doktorları için oldukça zor ve önemli bir durum olan 20'lik diş eti şişmesinin tedavisi hastayı ve doktoru zorda bırakan bir tedavidir. Özellikle de 20'lik yaş dişlerinde diş eti şişmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur ve bu durumun 20'lik yaş diş eti şişmesi de çok sık bir şekilde görülme sebebi ise dişlerin çok kolay çürüyor olmasıdır. 20'lik diş eti şişmesi çene kemiği üzerinde gömülü çökük bir şekilde yer bulurlar. Dişin gömülü yerde kalmasından dolayı yemek artıkları o bölgede fazla kaldığı için ve diş fırçasının bu kısmı temizleyemediğinden dolayı bu durum son derece hızlı bir şekilde çürümesine ve diş etinin şişmesine neden olmaktadır. Şişmemesi için önlem almak mümkündür. 

20'lik diş eti şişmesinde en güvenilir önlem düzenli bir şekilde diş bakım periyodik şekilde diş doktoruna gidip kontrollerini yapmaktan geçer. Alınmakta olan bu önlemlerle birlikte gerekli diş bakımı ve kontrol yapılmasına rağmen dişte çürük meydana geliyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeli ve gereken tedaviyi yaptırmanı gerekmektedir. 20'lik diş eti şişmesi çok şiddetli ağrılar yapmaktadır. Bu diş için ilk müdahale yapılarak kurtarılmaya çalışılır ancak diş doktorunun kararına göre de diş çekilebilir. Fakat günümüzde diş doktorları teknolojiden dolayı ilk olarak diş tedavisi yapmaya çalışmaktadır daha sonra eğer tedavi yanıt vermiyorsa çekilmeye kadar gidilmektedir. 20'lik dişin çekilmesi oldukça zor bir işlemdir. Doktorlar genel olarak tedaviye başlamadan önce röntgen ile durum değerlendirmesi yapmaktadır daha sonra ise antibiyotik ile tedavi etmeye çalışmaktadır. Apseli olan dişin çekilmesinde herhangi bir arar yoktur ama tedavide kanal yolu kullanılması gerekiyor ise kanal yolu tedavisiyle de diş kurtarılmaya çalışılır. 
]]>
Diş Teknisyeni https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-teknisyeni.html Mon, 22 Oct 2018 18:54:36 +0000 Diş Teknisyeni, diş hekiminin ona verdiği diş ölçülerine göre hastanın eksik olan dişlerini tamamlayan veya düzenleyen, ayrıca protez ve diş köprülerini de yapmakla görevli olan kişidir. Diş teknisyenleri, diş laboratu Diş Teknisyeni, diş hekiminin ona verdiği diş ölçülerine göre hastanın eksik olan dişlerini tamamlayan veya düzenleyen, ayrıca protez ve diş köprülerini de yapmakla görevli olan kişidir. Diş teknisyenleri, diş laboratuarlarında görev yaparlar. Bu laboratuarların çalışma koşuluna göre temizliği veya ses seviyesi yüksek olabilmektedir. Örneğin porselen ve akrilik çalışmalarının yapıldığı kısım oldukça temizdir. Metal işlerinin yapıldığı kısım ise gereğinden fazla gürültülü olabilmektedir.

Diş Teknisyeni ne yapar

Diş Hekimleri tarafından alınan ağız kalıbı üzerine alçı ve su dökerek Hamur elde eder. Bu hamurla daha sonra alçı model yapar. Alçı modelden akrilik denilen maddeyi çıkararak provadan gelen dişleri mumlayarak diş eti görünümünü almasını sağlar. Daha sonra dişleri plastik kalıba yerleştirir. Dişlerin üzerindeki fazlalıkları alır ve düzenli bir görünüm almasını sağlar.Ardından da protez cilası yapar. Kron köprü yapar ve kullandığı malzemelerin bakımını yaparak işini bitirir.

Diş teknisyeni ve aranan özellikler
 • Dişleri düzenleyen kişi olmasından dolayı el becerisinin olması gerekmektedir. 
 • Ellerini ve gözlerini yaptığı işe yönelterek olabildiğince dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıntıları kolaylıkla görebilmesi şarttır.
 • Renkleri ayırt edebilmesi gerekmektedir.
 • Şekil ve uzay şekillerini görebilme yetisine sahip olmaları gerekir. 
Diş Teknisyeni Eğitimi 

Eğitim süresi 4 yıldır. Bu 4 yıllık eğitim süresince Çene-Yüz Protezleri, tam protezler, bölümlü protezler, sabit protezler, mikrobiyoloji, ortodonti, diş morfolojisi, ilkyardım, sağlık istatistiği, hastalıklar bilgisi, maddeler ve araç bilgisi, teknik resim, teknik bilgiler, matematik ve genel kültür derslerini almaktadırlar. Mezunlara Diş Protez Teknisyeni ünvanı verilir. Diş teknisyeni kamu ve özel kuruluşlarda iş bulma olanağına sahiptir.

]]>
Gece Diş Ağrısı https://www.dishastaliklari.gen.tr/gece-dis-agrisi.html Tue, 23 Oct 2018 04:37:34 +0000 Gece Diş Ağrısı, Gece başlayan şiddetli diş ağrısının ileri derecede çürümüş olan bir dişin iltihaplanmaya başlaması ve iltihabın diş sinirinin öldürmeye başlaması nedeniyle olmaktadır. İltihabın kö

Gece Diş Ağrısı, Gece başlayan şiddetli diş ağrısının ileri derecede çürümüş olan bir dişin iltihaplanmaya başlaması ve iltihabın diş sinirinin öldürmeye başlaması nedeniyle olmaktadır. İltihabın kök dışına doğru yayılmaya çalışmasıyla dokularda oluşan baskı ve bu nedenle ağrı oluşmaktadır. Bu durum diş hekimliğindeki rastlanan en şiddetli ağrılardan biridir. Şiddetli ağrının özellikle gece oluşmasının nedeni gece saatlerinde oluşan hormonsal farklılıklar sebebiyle damarlarda oluşan genişlemedir. Kök ucundaki oluşan iltihap dişte dolaşım bozukluğuna sebep olur ve bu durum basınca neden olur. Basınç diş içindeki sinirler üstünde yoğun bir ağrı yapar. Peki, gece oluşan diş ağrısına müdahale nasıl yapılmalı “Öncelikle diş üstünde ve dişlerin arasında bulunan gıda artıklarını diş fırçası ve diş ipi yardımıyla temizlenmeli. Yarım su bardağı suya yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde ettiğimiz tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır. Sıcak iltihabı arttıracağı için kesinlikle sıcak su uygulanmamalıdır.

Gece diş ağrısı nedeni: Diş üzerine kesinlikle herhangi bir ağrı kesici ilaç ve kolonya gibi solüsyonların uygulanmaması gerekmektedir. Ve bu uygulama Kimyasal yapıları sebebiyle bu gibi ilaçlar dişetinde ve çevresindeki yumuşak dokularda tahrişlere sebep olabilir. Buda diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına sebep olacaktır. 

Gece diş ağrısı için evde neler yapılabilir

Eğer iltihap sebebiyle yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres uygulamalı. Hekimi yanıltmamak için ilaç kullanmadan bir an önce diş hekimine gitmekte yarar var. Şayet hekime gidilemiyorsa kesinlikle bir ağrı kesici alınmalı. Ancak ağrı kesiciler kısa bir zaman etki gösterdikten sonra yetersiz kalır. Çok sayıda ağrı kesici kullanılması da, gece oluşan ağrı için bir çözüm olamaz, yalnızca mideye zarar verir. Diş üzerinde çürümüş olan bölgeye karanfil yağı konabilir. Ancak bu işlemi yaparken bu yağın diş etine sızmamasına çok dikkat edilmeli çünkü karanfil yağı yumuşak dokuları yıpratıcı özelliğe sahiptir. Ağrıyı tamamen yok etmek için diş hekimi tarafından anestezi yapılarak dişin çürüğü temizlenir. Böylece diş içinde oluşan iltihabi baskı azaltılır. Daha sonra dişin siniri alınıp kanal tedavisi yapılmalı ve diş ağrısından kurtulunmalıdır. 
]]>
Diş Taktırma https://www.dishastaliklari.gen.tr/dis-taktirma.html Tue, 23 Oct 2018 13:06:34 +0000 Diş taktırma, dişimizi kaybetmemiz sonucu boş kalan yere diş eklenmesi yöntemidir. Her ne kadar istemesek de yapısal olarak dişlerimiz bir şekilde çürüyebiliyor ve dolgu yapmanın yetmediği dişin kurtarılamadığı zaman d Diş taktırma, dişimizi kaybetmemiz sonucu boş kalan yere diş eklenmesi yöntemidir. Her ne kadar istemesek de yapısal olarak dişlerimiz bir şekilde çürüyebiliyor ve dolgu yapmanın yetmediği dişin kurtarılamadığı zaman dişin çekilmesi gerekiyor. Çekilen dişin yeri boş kalıyor ve zamanla birçok soruna sebep oluyor. Bu sorunların başında diş yeri boşaldığından diğer dişlerin kayarak boşluğu doldurması gelir. Böyle bir durumda dişlerin arasındaki mesafe açılır ve kötü bir görüntü oluşur. Boşalan yere yapay bir diş taktırma böyle bir sorunu ortadan kaldıracaktır. Aynı zamanda diş çekildikten sonra oluşan kötü görüntü de dik taktırma sayesinde giderilecektir. Araştırmalara göre 65 yaş üzeri hastaların %45 inin dişlerini tamamen kaybettiği görülmüştür. Dişlerimizi kaybetmemizin bir başka sebebi ise dişlerin dökülmesidir. Diş etinden kaynaklı sorunlardan dolayı diş etleri diş köklerini tutamaz ve dişler dökülür. Bu gibi istenmeyen durumlarda ilk başvurulan yöntem diş taktırmadır. Diş taktırma, birkaç farklı yol ile olabilir.

Diş taktırma yöntemleri

 • İmplant
 • Köprü
 • Damaklı takma diş

Köprü tedavisi, sağlıklı ve maliyeti düşük bir yöntem olsa da, çekilen dişinizin yanlarındaki dişlerinde kesilmesi gerektiği için hastaları düşündüren bir durumdur. Köprü, çekilen dişin yerinde olan boşluğu doldurmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Yapılan işlem, ilk olarak çekilen dişin sağ ve sol tarafındaki dişler uygun şekilde kesilir. Daha sonra gerekli ölçüler alınır ve doktorunuz tarafından birbirine yapışık üç adet diş yaptırılır. Bunlardan sağ ve soldaki kesilmiş dişlere yapıştırılır. Ortada kalan diş ise diş boşluğuna direk oturmuş olur. Bu işlem için boş dişin etrafındaki dişlerin kesilmesi gerekir.

İmplant tedavisi, Çekilen dişin bulunduğu damağa yeni bir dişin vidalama yöntemi ile eklenmesidir. En sağlam diş taktırma yöntemi denebilir. Öncelikle gerekli ölçülerin alınmasıyla tedavi başlar. Daha sonra boş bulunan damağa özel bir vida yerleştirilir. İmplant diş hazır olduğunda vidalanmış yere oturtulur. İmplant diş doğal diş kadar sağlamdır. Fakat olumsuz bir yanı olarak fiyatı gösterilebilir. İmplant diş fiyatı lazer ve normal tedavi yöntemine göre değişiklik göstermekle birlikte tanesi 500 euro dan başlamaktadır.

Damaklı diş tedavisi, sadece bir diş için maalesef yapılamamakta. Birkaç dişini kaybeden hastalar için kullanılan bir diş taktırma yöntemidir. Bu yöntem de takılan diş kendisinden yapay bir damağa sahiptir. Bu işlem, diş boşluklarının uygun diş için ölçü alınması ile başlar. Daha sonra hazırlanan damaklı dişler yerine oturtulur. Bu yöntemden sonra takma dişleri istediğimiz zaman çıkarmak mümkündür. Takma diş, alışılması zor bir yöntemdir. Yemek yerken damak aralarına gıda kaçabilir ve büyük rahatsızlıklar verebilir.

]]>